Концерт на Александра Коцевска и Глигор Гелебешев во Велес

Во Ликовниот салон во Велес синоќа беше одржан концерт на Александра Коцевска соло пеење – мецосопран во пијано придружба на Глигор Гелебешев, кои од публиката беа враќани на бис, а за крај Коцевска ја отпеа популарната ариа Кармен. 

Концертот беше во организација на Сојузот на музичкии уметници на Македонија (СМУМ) преку проект  поддржан од  Владата кој се реализира преку Министерството за култура,во рамки на  циклусот концерти низ државата насловени „Про музик".

Двајцата успешни уметници и професори од ДМУБУЦ „Илија Николовски-Луј" од Скопје пред велешката публика се претставија со дела од Шопен, Гранадос, Сарасате, Росини, со Шпанска канцона и дело од Обрадорс.  

По успешниот настап во разговор за МИА, тие оценија дека се задоволни од настапот и велешката едуцирана публика која знае што е добра класична музика.

Проф Глигор Гелебешев вели дека во Велес настапувал повеќепати и како солист и како пијано придружба и како камерен музичар и оценува дека велешката публика е едуцирана познава и многу сака класична музика и дека тој со задоволство доаѓа во Велес, а сега и со неговата колешка Александра Коцевска.

На новинарско прашање колку е важно освен во Скопје да настапат и во други градови во внатрешноста на земјата, тој појасни дека тоа е важно за нив како уметници но и за публиката која за ваков настан не мора да патува во Скопје.

Гелебешев искажа голема благодарност што во таа насока ја добивата подршката од Министерството за култура. Тој информира дека овој програм со кој настапија во Велес е нов и  планираат понатаму со овој концерт да настапат и во странство.

За разлика од Гелебешев неговата колешка Александра Коцевска првпат настапува  – пее во Велес.

-Јас сум задоволна од настапот посебно од салата, бидејќи тука можете да си го слушате и да си го раководите гласот во ваква прекрасна сала. Имаше многу публика, а тогаш адреналинот расте и вие имате чувство дека треба навистина да го докажете тоа што сте го работеле со години, појаснува Коцевска.

Таа вели дека настапот во внатрешноста многу и значи бидејќи нејзините почетоци биле во педагогијата кога почнала во 1996 година во Штип и каде е основоположник на соло пеењето.

– Многу ми значи што во овие четири години настапував во многу градови и гледав тоа да е музука која е привлечна за народот не многу тешка за слушање,меѓутоа привлечна и гледам дека луѓето навистина се желни за музика. Не само за народната и забавната, тука и за класичната и сакаат да слушнат нешто навистина убаво. Затоа јас на крај на концертот  на бис ги наградив со популарната арија Кармен,затоа што народот ја познава и ја сака и затоа се одлучив токму  нејзе да ја изведам, а и затоа што е за мецосопран,појасни Коцевска.

Воедно најави дека на 18 декември ќе има свој последен годинашен концерт  во салонот 19/19 во Скопје.

Коцевска информира  дека годинава и била многу плодна и настапила во повеќе градови во земјава: во Прилеп  со „Трио колегиум",имала настап со дуо „Пани" односно  како  квартет во Кочани,  со „Трио колегиум"  во Штип,настапувала на „Куклите".

Во понеделникот имала концерт „Танго звуци" во Музејот на македонска народна борба, a претходно  и голем проект докуметарен филм со Македонската телевизија за големата композиторка Клара Шуман./MИА

Трамп со остра реакција: Отповикувањето е срамно!

Претседателот на САД, Доналд Трамп, го нарече денеска процесот на отповикување измама и дека нема да му пречи долгото судење во  Сенатoт, додавајќи дека тој би сакал да го види свиркачот поради чии поплаки демократите го иницирале отповикувањето. 

Во обраќањето пред новинарите во Белата куќа откако Судскиот комитет во Претставничкиот дом одобри две обвиненија против него, Трамп го осуди процесот и го нарече „срамен“ и рече дека Демократите го тривијализирале инпичментот.

„Тоа е многу тажна работа за нашата земја, но изгледа дека ќе биде многу добро за мене“, изјави Трамп.

„Повлекувањето е измама. Срамно е“, додаде тој.

Одборот во кој мнозинство имаат Демократите денес ги одобри обвинувањата за злоупотреба на службената должност и опструирање на истрагата на претседателот Доналд Трамп и тој скоро сигурно ќе стане третиот претседател во историјата што ќе биде отповикан.

Судскиот одбор со 23 гласа „за“ и 17 „против“ го усвои обвинението против Трамп за злоупотреба на службената должност наводно вршење притисок врз Украина да го испита Jо Бајден, негов можен ривал на изборите во 2020 година.

Комитетот исто така го одобри второто обвинение за спречување на истрагата на Конгресот за аферата со тоа што Трамп ги повикал поранешните и сегашните членови на администрацијата да не соработуваат во истрагата.

Целиот Претставнички дом, каде демократите имаат мнозинство, треба да го одобрат обвинението следната недела, со што ќе се стави крај на истрагата за отповикување и испраќање на Трамп на судење во наредните недели.

Американскиот претседател рече дека е отворен за краткотрајно или долготрајно судење во Сенатот, што треба да започне во јануари.

„Ќе направам што сакам. Ќе го сторам тоа долго или кратко“, рече Трамп. „Не би ми пречел долгиот процес затоа што би сакал да го видам свиркачот што ја кажал оваа измама“.

Веројатно е дека Сенатот во кој доминираат Републиканците нема да го прогласат претседателот виновен за да го отповикаат од функцијата.

Унгарците загубиле 8 милијарди долари поради блокадата на ЕУ кон Русија

Унгарија загуби осум милијарди долари во можен извоз од кога се воведоа санкциите на Западните земји кон Русија, додека земјите од ЕУ ги прошируваат економските односи со Москва.

Ова денеска го изјави унгарскиот министер за надворешни работи Питер Сијарто на отворањето на новата канцеларија на унгарската агенција за промоција на извозот (ХЕПА) во Москва, пренесуваат унгарските медиуми.

„Работата на унгарската влада е да го следи примерот на западноевропските земји и да помогне во напредокот на унгарските компании на рускиот пазар“, изјави  Сијарто.

Во тој контекст, тој рече дека минатата година, од земјите од групата 7, Германија ја зголемила трговијата со Русија за 56 проценти, Франција за 40 проценти и Италија за 37 проценти.

Трговскиот промет меѓу Германија и Русија надминал 60 милијарди американски долари во 2018 година, додаде тој.

Наспроти тоа, унгарско-руската трговска размена, која достигна 10 милијарди американски долари во 2014 година, пред Русија да се најде под економски санкции, минатата година падна на само 6,4 милијарди американски долари, рече Сијарто.

Заврши блокадата на српската опозиција на РТС , и Вучиќ се огласи (ВИДЕО)

Лидерите и поддржувачите на Сојузот за Србија се повлекоа вечерва ,  откако осум часа го блокираа влезот  во зградата на јавниот сервис РТС.

Претходно денес, српскиот претседател Александар Вучиќ на прес-конференција рече дека „нема причина за стравување“ кога станува збор за блокирање на влезот во зградата на РТС.

Запрашан од новинар на РТС за блокадата што ја најави Сојузот за Србија, Вучиќ рече дека „гарантира дека никој нема да биде загрозен“.

"Не грижете се за блокирањето на РТС. Гарантирам дека никој нема да биде загрозен, дека ќе постапиме во согласност со законот, нема опасност. Ние ќе зачуваме сè што треба да се зачува", рече Вучиќ пред новинарите на заедничката прес-конференција со францускиот министер за одбрана.

Лидерите и поддржувачите на Сојузот  за Србија се собраа на пладне пред влезот во зградата на Српската радио телевизија и ги блокираа сите три влеза во зградата до 20  часот.

Меѓу собраните беа опозициските лидери  Драган Ѓилас, Вук Јеремиќ, Бошко Обрадовиќ, Марко Бастац, Борко Стефановиќ, Мариника Тепиќ, Никола Јовановиќ ...

„Неточно е дека  Сојузот за Србија уредно го пријавила денешниот митинг пред зградата на РТС, а организаторите не го испочитуваа законот за јавно собирање и немаше регистрација“, изјави Милан Станиќ, началник на полициската управа за Град Белград.

Насобраните бараа оставка од претседателот Александар Вучиќ и неговата тоталитарна власт. Во моментов пред зградата на телевијата и натаму е зголемено полициското присуство.


притисни ентер