СВИНСКО МЕСО НА СЕЛСКИ НАЧИН

Рецепт на: ПАВЛИНА ТРАЈКОСКА

Потребни состојки :  1 кг. свинско месо, 1-2 главици кромид, 4 суви црвени пиперки, 2 лажички сол и масло по потреба.

Постапка:

Свинското месо се сече на поголеми коцки и се пржи во тава со масло.

По неколку минути месото се зачинува со 2 лажички сол и се продолжува со пржењето.

При крај се додава сечкан кромид и сечкани суви пиперки и се  продолжува со пржењето уште неколку минути.

BMW подготвува триумфално враќање на серијата 6

Според најновите информации, BMW планира да ги вознемири производителите на суперспортски автомобили со новата серија 6.

Како што е добро познато, серијата 6 денес постои исклучиво како GT, додека купето исчезна уште во 2017 година. Минатата година беше некако заменета со Серијата 8, која отвори простор за нов спортист. И, исто како што и Toyota Z4 има што да му одговори на автомобил од калибар „Porsche 718“, Autocar вели дека новата 6 серија би можела да оди против најпопуларната, Porsche 911.

Ваквите гласини шират од 2016 година и сега се обновени од страна на британско списанието во разговори со шефот на дизајн на BMW. Адријан ван Хојдонк одговори на овој предлог: "Тоа е убава идеја. Можеби можеме да поработиме на тоа!" Значи, постои интерес за ваков автомобил, а прашањето е дали врвните компании сметаат дека таков автомобил има оправданост на пазарот.

Судејќи според искуството на Мерцедес со АМГ, дефинитивно го има. На крајот на краиштата, името на серијата 6 носи голема тежина и би било грев да исчезне.

Џенифер Лопез покажа како се подготвува за настап на најголемиот американски спортски настан (ВИДЕО)

Џенифер Лошез  (50) сподели видео на Инстаграм на кое покажа како се подготвува за Супербол, а обожавателите можат да ја видат актерката и пејачката како чека старт за да го започне нејзиниот настап.

Набргу потоа, скокнува од теренот и почнува да танцува.

„Стојам овде на почетната линија, на 25 јарди, чекам знак за старт за да почнам  “, напиша Џенифер со видеото.

Пејачката чекаше уште неколку секунди, на крајот седна на тревата за да почека да заблеска нејзиниот момент. Џенифер го објави насловот со фудбалски емотикон и порака: „Чекам знак да започнам... уште 10 дена до #SuperBowlLIV!

Џенифер ќе го сподели шоуто на полувремето на Суперболот со својата латино колешка, пејачката Шакира.

Двете латино диви ќе настапат заедно за прв пат во своите кариери, и затоа ветија спектакл. Кога Џенифер објави дека тие двете ќе настапат на Суперболот, таа рече дека е горда на организаторите што избрале две силни латино жени за нивното шоу, пренесува Mirror.

„Мислам дека организаторите навистина сакаа да испратат добра порака и јас сум многу среќна што сум дел од движењето што ги поддржува жените и ја истакнува различноста“, рече Џенифер.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Baby, it’s warm outside.❤️ #ChristmasInMiami #ChristmasEveSleigh 📸: @arod

A post shared by Jennifer Lopez (@jlo) on

Џеј Ло изминатите месеци доби неколку номинации за нејзината улога како Рамона Вега во филмот „Вол стрит“, па затоа може да се каже дека новата година почна одлично за популарната пејачка.

Ексклузивно на Канал 5 : Доделување на наградите Bioxgn MAC 2020 утре во 19.30

Големо  креативно градилиште – така накратко се опишува атмосферата што преовладува во Штарк Арената на еден ден пред најголемиот регионален музички спектакл Bioxgn MAC 2020, кој утре ќе се пренесува ексклузивно на Канал 5 ТВ.

„Светлосни  и сценски ефекти, сценографија, тешка кореографија, костими - сè мора да биде беспрекорно извршено и да работи совршено на сцената на „ Штарк Арена “утре вечер“, изјавија организаторите од Skymusic, додавајќи: „МАС, кој во Милано го доби  престижното меѓународно признание БЕА  ((Best Event Awards)) во категоријата Music Event, сега има уште една амбиција – годинава да се искачи на скалата за креативност и иновации на уште повисоко ниво “

Најавени се шест поврзани подвижни  бини од над 800 м2, кои ќе бидат каскадни со подвижни елементи, кои ќе се движат по просторот на Арената. Публиката исто така ја очекува најголемото ласерско шоу досега изведено во регионот , за што  е задолжен Квант (https://www.kvantlasers.sk/galleries) најпознатиот светски производител со дваесетгодишно искуство. Quantum ShowProduction е широко познат по своите спектакуларни мултимедијални ласерски претстави, 3Д мапирање, холограми и за настанот MAC, нивниот креативен тим, во соработка со Skymusic, подготвува визуелно искуство за паметење.

Од Лепа Брена, Јелена Розга, Сенида, Буба и Јала, Нина Бадриќ, Калиопи, преку Тончи Хуљиќ, Невена Божовиќ, САРС, Балканополис, Magnifica , до Who See, Сара Џо, Оливер Мандиќ, Александра Радовиќ и специјалниот заеднички настап на 11 рап и поп музичари со актерот Виктор Савиќ - МАС е музички спектакл што единствен во регионот собра изведувачи од различни жанрови од 6 земји.

Исто како и минатата година, за учесниците на МАЦ ќе биде организирана коктел-забава непосредно пред настанот во хотелот Crowne Plaza, од каде славните ќе се упатат кон црвениот тепих на МАЦ. Во своите  гламурозни изданија на црвениот тепих ќе има повеќе од 400 познати личности.

Врската до која се емитува во живо MAC на каналот You Tube е на https://youtu.be/D8N7HeaArZA и исто така можете да ја следите церемонијата на ТВ Пинк во Србија, ТВ РТЛ во Хрватска на, РТЦГ во Црна Гора, Канал 5 во Македонија , РТРС и ФТВ во Босна и Херцеговина и ТВ3 во Словенија.

Ексклузивно на Канал 5 ќе може да го видите преносот што почнува во 19.30 часот.  

притисни ентер