Одложено враќањето на радикалните исламисти од Сирија во БиХ

Меѓу радикалните исламисти , кои треба да пристигнат во БиХ е и еден од најбараните џихадисти на Исламската држава , познат по заканата до целиот свет.

Не се знае до кога, „поради непредвидени околности“, е одложено  враќањето на државјани на БиХ, кои требаше да слетаат на аеродромот во Сараево во саботата, откако минаа месеци во затворски кампови во северен Ирак и Сирија.

- Поради ненадејни и непредвидени околности во Сирија, враќањето на групата граѓани на БиХ закажано за утре е одложено , соопшти Министерството за безбедност на БиХ.

Објаснето е дека Министерството за безбедност на Босна и Херцеговина ги направи сите подготовки за враќање на првата група граѓани на БиХ од Сирија, вклучително и жени и деца, според заклучоците на Претседателството на БиХ и Советот на министри на БиХ.

Според претходните извештаи, група од 24 жени и деца, како и деветмина поранешни членови на терористичката организација Исламска држава, требало да се вратат во саботата.

По слетувањето на аеродромот во Сараево, тие требаше да бидат уапсени и предадени на Обвинителството на БиХ. Според извештаите на медиумите, тоа биле Армин Чурт, Сенад Касуповиќ, Јасмин Кесеровиќ, Емир Алишиќ, Миралем Бербиќ, Хамза Лабидија, Мухарем Даниќ, Емир Маркота и Армин Џелко.

Еден од нив, Кесеровиќ, е меѓу најбараните џихадисти од БиХ, кои во видео порака упатуваше грозни закани кон светот во 2016 година, велејќи: „Станете, муслимани и убивајте ги христијаните!“

Ердоган : Хафтар продолжува со нападите во Либија

Воениот командант Калиф Хафтар го крши либискиот прекин на огнот, така што не може да се очекува прекин на огнот меѓу неговите и провладините сили, рече турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

И покрај напорите на Турција и Русија, Хафтар ги напушти разговорите за прекин на огнот на почетокот месецов и ги блокира либиските нафтени полиња , со што го засени самитот во Берлин минатата недела, чија цел беше да се зацврсти кревкото примирје.

Целта на неговата либиска национална армија (ЛНА), која го држи источниот дел на земјата, е да го окупира главниот град Триполи со поддршка од Египет, Обединетите Арапски Емирати, руските платеници и африканските сили.

Во меѓувреме, Турција ја поддржува меѓународно признаената влада за национално единство (ГНА) на Фајез ал-Сераџ.

Говорејќи на аеродромот „Ататурк“ во Истанбул пред неговата посета на Алжир, Ердоган рече дека силите на Хафтар постојано го прекршуваат прекинот на огнот во Либија, додавајќи дека тој добива меѓународна поддршка.

„Прво да знаат сите, Хафтар е пучист“, изјави Ердоган. „Во овој поглед, мора јасно да видиме каков е идентитетот на Хафтар. Тој е човек кој ги изневерил своите претпоставени. Не е можно да се очекува сочувство и разбирање што е тоа примирје“, додаде тој.

„Тој продолжува да напаѓа со сите средства. Без разлика, тој нема да успее“, рече Ердоган.

Турција ги повика странските сили да извршат притисок врз командантот за да дојде до примирје. Таа исто така испрати воени советници да и помогнат на ГНА да се спротивстави на нападот на Хафтар врз Триполи.

Анкара соопшти дека ќе го почитува вооруженото ембарго на ООН за Либија сè додека се одржува примирјето, но предупреди дека ќе распореди и трупи доколку биде потребно.

Странските сили во Берлин се согласија да формираат специјален комитет составен од пет воени експерти од секоја страна за да го надгледуваат прекинот на огнот. Но, Ердоган денеска изјави дека не очекува одборот да има резултат заради ставот на Хафтар.

Од соборувањето на Моамер Гадафи во 2011 година, Либија нема стабилен централен орган. Во земјата има две ривалски влади повеќе од пет години, на истокот и западот, а улиците се контролирани од вооружени групи.

Повеќе од 150.000 луѓе мораа да ги напуштат своите домови или да се борат за главниот град.

Филиче: Годинава започнува изградбата на новиот Клинички центар во Ѓорче Петров, набавуваме и 70 нови возила за итната медицинска помош

Претседателот на комисијата за здравство на СДСМ Венко Филипче, денеска на трибината Агенда здравство 20-24 ги соопшти главните постулати на кои ќе се темели програмата на СДСМ за развој на здравствениот систем во период 2020 - 2024 година.

Меѓу нив е и почеток на изградба на новиот клинички центар во Ѓорче Петров со целосно нова модерна зграда,  интегриран тип на здравствени услуги како што заслужуваат граѓаните, рече Филипче и најави до крајот на мандатот сите болници и здравствени домови да станат енергетски ефикасни.

"Ќе ги реновираме најстарите одделенија во болниците. Во 2020 година набавка на 70 нови возила за итна медицинска помош и редовно обновување на возниот парк секоја година до крајот на мандатот, воспоставување на патронажна служба во сите региони низ државата, зајакнување на капацитетите на јавното здравство преку функционлно поврзување на сите нивоа на здравствена заштита (примарна, секундарна и терциерна). Секоја година зголемување до 10 % на платите на здравствените работници."

Филипче најави платен работен стаж за секој нов млад лекар и додаде дека ќе се разгледа опцијата на сите лекари на специјализација, кои го немаат решено стамбеното прашање, да им се додели субвенција од 12 000 денари месечно.

На трибината министерот за здравство, најави и стратешки договор со Универзитетската болница од Франкфурт за едукација на млади лекари и сестри по принцип на ротација, како и формирање на центар за медицински истражувања, се наведува во соопштението на СДСМ.

Прилепчанец со секира кршел автомобил и предизвикал судар и тепачка

Вчеравечер , 23 годишен Прилепчанец удрил во возило на 19 годишник и со секира му го искршил голфот , по што сакал да ги прегази неговите тетка и братучетка . Полицијата го привела.

Вчера во Прилеп од полициски службеници од Полициска станица Прилеп бил лишен од слобода Е.М.(23) од Прилеп постапувајќи по претходна пријава на Е.А.(19) од Прилеп, кој пријавил дека околу 21,00 часот пред продавница во Прилеп, додека бил во паркирано патничкото моторно возило „Голф 3“ без регистарски ознаки во негова сопственост заедно со С.О. и Е.Т., нивното возило било удрено од возило „опел астра“ управувано од Е.М., кој потоа и физички ги нападнал, а со секира го оштетил возилото „голф“.

Потоа пријавениот со возилото „опел астра“ удрил во две лица, роднини на оштетениот (тетка и братучетка). По целосно документирање на случајот против пријавениот ќе биде поднесен соодветен поднесок, соопшти МВР.

притисни ентер