Повеќе од 72 часа пожртвуваност и хуманост на дело

Тимовите за спасување кои беа испратени да помогнат во Албанија по разорниот земјотрес од 6,4 степени се вратија во земјава. 

Повеќе од 72 часа работеа на комплексни задачи за да им помогнат на локалните власти во спасување на преживеаните од земјотресот и расчистување на теренот. За покажаната хуманост, пожртвуваност и професионалност беа одликувани од страна на нашата Влада.

Како соседна земја, Македонија испрати тим координиран од Дирекцијата за заштита и спасување составен од 35 припадници на републичките сили за заштита и спасување, двајца припадници на Министерството за внатрешни работи заедно со кучето трагач Клеа и четворица припадници на Црвениот крст како логистичка поддршка. Од Град Скопје, како град на солидарноста, беше испратена дополнителна екипа составена од пожарникари и двајца експерти опремени со дронови со термални камери.

Кон Албанија биле испратени 12 возила меѓу кои и амбулантно возило и камион со хуманитарна помош. Тимот на ДЗС беше опремен со специјализирана опрема за детектирање и извлекување затрупани луѓе, како што се повеќе типови и видови пили, секири, планинарска опрема, ленти за дигање товар, јажиња за спасување, сонди, геофони, медицинска опрема…

Тимовите беа лоцирани во Драч, каде што работеа во исклучителни околности со цел да им помогнат на настраданите, но, за жал, не успеаја да извлечат преживеани под урнатините. Тимот од ДЗС пронајде починато машко лице во урната зграда, а тимот од Град Скопје не успеа да извлече живи две близначиња на возраст од две години, едно девојче, жена и едно постаро лице инвалид од под урнатините на една куќа.

– Веднаш по нивното пристигнување, тимот ја доби првата задача – претрага на лица во урната зграда. По извршената проценка и лоцирање под урнатините со пробивање е извадено телото на веќе починато машко лице. Телото им е предадено на локалните власти, вели во изјава за МИА директорот на ДЗС, Аднан Џафероски.

Тој е задоволен од професионалноста што на терен ја покажаа републичките сили за заштита и спасување, а се надева дека и државата е горда на стручноста и пожртвуваноста што ја покажаа нашите тимови.

– Во изминатите две години тимовите за брз одговор вклучувајќи ги и Републичките сили беа реформирани и реорганизирани и во контиунирана редовна обука за ваков тип несреќи. Јас лично како прв човек на Дирекцијата за заштита и спасување сум задоволен од покажаниот успех на членовите на Републичките сили за заштита и спасување во Република Албанија, а верувам дека и нашето општество се гордее со нивниот ангажман, вели Џафероски.

Потрагата и спасувачките операции по преживеаните од земјотресот што ја погоди Албанија официјално беа завршени на 30 ноември.

Благодарност за помошта и пожртвуваноста испрати лично и албанскиот премиер Еди Рама.

– Не можам да најдам зборови за да искажам колку ни значеше таа поддршка... Беше брилијантно како реагираа Вучиќ и Заев... да не ги споменувам нашите браќа од Косово. Брилијантно, рече неодамна Рама, кој се заблагодари и за пораките за поддршка од Унгарија и Романија, потсетувајќи дека романскиот тим за спасување дошол во Албанија самоиницијативно.

Во земјотресот во Албанија, според последните податоци, загинаа 51 лице, а повеќе од 900 се повредени. Последните бројки со кои располага албанската Влада се дека 5.497 домови се тешко оштетени, а 3.135 граѓани се евакуирани. Оштетени се и 12 здравствени центри и простории за итни случаи во Круја, Драч, Лач и Тирана.

Рано утрото на 26 ноември во 3:55 часот Албанија ја погоди земјотрес со интензитет од 6,4 степени според Рихтеровата скала. Оттогаш се регистрирани над 1.300 помали потреси. По земјотресот во Албанија почна да пристигнува хуманитарна помош од соседните држави и повеќе земји од Европа. Покрај тимови за спасување, беа испратени и екипи составени од сеизмолози, кои треба да им помогнат на албанските колеги во увидот кои објекти се безбедни, а кои не.

Земјотресот во Албанија е само еден во низата примери дека природните катастрофи ги обединуваат луѓето. Тогаш не е важно кој си и што си, најважно е да се спаси човечки живот./МИА

„Ла Верита“ објави нови документи за наводни изборни нерегуларности

Италијанскиот весник Ла Верита објави нови материјали за наводни изборни нерегуларности, во кои бил инволвиран претседателот на СДСМ Зоран Заев.

Овој пат, медиумот, тврди дека Заев и неговиот брат во соработка со уште неколку лица од Струмица, поткупувале граѓани, пред се од ромска националност за да гласаат на изборите за СДСМ..

Весникот, кој објавува документи со наводни транскрипти од посебните истражни мерки,  пишува дека на граѓани им биле нудени и градежни материјали и поврзување на комунална инфраструктура..

Вчера Заев ги отфрли ваквите наводи и рече дека ако имало докази за нерегуларности во 2014-та, тој ќе бил веќе осуден..

Обвинителката Рускоска, пак, рече дека постоеле предмети за овој случај, но со оглед дека немало докази, постапката била затворена..

Ким ја прослави Новата година со жената која ,,ја погубил” пред шест години

Тетката на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун  се појави во јавноста прва пат по шест години. Така беа елиминирани сите сомневања дека Ким Џонг-ун ја погубил.

Севернокорејските државни медиуми објавија дека Ким гледал претстава во театарот во Пјонгјанг за да ја одбележи лунарната Нова година. Фотографиите беа објавени и од театарот на кој се гледаше како Ким Џонг-ун седи со тетка му  и сопругата.

73-годишната Ким Кионг-хуи е единствената сестра на поранешниот водач на Северна Кореја Ким Џонг-ил, татко на сегашниот лидер во земјата. Исто така, се соопштува дека по смртта на нејзиниот брат, таа го насочила за Ким Џонг-ун кон да биде  следен водач.

По егзекуцијата на нејзиниот сопруг, Јанг Сонг-Таек, кој беше осуден за предавство, почнаа да се поставуваат прашања за нејзината судбина. Таа со години не се споменуваше во државните медиуми, па се сметаше дека е мртва или дека Ким Џонг Ун и неа ја погубил.

Овој настап на Ким Џонг Ун во јавноста може да значи дека севернокорејското раководство сега сака да го зајакне семејството, со тоа што државните медиуми го објавија „новиот пат“ на земјата во 2020 година. Во својот новогодишен говор Ким објави дека повеќе не е обврзан со своите ветувања до американскиот претседател Доналд Трамп, пренесува Блумберг.

Се зголемува бројот на екстремни десничари во германската армија

Бројот на припадници на германските вооружени сили кои се членови на радикалната десница е во пораст, а во тек е истрага против 550 војници во Бундесверот, пренесува Велт ам Сонтаг.

„Воената разузнавачка служба моментно испитува 550 војници под сомнение дека припаѓаат на екстремната десница“, рече директорот за воено разузнавање (МАД) Кристоф Грем во интервју за „Велт ам Сонтаг“.

Тој предупреди за нагло зголемување на откриените случаи на војници кои покажуваат екстремно десничарски поглед на светот.

„360 нови случаи беа пријавени само минатата година“, рече Грим.

Тој понатаму објасни дека во 2019 година биле пријавени осум членови на радикалната десница, а други 40 биле пронајдени „поради недостиг на верност кон германскиот уставен поредок“.

Грем објасни дека особено голем процент на војници со екстремно десничарски ставови  биле откриени меѓу припадниците на Специјалните сили (КСК).

„Процентот на војници со овој поглед на светот кај Специјалните сили е пет пати поголем отколку во остатокот од Бундесверот“, рече Грем.

Зголемувањето на откриените случаи на припадници на екстремната десница е поврзано со реформите во рамките на МАД. Оваа воена разузнавачка служба беше критикувана од парламентарните партии пред две години за недостаток на ефикасност во откривањето на екстремистичките сфаќања во Бундесверот.

притисни ентер