Успешно оперирани уште две деца со сериозни срцеви аномалии во „Аџибадем Систина"

Уште две успешни кардиохируршки интервенции се извршени кај двомесечно бебе и дете на возраст од една година и осум месеци на Одделот за детска кардиохирургија во Клиничката болница „Аџибадем Систина".

Кај двомесечното бебе кај кое постои тешка пулмонална хипертензија и отсуство на еден бубрег е затворен дуктус артериозус, додека кај детето на возраст од една година и осум месеци кое било родено со срцева мана тоа беше втора операција, откако на возраст од само три недели му била направена палијативна хируршка интервенција на срцето со цел да порасне доволно и да биде подготвено да се направи комплетна хируршка корекција на срцето, по што неделава во „Аџибадем Систина" му беше извршен целосен оперативен третман на вродена срцева мана тетралогија фалот, информираат од болницата.

Двете операции се покриени од Фондот за здравствено осигурување и беа извршени со консултативна поддршка на исклучителни професионалци, специјалисти од болниците на „Аџибадем" од Истанбул.

Претходно во болницата „Аџибадем Систина" беа оперирани и бебиња на девет и 11-месечна возраст. Операциите ги надгледуваше проф. д-р Тајар Сариоглу, детски кардиохирург од болницата „Аџибадем Бакаркој" од Истанбул, кој е пионер на детската кардиохирургија во Турција.

– Пред две недели веќе направивме две големи операции на отворено срце кај деца во „Аџибадем Систина". Докторите од Турција се само поддршка на тамошните лекари и ние само ги надгледуваме операциите. Нив ги изведуваат тамошните лекари, кои се многу добро обучени и кои се специјалисти во оваа област. Болницата е многу добро опремена за извршување кардиохируршки интервенции и поседува најсовремена опрема, истакна проф. д-р Тајар Сариоглу пред македонските новинари кои беа во посета на болниците „Аџибадем" во Истанбул.

Потребата за отворање оддел за детска кардиохирургија во „Аџибадем Систина" во Скопје, посочува докторот, произлегува од големиот број пациенти од Балканот кои доаѓале за срцеви интервенции во болниците на „Аџибадем" во Турција и планот е да прерасне во регионален центар за детска кардиохирургија и во иднина да се извршуваат сите видови хируршки интервенции кај деца, а дотогаш најкомплексните операции ќе се препраќаат во болниците на „Аџибадем" во Турција.

Во овие болници на годишно ниво се извршуваат околу 600 операции, а над 95 отсто од нив се успешни. Најчести се вродените срцеви аномалии, а од голема важност, како што нагласи проф. д-р Сариоглу, е тие да бидат направени во првите три месеци по раѓањето. Потенцира дека поради специфичноста на детската кардиохирургија, операции кај деца може да извршува само детски кардиохирург.

– Детската кардиохиргија е многу специфична гранка. Разликата меѓу детски кардиохирург и кардиохирург за возрасни е огромна. Во никој случај не смее кардиохирург за возрасни да оперира деца. Детскиот кардиохирург мора да биде обучен и да има големо искуство зад себе. Не само кај нас, и во Европа и во целиот свет за да оперираш бебе или дете мора да бидеш специјалист за детска кардиохиругија, додаде д-р Сариоглу.

Тим од десетина специјалисти кардиохирурзи, кардиолози, сестри, анестезиолози, перфузионисти со над 20-годишно искуство ќе им бидат на располагање на македонските лекари од Одделот за детска кардиохирургија во „Аџибадем Систина". Тие имаат извршено повеќе од 15.000 операции. /МИА

Џенифер Лопез покажа како се подготвува за настап на најголемиот американски спортски настан (ВИДЕО)

Џенифер Лошез  (50) сподели видео на Инстаграм на кое покажа како се подготвува за Супербол, а обожавателите можат да ја видат актерката и пејачката како чека старт за да го започне нејзиниот настап.

Набргу потоа, скокнува од теренот и почнува да танцува.

„Стојам овде на почетната линија, на 25 јарди, чекам знак за старт за да почнам  “, напиша Џенифер со видеото.

Пејачката чекаше уште неколку секунди, на крајот седна на тревата за да почека да заблеска нејзиниот момент. Џенифер го објави насловот со фудбалски емотикон и порака: „Чекам знак да започнам... уште 10 дена до #SuperBowlLIV!

Џенифер ќе го сподели шоуто на полувремето на Суперболот со својата латино колешка, пејачката Шакира.

Двете латино диви ќе настапат заедно за прв пат во своите кариери, и затоа ветија спектакл. Кога Џенифер објави дека тие двете ќе настапат на Суперболот, таа рече дека е горда на организаторите што избрале две силни латино жени за нивното шоу, пренесува Mirror.

„Мислам дека организаторите навистина сакаа да испратат добра порака и јас сум многу среќна што сум дел од движењето што ги поддржува жените и ја истакнува различноста“, рече Џенифер.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Baby, it’s warm outside.❤️ #ChristmasInMiami #ChristmasEveSleigh 📸: @arod

A post shared by Jennifer Lopez (@jlo) on

Џеј Ло изминатите месеци доби неколку номинации за нејзината улога како Рамона Вега во филмот „Вол стрит“, па затоа може да се каже дека новата година почна одлично за популарната пејачка.

Ексклузивно на Канал 5 : Доделување на наградите Bioxgn MAC 2020 утре во 19.30

Големо  креативно градилиште – така накратко се опишува атмосферата што преовладува во Штарк Арената на еден ден пред најголемиот регионален музички спектакл Bioxgn MAC 2020, кој утре ќе се пренесува ексклузивно на Канал 5 ТВ.

„Светлосни  и сценски ефекти, сценографија, тешка кореографија, костими - сè мора да биде беспрекорно извршено и да работи совршено на сцената на „ Штарк Арена “утре вечер“, изјавија организаторите од Skymusic, додавајќи: „МАС, кој во Милано го доби  престижното меѓународно признание БЕА  ((Best Event Awards)) во категоријата Music Event, сега има уште една амбиција – годинава да се искачи на скалата за креативност и иновации на уште повисоко ниво “

Најавени се шест поврзани подвижни  бини од над 800 м2, кои ќе бидат каскадни со подвижни елементи, кои ќе се движат по просторот на Арената. Публиката исто така ја очекува најголемото ласерско шоу досега изведено во регионот , за што  е задолжен Квант (https://www.kvantlasers.sk/galleries) најпознатиот светски производител со дваесетгодишно искуство. Quantum ShowProduction е широко познат по своите спектакуларни мултимедијални ласерски претстави, 3Д мапирање, холограми и за настанот MAC, нивниот креативен тим, во соработка со Skymusic, подготвува визуелно искуство за паметење.

Од Лепа Брена, Јелена Розга, Сенида, Буба и Јала, Нина Бадриќ, Калиопи, преку Тончи Хуљиќ, Невена Божовиќ, САРС, Балканополис, Magnifica , до Who See, Сара Џо, Оливер Мандиќ, Александра Радовиќ и специјалниот заеднички настап на 11 рап и поп музичари со актерот Виктор Савиќ - МАС е музички спектакл што единствен во регионот собра изведувачи од различни жанрови од 6 земји.

Исто како и минатата година, за учесниците на МАЦ ќе биде организирана коктел-забава непосредно пред настанот во хотелот Crowne Plaza, од каде славните ќе се упатат кон црвениот тепих на МАЦ. Во своите  гламурозни изданија на црвениот тепих ќе има повеќе од 400 познати личности.

Врската до која се емитува во живо MAC на каналот You Tube е на https://youtu.be/D8N7HeaArZA и исто така можете да ја следите церемонијата на ТВ Пинк во Србија, ТВ РТЛ во Хрватска на, РТЦГ во Црна Гора, Канал 5 во Македонија , РТРС и ФТВ во Босна и Херцеговина и ТВ3 во Словенија.

Ексклузивно на Канал 5 ќе може да го видите преносот што почнува во 19.30 часот.  

Лексус објави концепти на автомобили за возење по Месечината (ФОТО)

Одделот за дизајн на јапонскиот производител на автомобили се чини дека веќе не е задоволен со дизајнирање возила наменети да бидат управувани на Земјата, туку отиде чекор подалеку и ги претстави предлозите за возила за Месечината.

Lexus неодамна објави серија скици на летала меѓу кои што  може да се видат возила како што е лунарниот ровер и многу други. Ова не е прв пат Тојота, или кој било нивен оддел , да објави фантазија за вселената.

Сите овие концепти на вселенското летало беа создадени од таканаречениот Лунарен проект за дизајн, соработка помеѓу Lexus и европското студио на Toyota за да видиме „како би изгледал животот на Месечината, што би се носело и што би се возело“, пишува Motor Trend.

Веројатно ниту еден од овие предлози нема да оживее. Сепак, фасцинантно е да се погледне во имагинацијата на дизајнерите на Lexus. Којзнае, можеби следната ИС ќе изгледа како некоја од овие скици. Едноставно не постои начин да се дознае колку далеку е подготвен Лексус да оди напред, иако овде е очигледно дека „пукаат“ кон Месечината.

Lexus го користеше својот дизајнерски потпис и го примени на  мотоцикл за нула (или барем ниска) гравитација. Оваа прозрачна кружница беше дизајнирана со идеја да ја добие основната форма на Лексус во вселената и да им помогне на истражувачите да се лизгаат лесно и со стил околу површината на Месечината. Тоа би бил вселенски мопед, способен за забрзување поголема од 480 км на час.

Ако велосипедите не ви се интересни, тие може да бидат топки. Лексус го именуваше Бенминг Мун Ролерот како топка што е заштитена со флексибилни меури. Се вели дека се наменети за непречено движење низ површината на Месечината, каде има многу дупки и испакнатини. Ако не сакате да се превртите до вашата дестинација, топката може да скока по ваша команда и да прескокне до каде сакате.

Како и познатиот SUV Toyota Land Cruiser, Lunar Cruiser е исто така мултифункционално возило, со таа разлика што е наменето да се користи и на Земјата и на Месечината. Тркалата имаат нормална функција бидејќи возилото се движи на Земјата, а ако сака да полета, тркалата се ротираат за 90 степени и се претвораат во пропелери во стил на дрон.

притисни ентер