Пендаровски: Високата корупција е закана за држава

 Неспорно е дека постојано вршиме прилагодување на домашното право со правото на ЕУ што е наша стратешка цел.

 Но, она што е моја лична дилема, а верувам и на најголемиот дел од нашите граѓани е дали државните институции суштински или само формално ги имаат усвоено и ги следат европските вредности и принципи во оваа област, рече претседателот Стево Пендаровски во обраќањето на денешниот Регионален форум за борба против корупција на тема „Исполнување на ветувањето за проширување на ЕУ: 30 години добро управување и антикорупциски реформи во Централна и Источна Европа".

Претседателот Пендаровски повика на соработка меѓу институциите, невладиниот и приватниот сектор затоа што, подвлече, тоа е еден од успешните начини во справувањето со корупцијата, а транспарентноста и отчетноста се темели на доброто управување и владеење на правото.

– Долги години се занимавам со прашањата од областа на безбедноста и слободно можам да кажам дека во изминатите 10 до 15 години во нашата држава високата корупција прерасна во една од најголемите безбедносни закани за иднината на земјата. Тука морам да го издвојам т.н. случај „Рекет" кој дискредитираше голем дел од нашите напори и надежи за справување со криминалот и високата корупција. Лично не очекував дека носители на толку важни и одговорни функции толку ќе потфрлат во даден момент. Овој случај останува да биде лакмус за правната држава, а со тоа и тест за отпорноста од политички влијанија на клучните институции, истакна Пендаровски.

Според него, искрената борба за правна држава подразбира да се истражуваат криминалите на претходната, но и криминалите на актуелната власт, а истовремено е многу значајно да не се дозволи преку намерно застарување на предметите да се случи таканаречена скриена амнестија на сторителите на дела поврзани со високата корупција.

-Сметам дека е добро што се овозможи да постои континуитет и што предметите од поранешното СЈО беа преземени од редовното Обвинителство. Не постои земја членка на ЕУ која не ни укажува дека мора до крај да го истражиме тој огромен скандал во кој имаше милиони снимки кои мораат да имаат разрешница, во спротивно не може да очекуваме да не третираат како сериозна држава, потенцира Пендаровски. Тој очекува во наредниот период тоа да биде најтешката задача  со која системски и сериозно ќе се зафатиме откако ќе почнеме да преговараме со ЕУ.

Шефот на државата смета дека за ефикасна борба против високата корупција потребен ни е нов закон за  Јавно обвинителство кој ќе ги задоволува највисоките европски стандарди, наместо, како што рече, преку непринципиелни политички договарања зад сцена да ја компромитираме борбата со високата корупција.

Пендаровски се осврна на принципите на Конвенцијата на ОН за борба против корупцијата која укажува на тежината на проблемите и заканата што таа ја претставува за стабилноста и безбедноста, за демократските и за моралните вредности.

– Нам ни е неопходно системско справување со корупцијата и воспоставување нов вредносен систем за што е предуслов јасно изразената волја на релевантните политички фактори во државата, истакна претседателот Пендаровски  и повтори дека неопходните реформи во сферата на владеење на правото и правната држава не треба да ги правиме за да ги задоволиме критериумите за членство во ЕУ, туку за да ја вратиме довербата на граѓаните во институциите и во сопствената држава.

Филиче: Годинава започнува изградбата на новиот Клинички центар во Ѓорче Петров, набавуваме и 70 нови возила за итната медицинска помош

Претседателот на комисијата за здравство на СДСМ Венко Филипче, денеска на трибината Агенда здравство 20-24 ги соопшти главните постулати на кои ќе се темели програмата на СДСМ за развој на здравствениот систем во период 2020 - 2024 година.

Меѓу нив е и почеток на изградба на новиот клинички центар во Ѓорче Петров со целосно нова модерна зграда,  интегриран тип на здравствени услуги како што заслужуваат граѓаните, рече Филипче и најави до крајот на мандатот сите болници и здравствени домови да станат енергетски ефикасни.

"Ќе ги реновираме најстарите одделенија во болниците. Во 2020 година набавка на 70 нови возила за итна медицинска помош и редовно обновување на возниот парк секоја година до крајот на мандатот, воспоставување на патронажна служба во сите региони низ државата, зајакнување на капацитетите на јавното здравство преку функционлно поврзување на сите нивоа на здравствена заштита (примарна, секундарна и терциерна). Секоја година зголемување до 10 % на платите на здравствените работници."

Филипче најави платен работен стаж за секој нов млад лекар и додаде дека ќе се разгледа опцијата на сите лекари на специјализација, кои го немаат решено стамбеното прашање, да им се додели субвенција од 12 000 денари месечно.

На трибината министерот за здравство, најави и стратешки договор со Универзитетската болница од Франкфурт за едукација на млади лекари и сестри по принцип на ротација, како и формирање на центар за медицински истражувања, се наведува во соопштението на СДСМ.

Прилепчанец со секира кршел автомобил и предизвикал судар и тепачка

Вчеравечер , 23 годишен Прилепчанец удрил во возило на 19 годишник и со секира му го искршил голфот , по што сакал да ги прегази неговите тетка и братучетка . Полицијата го привела.

Вчера во Прилеп од полициски службеници од Полициска станица Прилеп бил лишен од слобода Е.М.(23) од Прилеп постапувајќи по претходна пријава на Е.А.(19) од Прилеп, кој пријавил дека околу 21,00 часот пред продавница во Прилеп, додека бил во паркирано патничкото моторно возило „Голф 3“ без регистарски ознаки во негова сопственост заедно со С.О. и Е.Т., нивното возило било удрено од возило „опел астра“ управувано од Е.М., кој потоа и физички ги нападнал, а со секира го оштетил возилото „голф“.

Потоа пријавениот со возилото „опел астра“ удрил во две лица, роднини на оштетениот (тетка и братучетка). По целосно документирање на случајот против пријавениот ќе биде поднесен соодветен поднесок, соопшти МВР.

Стјуардеса е задржана во болница во Виена под сомневање за коронавирус

Способноста за ширење на коронавирусот се зголемува и се очекува да се зголеми бројот на заразени, соопшти денеска Националната кинеска здравствена комисија.

Досега, 56 лица починале од коронавирусот. Само во Кина, потврдени се околу 2000 луѓе, а повеќе од 40 случаи се потврдени во други земји. Скоро 60 милиони луѓе во Кина се целосно или делумно изолирани.

Националната комесарка за здравство, Ма Ксиоу, на прес-конференција рече дека знаењето за вирусот е ограничено.

Според неа, инкубацијата се движи од еден до 14 дена, а со вирусот може да се заразат други во овој период, што не било случај со САРС, што исто така потекнува од Кина ,каде убил скоро 800 луѓе ширум светот во 2002 година и 2003 година.

Ќе бидат засилени напорите да се спречи експанзијата што досега вклучуваше ограничување на патничкиот сообраќај и откажување на масовни настани, рече Ма.

Лекарите се сомневаат дека првиот случај на инфекција со коронавирус се појави и во Виена. Станува збор за стјуардеса која е во Виена од 24 јануари, а пред тоа била во градот Вухан.

Таа во моментов е во изолација во болницата во Виена.Таа е кинески државјанин која бил примена во болницата со симптоми на грип.

Тестовите ќе бидат завршени за 48 часа за да се утврди дали таа е заболена од коронавирус, јавуваат австриските медиуми.

притисни ентер