Ново рочиште за „Талир", Илија Димовски побара одлагање

Со образложувањето на предложените листи со докази од страна на обвинителката Ленче Ристевска, во Кривичниот суд почна рочиштето за предметот „Талир", кој се однесува на незаконско финансирање на партијата ВМРО-ДПМНЕ.

На почетокот на судењето обвинетиот Илија Димовски побара од Судот да се одложи рочиштето со цел, како што кажа, да не дојде до повреда на постапката од апсолутен карактер, односно да не се случи одново почнување на постапката, поради, повикувајќи се на Законот за судии, кој вели дека поротниците кои ќе наполнат 60 години старост им престанува функцијата, а две од судечката порота во предметот тоа го исполнуваат.

Судијата Осман Шабани не го прифати барањето, но рече дека ќе го извести претседателот на Судот за забелешката на обвинетите.

Првото рочиште за случајот „Талир" се одржа на 18 февруари годинава. Во случајот обвинети се Никола Груевски, Кирил Божиновски и Миле Јанакиески, кои се товарат за „злоупотреба на службената положба и овластувања" и „перење пари", како и Илија Димовски, Леко Ристоски и Елизабета Чингаровска обвинети само за делото „перење пари".

Чингаровска лани во декември ја призна вината во случајот „Талир" и се спогоди со тогашното СЈО, по што Судот ја осуди на две годишна условна казна која нема да се изврши ако таа во наредните пет5 години не стори ново кривично дело.

Според обвинението, тие незаконски добиле најмалку 4,6 милиони евра за партијата, а потоа организирале тие пари да бидат уплатени на жиро-сметката на партијата преку уплатници на име на разни лица.

За истото дело, како правен субјект со обвинението опфатена е и партијата ВМРО-ДПМНЕ. /МИА

Спасовски: Очекувам продолжување на дијалогот, предлогот многу скоро во Собранието

Законот за јавно обвинителство најверојатно уште утре ќе биде доставен во Собранието.

Утре најверојатно Владата ќе го испрати предлог Законот за јавно обвинителство, а веќе в вторник почнува дебатата по предолжениот текст.

Техничкиот премиер Спасовски вели неопходно е да се продолжи дијалогот по законот и повика сите политички партии да бидат на одговорно кон граѓаните, државата, но и европската перспектива. Вели иако законот не е формален условен, сепак неговот изгласување би бил позитивен момент во пресрет на одлуката за датум за преговори.

„Тука посебно сакам да ги повикам пратениците од парламентарната опозиција, од најголемата опозициска патија да се престане со партиски калкулации, со политиканство, со ставање на своите политички, лични интереси пред интересите на државата и конечно да се вградат во еден закон што ќе значи гарантирано зголемување на правдата, гарантирано зголемување на судството на јавното обвинителство, од една страна и второ да помогнат барем еднаш сега да ги оствариме нашите интереси во делот на законот за јавно обвинителство и добивањето датум за почеток на преговорите“, рече Спасовски.

ВМРО ДПМНЕ велат немаат намера да го кочат процесот на носење на Законот, но сметаат дека актуелниот предлог е обид за воскреснување на Специјалното јавно обвинителство.

Во СДСМ уверени дека изгласувањето на ваквиот предлог ќе значи упредување на владеењето на правото и од јавното обвинителство ќе создаде независна институција која ќе ја врати довербата во правдата меѓу граѓаните. Бојан Маричиќ, кој е дел од работната група на СДСМ во преговорите за законот, вели меѓу пратениците владее ставот дека предлогот е добра основа, но дали ќе има доволно поддршка да биде изгласан до 11-ти февруари и без поддршка до ВМРО ДПМНЕ останува неизвесно.

Се очекува веќе в вторник предлог законот да се најде на собраниска седница, а се најавува во истиот ден да почне и комисиската расправа по предлог текстот, како и одржување на јавна расправа, на кој ќе присуствува и државниот јавен обвинител Љубомир Јовевски.

Скопје синоќа најзагадено на светот, Град Скопје издаде препораки за заштита

Скопје повторно го освои врвот на глобалната апликација Ер Вижуал и синоќа на полноќ беше најзагаден град на светот..

Скопје повторно руши рекорди во поглед на аерозагадувањето. Градот вчера по којзнае кој пат се најде на првото место како најзагаден во светот на апликацијата Air visual, овој пат пред Њу Делхи во Индија и Шенјанг во Кина. Како одговор на тоа, градските власти објавија серија на препораки до граѓаните, во кои меѓудругото се бара од нив да избегнуваат користење на возила и да користат јавен превоз, да не излегуваат на отворено, а за затоплување да користат чисто и суво дрво и редовно да ги чистат оџаците. Сепак, дел од екологистите велат дека препораките не се доволни, и бараат конкретни мерки за енормното аерозагадување.

Георгиева ги повика и пратениците во Собранието да ја изгласаат забраната за увоз на отпад во земјава. Според неа, потребна е и построга контрола и поголем надзор од властите, бидејќи како што вели, до сегашните мерки не помагаат за намалување на аерозагадувањето.

Точката за забрана на увоз на отпад минатата недела беше прескокната од дневниот ред на во Собранието. Во таа прилика, пратениците тврдеа дека потребно е подетално да се анализира предлогот и дека стравуваат, ако се забрани увозот, на земјава да и биде забранет и извозот на отпад. За сега, се уште е неизвесно дали овој закон ќе стапи на сила пред распуштање на Собранието, иако и од ВМРО – ДПМНЕ и од СДСМ најавија дека ќе дадат поддршка. Според испитувањата, аерозагадувањето е причина за смртност на околу 3.000 лица годишно во државава и е петти главен ризик - фактор за смртност во светот.

Мисајловски во Гази Баба: Граѓаните се незадоволни од ова што се случува

Денеска имаме една убава шанса и можност да посетиме повеќе населени места тука во Општината Гази Баба, рече Владо Мисајловски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ.

Разговаравме со многу граѓани, разговаравме на сите реални теми. Бевме во Црешево, бевме во Виниче. Тука сега сме во Инџиково, во Питу Гули. И во други населени места каде што можевме да слушнеме од граѓаните многу проблеми. Но и она што се случува во изминативе три години.

Граѓаните се незадоволни од ова што се случува, се револтирани од многу причини. Не само во оние ресори каде што власта секој ден слушаме какви прави погубни политики, но и она што најмногу го одземаа на граѓаните, а тоа е идентитетот она македонското во сите нас.

Гази Баба е Општина каде што си ја сака Македонија. Каде што се борат за Македонија и ќе продолжат тоа да го прават и во иднина, и секогаш ќе го прават. Они се бунат на неправдата, се гневни на тоа што се случуваше. И гневни се на сите политики на Заев, но и на сите министри од Владата на СДСМ но и од Коалицијата.

Можеме да видиме дека тука реалните проблеми се заборавени. Може да видиме дека нема капитални проекти, дека нема нови уличка, дека нема ниту еден багер, нема нешто да се сработи во општината.

Затоа разговараме да ги слушнеме граѓаните и во нашата програма тоа да го ставиме.

Да се потрудиме се она што ќе го ветиме во иднина да го реализираме бидејќи ВМРО-ДПМНЕ е брендот каде што навистина утре ќе им помогне на граѓаните.

Затоа ќе се бориме, затоа насекаде во Република Македонија ќе допреме до сите граѓани да имаме средби, да направиме една голема победа во Република Македонија каде што потоа они сите ќе видат дека ги решаваме нивните реални проблеми.

Затоа и конечно на 12-ти април да ги тргнеме од власта и да дојде една свежа, нова позитивна енергија и се разбира со преродба односно со нови проекти и програма за Република Македонија, рече Мисајловски.

притисни ентер