Аватари на починати за 46.000 евра- дигитална реинкарнација преку вештачка интелигенција

Враќањето на мртвите во живот преку технологија до неодамна беше поврзано само со филмови, но со напредокот на вештачката интелигенција - вакво нешто повеќе не е само прашање на фикција.

Технолошкиот сектор за тага, познат и како „технологија на смртта“, сега се проценува на повеќе од 100 милијарди фунти на глобално ниво, според веб-страницата за технолошки вести TechRound.

- Го клонираме изгледот на една личност до 96,5% сличност со оригиналната личност - вели Мајкл Јунг, финансиски директор на DeepBrain, една од компаниите кои фиктивно ги враќаат луѓето во живот.

Компанијата верува дека овој вид технологија може да биде важен за развојот на културата на „добра смрт“, каде што однапред се подготвуваме за смртта на најблиските, оставајќи ја семејната историја, приказни и спомени како дел од наследството.

Сепак, процесот не е евтин и корисниците не можат сами да креираат аватар. Наместо тоа, тие треба да ѝ платат на фирмата до 50.000 долари. И покрај оваа висока цена, некои инвеститори се уверени дека ќе биде популарна, а DeepBrain собра 44 милиони долари во својот најнов круг на финансирање.

Психологот Лаверн Антробус предупредува дека треба да се биде многу внимателен кога се користат такви „технологии на тага“ во периоди на силни емоции.

- Загубата е нешто што нѐ изненадува. Може да мислите дека сте прилично блиску до тоа да бидете добро, а потоа нешто може да ве врати назад – вели таа, а пренесува Би-би-си.

Антробус додава дека луѓето не треба да брзаат да го користат четботот на изгубената сакана личност.

- Треба да се чувствувате прилично цврсто пред да користите вакво нешто. Сфатете ги работите многу, многу бавно.

Таа исто така, предупредува дека не постои замена за човечката поддршка кога станува збор за надминување на тагата.

- Навистина не можам да замислам дека технологијата ќе ги преземе традиционалните аспекти на жалоста, кои се однесуваат на чувството на блискост со луѓето, чувството на грижа за нив, чувството на благодарност.

Детето Буда осуден поради сексуална злоупотреба на деца

Непалскиот духовен лидер, Рам Бахадур Бомјан, за кого следбениците веруваат дека е реинкарнација на Буда, осуден е за сексуално злоупотреба на деца.

Окружниот суд во градот Сарлахи следниот месец ќе изрече пресуда за 33-годишниот Бомјан.

Непалските власти во 2020 година издадоа налог за апсење на Детето Буда поради злоупотребување на малолетна девојка, која била монахиња во неговиот ашрам на подрачјето на Бара. Тој е уапсен по една година бегство.

Во 2010 година против Детето Буда се поднесени десетици пријави за напад бидејќи наводно ги тепал жртвите кои го попречувале во медитацијата. Во 2018 година една калуѓерка го обвини дека ја силувал во ашрамот кога била малолетна. Во 2019 година, полицијата изврши рација во неговиот ашрам додека го истражуваше исчезнувањето на четворица негови следбеници. Истрагата за овие случаи сè уште е во тек.

Детето Буда на 15-годишна возраст во 2005 година се повлече во џунглата за десет месеци да се посвети на молитвата. Неговите следбеници тврдеа дека тој во тој период ниту јадел, ниту пиел вода, а исто така и не спиел. Илјадници луѓе од целата земја и соседна Индија го посетуваа Бомјан во џунглата. Тој две години подоцна почна да проповеда и своите следбеници основаше мрежа на ашрами ширум Непал посветена на неговите учења.

Неговите следбеници тврдат дека Бомјан е реинкарнација на Сидарта Гаутама, кој е роден во Непал пред околу 2500 години, а подоцна станал познат како Буда, што на санскрит значи просветлен или разбуден.

Концерт „Глорија концерт за душа“ и „Вивалдијада 2024“ во рамките на Скопско лето

Во рамки на 45. издание на манифестацијата „Скопско лето“, вечерва ќе се одржи концертот „Глорија концерт за душа“ на женскиот камерен хор „Св. Злата Мегленска“  - Антонио Вивалди, како и проектот „Вивалдијада 2024“.

Во рамки на 45. издание на манифестацијата „Скопско лето“, вечерва ќе се одржи концертот „Глорија концерт за душа“ на женскиот камерен хор „Св. Злата Мегленска“ - Антонио Вивалди, како и проектот „Вивалдијада 2024“ на Уметничкиот центар „Полифонија“ во Музеј на македонската борба.

Како што најавија организаторите, на програмата се композиции од неколку фази од опусот на славниот Вивалди, меѓу кои концертите RV 299, 580 и 531, како и вокално иструменталниот мегахит Глорија (RV 589).

Концертот претставува соработка меѓу хорот Света Злата Мегленска, професори и ученици од ДМБУЦ „Илија Николовски Луј" и Уметничкиот центар „Полифонија“. Диригент е Летка Полизова.

Солистити се Надежда Рубен и Јасмина Димитровска - сопран, Милица Андоновска, Божана Гошева, Илија Јовчев, Мила Наумовска и Јана Јовиќ - виолина и Александар Ицковски и Магдалена Дрмач - виолончело.

Уметничкиот центар „Полифонија“ е основан во Скопје, во 2003 година од фаготистот Орце Ицковски и пијанистката Јанинка Невчева со цел промоција и поддршка на Македонските уметници вклучувајки иновации и претприемништво на сите нивоа на изведба, како и обука во областите на култура и уметност. Низ годините преку креативно ажурирани настани постигнати се значајни резултати во областа на уметничкото истражување, соодветна презентација, активно учество и размена на добри практики и платформа за презентација и менаџирање на домашни уметници и автори.

Женскиот камерен хор „Св. Злата Мегленска“ од Скопје е формиран во 1996 година при Македонската Православна Црква.

Основач, диригент и уметнички раководител на хорот е академскиот музичар Летка Димовска Полизова.

Хорот е составен од 22 женски вокали, кои повеќето се млади академски образовани музичари и студенти на Факултетот за музичка уметност во Скопје и од другите државни универзитети во државата.

Хорот во јавноста е познат како културен амбасадор и реализатор на низа значајни меѓународни и државни фестивали, натпревари, концерти, предавања и слични настани од областа на музичката култура.

Сопругата на Џулијан Асанж тврди дека најважно сега е тој повторно да биде здрав

 Сопругата на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, Стела, денеска изјави дека приоритет е тој повторно да биде здрав.

Асанж го напушти затворот во Велика Британија откако американските обвинители рекоа дека тој треба да се изјасни за виновен оваа недела за кршење на американските закони за шпионажа, во договор што може да му овозможи да се врати дома во Австралија.

Стела Асанж изјави за Би-Би-Си дека немала време да разговара за тоа што ќе прават двајцата кога тој ќе биде ослободен, но дека приоритет е Асанж да оздрави, бидејќи веќе пет години е во, како што наведе таа „ужасна состојба“, повторно да биде во контакт со природата и да има „свое време и приватност“.

Таа побара помош од поддржувачите бидејќи има намера да основа итен фонд за закрепнување на нејзиниот сопруг.

Родителите на ко-основачот на Викиликс, 52-годишниот Асанж, изјавија дека се среќни што неговото легално мачеништво завршило.

Американските обвинители во судските документи рекоа дека Асанж се согласил да се изјасни за виновен по едно обвинение за заговор поради собирање и откривање доверливи документи за националната одбрана на САД, според поднесоците во Окружниот суд на САД за Северните Маријански Острови.

Се очекува утре тој да се појави пред американскиот федерален суд на Маријанските острови. Потоа ќе му се даде право да патува во Австралија, соопшти Викиликс.

притисни ентер