Бесплатно разгледување на Скопје по повод Светскиот ден на туристички водичи

Во две групи, организирано со водич Скопјани денеска имаа можност да ги посетат знаменитостите и кулутрните обејкти во градот. 

По повод светскиот ден на туристички водичи, трета година по ред, македонската асоцијација на туристички водичи организираше бесплатен разглед на Метрополата, Охрид и Битола. Заинтересираноста кај граѓаните да дознаат нешто плус за градот, историјата, културата и оваа година беше голема.

Од асоцијата велат се стремат ова да стане традиција, а веќе од следната година, да се организира и разглед на повеќе градови, а не само Скопје, Охрид и Битола.

„Скопјани никогаш претходно немале ваква прилика, да вака се соберат и бидат во можност да го разгледаат градот од своите туристички водичи..... Точно да видат како ние всушност сме еден вид амабасадори на нашата држава. Бидејќи странците прво се сретнуваат со нас на аеродром и со нас си одат, се што ќе дознаат за МАкедонија дознаваат преку нас, а тоа е морам да ви кажам голема одговороност, а одговорност и она што сега го гледаме.“ -Димитар Кавраков – прет. на Македонска асоцијација на туристички водичи

Скопјани кои денеска се собраа во голем број, велат ова е одлична можност да се дознае нешто плус за историјата на градот. И по 50 години живот во метрополата сепак има нешто ново да се научи, некој од нив иако биле дел од оваа тура и изминатите години, и денеска дошле повторно за како што велат поддршка и добра дружба.

„Убаво е ова што се организира, разглеување на градот. Луѓето да запознаат, иако го знаеме Скопје.“

„И минатата година бев, многу сум задоволна, многу работи сум научила што не сум ги знаела а живеам веќе 50 години во градот Скопје и тоа никогаш не е доста.“

„Очекувам да ги посетиме плоштадот, црквата Св. Спас, џамијата и калето...“

Страта железничка станица, спомен домот на Мајка Тереза, Камениот мост, бисерот на Скопје – старата скопска чаршија, се само дел од местата кои се најпосетени од странските туристи во земјава, а денеска на дел од нив со водич ќе се проштаат и македонските граѓани.

Гвардиола со пофални зборови за играч на Реал: Ѕвезда од 200 милиони, прави се добро

Фудбалерите на Реал Мадрид и Манчестер Сити приредија вистински спектакл за фудбалските фанови на првиот натпревар (3:3) во четвртфиналето од Лигата на шампионите, па сега сите со нетрпение го чекаат реваншот.

По враќањето во Англија, Пеп Гвардиола, тренерот на „граѓаните“, во разговор за медиумите го издвои фудбалерот на противникот Реал, Родриго, кој беше стрелец на еден од головите.

-За мене тој е најдобар, тој е ѕвезда од 200 милиони, прави се добро..., изјави Гвардиола.

Покрај Родриго, шпанскиот тренер пофали уште еден играч на Реал – Тони Крос.

-О, тој Тони Крос. Ја носи играта на Реал на начин на кој само тој може. Одигра фантастичен натпревар, изјави Гвардиола, а потоа продолжи: „Веќе по една минута натпреварот изгледаше како цела вечност. Беше тешко. Добро се справивме што двапати водевме и не победивме. Имам премногу добро мислење за Реал за да мислам дека ќе дојдеме и ќе одиграме лесен натпревар. Ќе се обидеме се да решиме дома“. /МИА

Видео: Хезболах истрела десетици ракети врз северен Израел

Либански Хезболах објави дека го погодил северниот дел на Израел со десетици ракети Катјуша, гаѓајќи артилериски позиции.

Во соопштението, либанската група рече дека истрелала десетици ракети Катјуша врз артилериските позиции на Израелските одбранбени сили во северен Израел.

На северот на земјата се огласија неколку сирени за предупредување за ракети. На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како неколку пресретнувачи на ракети „Железна купола“ погодуваат очигледен ракетен бараж.

– Во знак на поддршка на палестинскиот народ и отпорот во Газа и во светло на израелската агресија врз различни села во јужен Либан, Исламскиот отпор продолжи со нападите врз ционистичките окупациски локации во близина на границата со Либан – соопшти претходно Хезболах. /МИА

Покетино: Многу е тешко кога немате борбен состав

Менаџерот на Челси, Маурисио Покетино пред натпреварот на „сините“ во Лондон против Евертон во понеделник, зборуваше за големиот број повредени во составот, а неодамна во „амбулантата“ влегоа и Енцо Фернандез и Аксел Дисаси.

-Овие двајца не тренираат, не знаеме дали ќе можат да играат. Праведно е да се има борбено подготвен состав. Не можеме да докажеме дека сме добар тим и дека можеме да се бориме за големи работи. Многу е тешко кога немате борбено подготвен состав. Сакаме да ја зголемиме конкуренцијата меѓу играчите, но тоа не е оправдување, изјави денеска менаџерот на Челси.

Тој, исто така, се наврати на ремито 2-2 со Шефилд Јунајтед минатиот викенд.

-Кога се соочуваме со тимови како (Манчестер) Сити, Манчестер Јунајтед, Тотенхем или Ливерпул, тимот покажува добар квалитет. Проблемот е што не сме постојани. Кога анализираме, недостигот на зрелост навистина се покажува, но само со текот на времето можеме да го постигнеме вистинскиот баланс, истакна тренерот.

Покетино особено ја пофали академијата на Челси.

-Ги каниме младите играчи секоја недела да тренираат со нас, тоа е одлична можност за нив. Челси има една од најдобрите академии во Англија, ако не и во светот. Наша одговорност е да се грижиме за овие момчиња и да им обрнеме внимание. Еден ден ќе имаат можност да играат во тимот, само треба да продолжат да тренираат, да бидат доследни. Можеме да го видиме нивниот развој од натпреварувањето со постарите играчи, додаде Покетино. /МИА

притисни ентер