Браќа станале милионери на 20- годишна возраст, сѐ почнало со случајна средба (ФОТО)

Лук Линц е 23-годишен милионер од Винипег кој го нарекуваат гуру на социјалните мрежи, но треба на мајка му да ѝ се заблагодари за неговиот бизнис од повеќе милиони долари.

Лук и неговите браќа биле во средно училиште и продавале гаџети на социјалните мрежи, а нивните животи се смениле кога нивната мајка Танис го забележала моќниот канадски претприемач Стефан Арни на соседната маса за време на семеен ручек во скап ресторан.

Откако го слушнал претприемачот како му објаснува на својот маркетинг директор дека планира да го отпушти целиот тим за социјален маркетинг, Танис решил да ја искористи приликата. Таа го фатила милионерот додека излегувал и му рекла дека нејзините момчиња се неверојатни продавачи на социјалните мрежи и дека можат да помогнат.

Претприемачот решил да им даде шанса и потпишал договор со нивната компанија HighKey на три месеци со плата од 5000 долари месечно. Момчињата почнале да работат 16 часа на ден за да го подобрат бизнисот на компанијата на Стефано.

Во првите три месеци донеле 50.000 нови следбеници на Инстаграм профилот на компанијата, а по успешната работа пристигнала и првата славна личност од А-листата. Тие почнале да работат со комичарот и актер Кевин Харт, создавајќи кампања за време на пандемијата која вклучувала парична награда од 20.000 американски долари.

Браќата се прославиле како успешни претприемачи, а Лук истакнува дека Стефан кој починал од рак на 33 години е неговата најголема инспирација.

„Мислам дека на Стефан му се допадна да биде околу мене затоа што иако бевме 10 години разлика, тој можеше да види колку сум млад и амбициозен. Секој втор ден го поминував разговарајќи со него и поставувајќи му безброј прашања“, вели тој.

ХајКи сега има над 1.200 клиенти, а браќата соработуваа со Карди Б, Ники Минаж, Тајга, Бела Торн и Рик Рос, и имаат за цел продажба од 100 милиони долари за пет години.

"Поуката од оваа приказна е дека во сè има малку среќа во однос на запознавањето со вистинските луѓе во вистинско време. Но среќата се претвора во нешто само ако сте подготвени и знаете како да ја искористите што е можно побрзо". изјавил младиот милионер.

За Харис за еден ден донирани 46,7 милиони долари

Организацијата за собирање средства за демократите „АктБлу“ (ActBlue) синоќа соопшти дека е регистрирана најголема дневна донација за претседателската трка откако претседателот Џо Бајден се повлече и ја поддржа потпретседателката Камала Харис.

По започнувањето на кампањата на потпретседателката Харис до 21 часот (локално време) преку „Актблу“ собрани се 46,7 милиони долари.

Тоа е најголема сума собрана во кампањата 2024 година.

Шпанија шампион, македонската репрезентација деветта на ЕП во ракомет У-20

На Европското првенство во Словенија за ракометари до 20 години, трофејот го освои репрезентацијата на Шпанија која синоќа во финалето ја совлада Португалија со 35:31.

Претходно, во меч за бронзата, Данска ја победи Германија со 26:23.

На првенството учествуваше и македонската репрезентација која на крајот го освои 9.место. Избраниците на селекторот Раде Стојановиќ одиграа извонреден турнир, забележаа четири победи (Црна Гора, полска, Романија и Франција), два пати ремизираа (Хрватска и Австрија) и загубија само еднаш (Франција).

Македонските ракометари со пласманот на 9.место обезбедија учество на Светското првенство до 21 година кое ќе се одржи во Полска следната година.

Ребалансот на Буџетот во четврток на седница на собраниската Комисија за финансирање и буџет

Ребалансот беше усвоен на владина седница во вторникот, а во средата на прес-конференција во Владата го образложи министерката за финансии Гордана Димитриевска-Кочовска. 

Ребалансот на буџетот во четврток ќе се најде на дневен ред на собраниската Комисија за финансирање и буџет. Според информациите од веб страницата на Собранието, седницата на Комисијата е закажана во 11 часот. Ребалансот на буџетот се очекува да биде усвоен најдоцна до првата недела од август.

Ребалансот беше усвоен на владина седница во вторникот, а во средата на прес-конференција во Владата го образложи министерката за финансии Гордана Димитриевска-Кочовска.

Растот на БДП е ревидиран од првично планираниот 3,4 проценти на 2,1 проценти, а инфлацијата е проектирана на ниво од 3,5 проценти. Во втората половина на годината се очекува забавување на растот на инфлацијата, односно стабилизирање на цените на храната и енергенсите, како и поумерен притисок од базичната инфлација.

Вкупните приходи се планирани на ниво од 318 милијарди 150 милиони денари и бележат зголемување за 8 милијарди и 22 милиони денари, додека расходите се проектирани на ниво од 362 милијарди 816 милиони денари, односно на расходна страна има зголемување од 19 милијарди 178 милиони денари.

Според министерката за финансии, измените и дополнувањата на Буџетот се насочени кон ревидирање на иницијалните фискални проекции во согласност со макроекономските движења во првата половина од годината, реструктуирањето на буџетските расходи за сервисирање на најприоритетните обврски, како и оптимизирање на изворите на финансирање на буџетскиот дефицит.

- Затекнуваме состојба која значи држава во хаос и долгови. Буџет кој е список на желби, место креиран развој. Предимензионирани плаќања. Економијата е во клиничка смрт, рече Димитриеска-Кочоска на прес-конференцијата во средата.

Вели дека се обезбедени пари за исплата на плати, пензии и законски обврски. Како што посочи, обезбедени се 4,1 милијарда денари за плати од кои 1,1 милијарда денари за блок дотации кои не биле планирани во основниот буџет, пет милијарди денари за пензиите, 600 милиони денари за исплата по судски решенија, една милијарда денари за исплата на законската финансиска помош во зоните, што не била обезбедена, 322 милиони денари за Државна изборна комисија кои не беа испланирани за исплата на медиумите согласно Изборниот законик, 644 милиони денари за студентски оброк и за стипендии....

На седницата на Владата во вторникот биле прифатени и неколку заклучоци предложени од Министерството за финансии.

Меѓу нив се задолжуваат буџетските корисници при склучување на колективните договори да ги имаат предвид одобрените буџетски средства и да не преземаат обврски за кои немаат обезбедено средства во буџетот за тековната година и утврдените максимални износи на расходи на среден рок.

Јавните претпријатија и акционерските друштва во државна сопственост при склучување на колективните договори треба да побараат мислење од Министерството за финансии. При имплементација на Буџетот, буџетските корисници да не преземаат обврски над обезбедените средства со буџетот за соодветната фискална година.

Оние буџетски корисници кои остваруваат самофинансирачки активности и имаат неискористени средства во форма на салдо на сметки, тековното работење на институцијата наместо со буџетски средства да го финансираат со користење на средства од сопствените сметки.

Буџетските корисници исто така се задолжуваат континуирано да ги спроведуваат активностите за наплата на сопствените приходи и сите субјекти согласно ЕСПЕО да ги почитуваат обврските за навремено пријавување на доспеани, а не платени обврски согласно законските рокови.

На општините, јавните претпријатија и трговските друштва во државна сопственост им се препорачува да ги консолидираат финансиите, односно да преземат активности за наплата на сопствените приходи како и да ги намалат непродуктивните трошења.

Меѓу препораките усвоена на владината седница е и препораката работодавачите од јавниот сектор да преземат итни активности за спроведување на функционална анализа и за тоа да ја информираат Владата.

притисни ентер