Последни вести

Најважни вести

Димитар Ковачевски официјално го потврди повлекувањето од функцијата Претседател на СДСМ

Ве информираме дека на денешната седница на Извршниот одбор на СДСМ, претседателот Димитар Коваче...

ДИК: Европски фронт и ВРЕДИ со по 8 мандати во шестата изборна единица

Европски фронт 4 мандати, коалиција Вреди 1 мандат во 5 изборна единица Во шестата изборна еди...

Малчески: Шајка не е закована во државата, 60 % луѓето се на минимална плата

Гласноговорниците се со полни усти за почитување на договорот од Преспа, а тоа што не исполнија н...

Претседателката Сиљановска Давкова предводи државна делегација во Ватикан и Рим

Претседателката Сиљановска Давкова предводи државна делегација во Ватикан и Рим

И двајцата доаѓаат по ист повод - 24 мај, денот на Светите браќа Кирил и Методиј и словенската азбука. И Сиљановска и Радев утре се на аудиенција кај папата Франциско, но не истовремено, а и двајцата ќе се сретнат со државниот...

ДСЗИ: Договорите на нововработените само со потпис на Иљази се невалидни

ДСЗИ: Договорите на нововработените само со потпис на Иљази се невалидни

Инспектори од Државниот здравствен и санитарен инспекторат денеска повторно ја посетија Клиниката за токсикологија. Се проверуваше по кој основ им биле продолжени договорите за работа на 18те вработени на дело. Од инспекторатот в...

Пијан малолетник во Индија со Порше прегази две лица, доби казна- да напише есеј

Пијан малолетник во Индија со Порше прегази две лица, доби казна- да напише есеј

Несреќата се случила минатиот викенд, а 17-годишникот со Порше со голема брзина се движел низ градот Пуна пред да удри во мотоцикл, при што загинале две лица. Малолетникот бил приведен, а подоцна изведен пред Судот за малолетници...

Кина им воведува санкции на американските производители на оружје

Кина им воведува санкции на американските производители на оружје

Кина воведе санкции за група американски компании поврзани со воената индустрија и нивни високи функционери, објави Министерството за надворешни работи, наведувајќи ги како причини американското вооружување на Тајван и санкциите ...

Пеколен топлотен бран во Мексико- мртви мајмуни паѓаат од дрвјата (ВИДЕО)

Пеколен топлотен бран во Мексико- мртви мајмуни паѓаат од дрвјата (ВИДЕО)

Најмалку 138 мајмуни завивачи, вид познат по своите специфични, гласни повици, се пронајдени мртви во државата Табаско на брегот на Мексиканскиот залив, каде температурата надмина 45 степени, пренесува Гардијан. Благодарен...

Нетанјаху: Признавањето на Палестина е давање на држава на зло, тоа би била терористичка држава

Нетанјаху: Признавањето на Палестина е давање на држава на зло, тоа би била терористичка држава

„Намерата на неколку европски земји да ја признаат палестинската држава е награда за тероризмот“, изјави денеска Нетанјаху. Израелскиот премиер тврди дека 80 отсто од Палестинците на Западниот Брег го поддржуваат м...

Британскиот премиер објави дека изборите ќе се одржат на 4 јули, додека демонстранти му пеат

Британскиот премиер објави дека изборите ќе се одржат на 4 јули, додека демонстранти му пеат

Додека неговиот костум беше мокар од дожд и демонстрантите ја свиреа химната на новите лабуристи „Нештата можат само да се подобрат“ во позадина, Сунак истакна дека инфлацијата „се вратила во нормала“ и ги...

Првични резултати од прегласувањето: Европски фронт 72,86% од гласовите во Долнени, ВРЕДИ 2%

Првични резултати од прегласувањето: Европски фронт 72,86% од гласовите во Долнени, ВРЕДИ 2%

Според податоците објавени на веб страницата на ДИК, на избирачкото место 1194 во Крушево, од 469 избирачи гласале 337, три ливчиња се неважечки, а излезеноста е 71,86 проценти. Најмногу, 290 гласа или 86 отсто добила коалицијата...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube