Последни вести

Најважни вести

Кривична пријава по брза постапка против возачот кој го пренесе Палевски од Белград до Турција

 Го траспортирал Љупчо Палевски, првоосомничен за грабнувањето и убиство на 14 годишната Вањ...

Денеска се одбележува и слави споменот на Свети Климент, архиепископ Охридски

Денот на Св. Климент Охридски собра стотици верници на едно место, во добро расположение, дојдоа ...

Сафет Бишевац и Алберт Муслиу во „Само Вистина“

Почитувани сограѓани, вечерва во Само Вистина ќе дебатираат Сафет Бишевац и Алберт Муслиу. Пол...

Околината и објектот на НУБ „Свети Климент Охридски“ се во катастрофална состојба

Околината и објектот на НУБ „Свети Климент Охридски“ се во катастрофална состојба

 Но покрај црвениот тепих, овде ги пречекаа овие искршени скали. Иако на оваа локација беше главниот настан, ниту овој голем државен празник не ги поттикна надлежните да го променат изгледот барем на предниот дел од дворо...

ДУИ одлучи - Талат Џафери ќе биде новиот технички премиер

ДУИ одлучи - Талат Џафери ќе биде новиот технички премиер

Оваа одлука е донесена на денешениот останок на партиското претсеателство во мала Речица, изјави Бујар Османи по завршување на состанокот. „ДУИ го предлага Талат Џафери како премиер во Владата која ќе биде во сила од к...

За брзо возење санкционирани 921 возач

За брзо возење санкционирани 921 возач

Од нив, како што информира МВР,  37 се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а четворица со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина. Притоа, 461 возач ја пречекорил брзината во на...

Каде граѓаните ќе ги поминат новогодишните празници?

Каде граѓаните ќе ги поминат новогодишните празници?

Пикот на побарувачката го очекуваат во последните десетина дена пред доаѓањето на Новата година, вели во изјава за Канал 5 Силвана Јованова, сопственичка на туристичка агенција. „Овој период од годината претежно се акт...

Како долгорочно да се подобри финансиската состојба на општините?

Како долгорочно да се подобри финансиската состојба на општините?

Потребни се значајни промени за општините да станат финансиски независни, но се уште нема политичка волја тоа да се реализира, сметаат експертите. Според дел од нив клучно е да се направи комплетна реорганизираност кај надлежност...

Владина делегација положи цвеќе пред споменикот на св. Климент Охридски во Скопје

Владина делегација положи цвеќе пред споменикот на св. Климент Охридски во Скопје

Во состав на делегацијата беа Викторија Аврамовска Мадиќ, заменик-министерка за правда, и Беким Реџепи, заменик-министер за транспорт и врски. Цвеќе пред споменикот положија и делегации од Собранието на Република Македонија, о...

Филмот „М“ на Вардан Тозија доби награда за најдобар филм на фестивал во Њујорк

Филмот „М“ на Вардан Тозија доби награда за најдобар филм на фестивал во Њујорк

-Одушевен сум што ја примам наградата за најдобар филм на годинашното издание на „Dances with films“ во Њујорк. Претставуваше голема чест и уникатно искуство да се биде дел од официјалната селекција на овој исклучител...

Интензивни борби на југот на Појасот Газа

Интензивни борби на југот на Појасот Газа

Се додава дека „десетици“ луѓе се убиени во Џабалија, на северот на Газа и во Кан Јунис, на југ. Израелските војници, поддржани од воздушни напади, вчера се судрија со борците на Хамас во Кан Јунис, најголемиот гра...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube