Последни вести

Најважни вести

Трагедија во Скопје – по пожар во стан најден починат маж

Пожарот се случил утринава на улицата Исаија Мажовски на четвриот кат од зградата каде целосно из...

Дали навистина има опаснот од „ценовно цунами“ за греење?

Првиот човек на Регулаторна, Марко Бислимовски вели дека доколку градските власти не го санираат ...

Реакции по извештајот на ЕКРИ за наводната дискриминација на Бугарите во Македонија

Вака адвокатот Тони Менкиноски, кој долги години застапува случаи пред судот во Стразбур, го оцен...

Бугарија ќе ги објави имињата на Македонците кои извадиле бугарски пасоши

Бугарија ќе ги објави имињата на Македонците кои извадиле бугарски пасоши

 Измените кои се предлог на лидерот на „Преродба“ Костадин Костадинов, предвидуваат регистарот на сите кои имаат државјанство да биде јавен, а јавна ќе биде и церемонијата за доделување на бугарски документи. Пре...

ВМРО-ДПМНЕ: Кога е најтешко, партијата секогаш е единствена

ВМРО-ДПМНЕ: Кога е најтешко, партијата секогаш е единствена

-ВМРО-ДПМНЕ го осуети планот на власта, на оската ДУИ – СДС и поранешни функционери на опозицијата кои одлучиле да се стават на нивно располагање преку валкани дилови за причини само ним познати, а кои директно ќе одат на...

Зеленески: Ќе произведуваме оружје заедно со Американците

Зеленески: Ќе произведуваме оружје заедно со Американците

Во своето секојдневно обраќање до Украинците, Зеленски рече дека долгорочниот договор ќе отвори нови работни места и индустриска база во Украина, чија економија беше уништена од војната со Русија. Заедничкото производство во одбр...

Цариници на аеродром во Париз заплениле стотици мајмунски черепи

Цариници на аеродром во Париз заплениле стотици мајмунски черепи

Тие черепи и черепите на други животни главно биле во пакети кои пристигнале од Камерун, соопшти вчера царината на аеродромот Шарл де Гол. Примателите требало да бидат колекционери и ловечки клубови во САД. Некои од пакетите с...

Вучиќ на средба со Бајден: Ја потврдивме заложбата за унапредување на билатералните односи

Вучиќ на средба со Бајден: Ја потврдивме заложбата за унапредување на билатералните односи

„На официјалниот прием кај претседателот Бајден ја потврдивме нашата посветеност за натамошно унапредување на нашите билатерални односи“, објави Вучиќ на Инстаграм профилот „будуќностсрбијеав“. Вучиќ об...

Албанците од Mакедонија и Kосово полесно ќе добиваат државјанство на Aлбанија

Албанците од Mакедонија и Kосово полесно ќе добиваат државјанство на Aлбанија

„Граѓаните на Косово и Македонија, каде што албанскиот е официјален јазик и го зборуваат јазикот како и ние, добро ја знаат нашата историја исто како и ние, да не мора да подлежат на тест за јазик или познавање на историјат...

Пендаровски на 78. ГС на ОН: Остануваме меѓу најголемите промотори и на регионалната соработка

Пендаровски на 78. ГС на ОН: Остануваме меѓу најголемите промотори и на регионалната соработка

Во продолжение е интегралното обраќање на претседателот Пендаровски: Почитуван Претседател на Генералното собрание, Почитувани шефови на држави и на влади, Почитуван Генерален секретар, Дами и господа, Ми причинува...

Голема експлозија на Крим – погодено е седиштето на руската Црноморска флота (ВИДЕО)

Голема експлозија на Крим – погодено е седиштето на руската Црноморска флота (ВИДЕО)

Не станува збор само за најголемиот град на украинскиот полуостров Крим, кој беше припоен од Русите во 2014 година, туку и за клучното пристаниште, каде што се наоѓа седиштето на руската Црноморска флота. Севастопол од неодамн...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube