Последни вести

Најважни вести

КАНАЛ 5 ТВ ГИ ПОВИКУВА СИТЕ ПРОНАОЃАЧИ ВО МАКЕДОНИЈА!

Канал 5 ТВ започнува кампања со која сака да ги охрабри сите пронаоѓачи, професори, академици, кр...

Отровен воздух и привремени мерки и препораки

Продолжен зимски распуст за сите ученици во Македонија за два дена, бесплатен јавен превоз за гра...

Повредени и приведени во вчерашниот протест во Атина против Договорот од Преспа

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од ко...

Димитров: Договорот од Преспа е презначаен за да пропадне

Тој во интервју за турската агенција Анадолија, кое го пренесува МИА, вели дека влоговите што се направени, како и позитивните пораки од целиот свет му дават круцијално значење на Договорот од Преспа. Димитров потсети дека Вла...

Обилни врнежи од снег се најавени за следната недела

Од УХМР велат дека во наредните денови следува период на променливо облачно време со повремени локални врнежи од дожд на пониските и снег на  повисоките места и  планините. Во втората половина од следната недела...

Продолжува судењето за „крвавиот четврток" во Собранието

Судскиот процес се наоѓа во завршна фаза и на денешното рочиште се очекува обвинителката Вилма Рускоска да изврши промена на обвинителниот акт согласно Законот за амнестија и да се започне со изнесување завршни зборови. На обв...

Момчето кое го фати крстот и навивачката група Лозари Исток собраа повеќе од 81 илјада денари за лекување на Драгана Малкиќ

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е потребна итна операција во Германија. На штандот на кој кавадарча...

Тевдовски: Влезот во НАТО ќе биде катализатор на економскиот раст

Тој во видеоизјава за медиумите посочува дека стабилноста и меѓународната позиција кои ги добива земјата со членството, кај земјите кои пристапиле кон Алијансата резултирале со повисоки инвестиции, поголема економска активност, н...

Жбогар: Останувам оптимист за целосно спроведување на договорот од Преспа

И тоа го видовме со потпишувањето, преку процесот на ратификација во Собранието, а јас сум оптимист дека тоа ќе го видиме и во Грчкиот парламент многу брзо. Останувам оптимист и гледам посветеност кај двете страни целосно да го с...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми