Последни вести

Најважни вести

Ангелов: Селото Каљарево на Серта не е загрозено од пожарот, ќе се гасне од воздух

Пожарот кај Конче повторо се разгоре, иако градоначалникот успеа да го локализира, рече Ангелов. ...

Ребалансот на буџетот ќе тежи 5,8 милијарди евра

 Приходите се поголеми за 133 милиони евра, најмногу поради очекуваното зголмеување на прили...

Јакимовски: Кога се поголеми етничките тензии, сега или пред шест месеци?

Јакимовски: Им туривме пепел на 24 годишните напори за соживот и „едно општество за сите...

Се комплетира владиниот кабинет–до Собранието доставени имињата на заменици министри

Се комплетира владиниот кабинет–до Собранието доставени имињата на заменици министри

Владата ги усвои и ги достави до Собранието предлозите за новите заменици министри. Седницата за нивен избор според информациите на канал 5 се очекува да се одржи во вторник на 23 јули. Нов заменик-министер за економија ќе бид...

Македонското и уште седум малцинства во Албанија со заедничка декларација бараат нов попис

Македонското и уште седум малцинства во Албанија со заедничка декларација бараат нов попис

Според нив, постоела вмешаност во процесот на како што велат, државни функционери и структури, без надлежност и законска оправданост, за што тврдат и дека имаат веродостојни пријави. Бараат од ЕУ и Советот на Европа да не ги приз...

Голема размена на руски и украински заробеници: Бевме во смртна опасност

Голема размена на руски и украински заробеници: Бевме во смртна опасност

Руското Министерство за одбрана во соопштението објавено на Телеграм наведува дека ослободените руски војници ќе бидат префрлени во Москва на медицински прегледи и физичка и психолошка рехабилитација. Тие додаваат дека војници...

Две тела се најдени во изгорен автомобил во Шведска, претходно биле застрелани

Две тела се најдени во изгорен автомобил во Шведска, претходно биле застрелани

Возачот и сопатникот, кои од Данска преминале во градот Малме на југот на Шведска, биле застрелани во неделата, пишува весникот „Афтонбладет“, а пренесува Гардијан. Во индустриската област во Малме е запален автомо...

Мицкоски: Деновиве сме дел од Самитот на Европската политичка заедница

Мицкоски: Деновиве сме дел од Самитот на Европската политичка заедница

Тука сме заедно со потпретседателот на Владата, Изет Меџити и министерката за енергетика, рударство и минерални суровини, Сања Божиновска. Во текот на утрешниот ден ќе бидам активно вклучен во настаните коишто ќе се случу...

Кина ги прекина преговорите за нуклеарно вооружување: САД мора да ги почитуваат нашите интереси

Кина ги прекина преговорите за нуклеарно вооружување: САД мора да ги почитуваат нашите интереси

Министерството за надворешни работи на Кина денеска објави дека Кина ги прекинала преговорите за контрола на нуклеарното вооружување со САД во знак на протест поради американска продажба на оружје на островот Тајван, кој Пекинг г...

Бајден откри во кој случај би ја преиспитал одлуката за да се кандидира на изборите

Бајден откри во кој случај би ја преиспитал одлуката за да се кандидира на изборите

Во интервју за BET News, на прашањето што ќе го натера да ја преиспита својата одлука да учествува во кампањата за реизбор, Бајден рече дека тоа ќе биде медицински проблем. „Ако имав здравствен проблем. Ако дојдоа лекари...

Со автомобил влетал во тераса на кафуле во Париз- еден загинат, неколкумина повредени (ВИДЕО)

Со автомобил влетал во тераса на кафуле во Париз- еден загинат, неколкумина повредени (ВИДЕО)

Инцидентот се случил вечерва околу 19:30 часот по локално време, објави Ројтерс. По инцидентот побегнал, но едно лице кое било со него во автомобилот било уапсено. 🇫🇷Francia: Vehículo se estrella contra la te...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube