Последни вести

Најважни вести

Франција го ратификува пристапниот протокол за НАТО за Македонија

Францускиот парламент претпладнево го изгласа Законот за ратификација на Протоколот за членство н...

Бојко Борисов со закана до Македонија: Да заборавите дека Бугарија е фашистички окупатор!

Коментарите но и статусите на социјалните мрежи на интелектуалците во нашата земја, се во насока ...

„Само Вистина“ со Александар Пандов и Лидија Димова

- Политичкиот аналитичар Александар Пандов и директорката на Националната агенција за образовни п...

Приведена е негувателката која претепа детенце во игротека (ВИДЕО)

Жената попладнево била приведена и надлежен јавен обвинител, постапувајќи според член 201 од Законот за кривична постапка и одредил 30 дневен притвор. Мајката го однела детето на преглед во болница, а таму биле присутни и припадн...

Пожарите и натаму пустошат низ Австралија – Од чад не се гледа операта во Сиднеј (ВИДЕО)

Втор пат за три дена, Министерството за здравство ги предупреди училиштата да не ги пуштаат децата надвор, а метеоролозите велат дека е малку веројатно дека чадот ќе исчезне во следните неколку дена, бидејќи пожарите продолжуваа ...

Илјадници португалски полицајци излегоа на протест – бараат повисоки плати (ВИДЕО)

Кон крајот на попладневните часови, полицајците тргнаа кон зградата на парламентот, носејќи транспаренти на кои бараат „фер плати и пристојни услови за работа“, пренесе АФП. Тоа е првото поголемо социјално движење ...

Израел го обвини премиерот Нетанјаху за корупција

Попладнево, израелскиот јавен обвинител официјално го обвини Нетанјаху за серија коруптивни практики, пренесува Асошиејтед Прес. Јавниот обвинител Авичаи Манделблит издаде обвинение во кое го обвинува израелскиот премиер за из...

Венеција поради поплавите може да го загуби статусот на заштитен град од УНЕСКО

„Најважните згради на листата на светското наследство се загрозени ... поради тоа сме загрижени, особено затоа што ова не е изолиран случај“, рече Мехтилд Реслер, директор на Центарот за светско наследство. Венециј...

На српскиот министер за финансии му е одземен докторатот поради плагијат

Ректорката на универзитетот во Белград, Иванка Поповиќ, потврди за РТС дека Комисијата за професионална етика и наложила да постапи во согласност со соодветниот правилник. Одлуката уследи по неколкумесечни обвинувања од академска...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми