Последни вести

Најважни вести

Тече рокот за собирање потписи за претседателските кандидатури

За да си обезбедат место на гласачкото ливче потенцијалните кандидати за претседател ќе треба да ...

Ќе станат ли реалност барањата на албанските партии за избор на шеф на државата во Собрание?

 Барањето кое го актуелизираа Ахмети и Таравари, лидерот на владејчката СДСМ Ковачевски го о...

Латас: Овие 80% на избори треба дадат доволно гласови да не зависат од тие 20%

Латас: Во која општина според ЕВН не може 80% да наплати струја? Ако за нешто Македонија нема држ...

Законот за продолжување на важноста на пасошите во среда пред пратениците

Законот за продолжување на важноста на пасошите во среда пред пратениците

Во среда ќе се најде пред пратениците на пленарна седница, потврди за Канал 5 претседателот на Собранието – Јован Митревски... Министерот за внатрешни работи – Тошковски во вчерашното „Само Интервју“ по...

Македонка избодена до смрт пред очите на малолетниот син во Германија

Македонка избодена до смрт пред очите на малолетниот син во Германија

Со повреди облеана во крв жената била пронајдена во семејниот стан во градот Есен, од страна на нејзниот 16 годишен син, кој веднаш ја алармирал полицијата. Лекар од Итната медицинска помош и болничари се обиделе да ја реанимираа...

Илјадници граѓани од Плимут се евакуирани поради транспорт на неексплодирана бомба (ВИДЕО)

Илјадници граѓани од Плимут се евакуирани поради транспорт на неексплодирана бомба (ВИДЕО)

Парковите се расчистени од полицијата, фериботите престанаа да сообраќаат, возовите беа запрени, училиштата беа затворени и имало, како што сликовито опишува Гардијан, колективно задржување на здивот додека воен конвој многу бавн...

Нетанјаху со план за Газа: Израел ќе ги контролира сите територии и границата со Египет

Нетанјаху со план за Газа: Израел ќе ги контролира сите територии и границата со Египет

Според документот, презентиран вчера пред членовите на израелскиот безбедносен кабинет, Израел ќе ја задржи безбедносната контрола врз сите територии западно од реката Јордан, вклучително и окупираниот Западен Брег и Газа, област...

Украинците тврдат дека го собориле суперавионот на Путин, вреден 330 милиони долари (ВИДЕО)

Украинците тврдат дека го собориле суперавионот на Путин, вреден 330 милиони долари (ВИДЕО)

Локацијата на несреќата, на околу 322 километри од линијата на фронтот во јужна Украина, може да укаже дека радарскиот авион со четири мотори со 15 членови на екипаж или претрпел механички дефект или бил погоден додека летал блис...

Осуден е поранешниот австриски премиер, Себастијан Курц

Осуден е поранешниот австриски премиер, Себастијан Курц

Во својата денешна одлука, Виенскиот регионален суд утврди дека е докажано дека Курц имал поголемо влијание врз назначувањето на надзорниот одбор на државниот холдинг „Обаг“ отколку што тој признал пред истражниот ком...

Руските власти ѝ дале рок од 3 часа на мајката на Навални за да го погреба синот

Руските власти ѝ дале рок од 3 часа на мајката на Навални за да го погреба синот

Навални, еден од најпознатите и најжестоките политички противници на претседателот Владимир Путин, ненадејно почина пред една недела во казнената колонија на Арктикот каде што издржуваше казна од повеќе од 30 години, објави Си-Ен...

Столтенберг даде дозвола: Украинците ќе смеат со авионите Ф-16 да ја гаѓаат Русија

Столтенберг даде дозвола: Украинците ќе смеат со авионите Ф-16 да ја гаѓаат Русија

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг во интервју за Радио Слобода изјави дека кога Украина ќе добие борбени авиони Ф-16 од своите сојузници, ќе има право на самоодбрана, вклучително и можност за напад на легитимни воени ...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube