Последни вести

Најважни вести

13 претенденти за Вила Водно, 11 во битка за место на гласачкото ливче преку собирање потписи

Засега 11 потеницјални кандидати за иден шеф на државата собираат по 10 илјади потписи во 34-те п...

НСП за Џафери: Политичките кампањи да се реализираат надвор од институциите

Лавина реакции предизвика вчерашната ненајавена посета на техничкиот премиер Талат Џафери на СВР ...

Кржаловски: На избирачкото ливче очекувам да се најдат 6-7 кандидати

Ивана Стојановска разговараше со Александар Кржаловски за очекувањата од изборниот процес..

Бесплатно разгледување на Скопје по повод Светскиот ден на туристички водичи

Бесплатно разгледување на Скопје по повод Светскиот ден на туристички водичи

По повод светскиот ден на туристички водичи, трета година по ред,  македонската асоцијација на туристички водичи организираше бесплатен разглед на Метрополата, Охрид и Битола.  Заинтересираноста кај граѓаните да дознаат...

Војната во Украина влегува во третата година – возможен ли е мир во 2024-та?

Војната во Украина влегува во третата година – возможен ли е мир во 2024-та?

 Оттогаш речиси третина од украинците ја напуштија татковината, оние пак кои што останаа велат дека веќе научиле да живеат со суровата реалност, надевајќи дека подобро и помирно утре набргу ќе дојде.. -Никој не може да да...

Видео: На лет на „Ер Азија“ експлодирала надворешна батерија

Видео: На лет на „Ер Азија“ експлодирала надворешна батерија

На летот на Ер Азија меѓу Бангкок и градот Након Си Тамарат на југот на Тајланд експлодирала надворешна батерија (power bank) и избувнал пожар во кабината, но никој од патниците не бил повреден. Патниците виделе пламен и чад 3...

Костов: Немаше никакво вознемирување од моја страна врз раководството

Костов: Немаше никакво вознемирување од моја страна врз раководството

Почнувајќи од денот на инцидентот, 09.02.2024, па се до денес се пласираат лажни вести. Вќера го нарачав билбордот „ПРАВДА“, барајќи правда за мојата ќерка во училиштето. Лага е дека ќерката е префрлена во друг клас. ...

Малолетник од Крива Паланка нападнал полициски службеници

Малолетник од Крива Паланка нападнал полициски службеници

Според информациите од Секторот за внатрешни работи Куманово, малолетникот ги спречувале полицајците во извршување службени дејствија. -На 24 февруари 2024 година, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Крива ...

Кривична пријава и притвор за скопјанец поради обид за убиство

Кривична пријава и притвор за скопјанец поради обид за убиство

- На 22.02.2024 околу 14:20 часот во Скопје, полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје го лишија од слобода А.К.(36) од Скопје, постапувајќи по претходна пријава дека околу 14 часот во угостителски ...

Столтенберг: Наместо да и ја затвори вратата на НАТО, Путин ја приближи Украина до Алијансата

Столтенберг: Наместо да и ја затвори вратата на НАТО, Путин ја приближи Украина до Алијансата

Денеска кога одбележуваме две години откако руските тенкови навлегоа на украинска територија и започна најголемата војна во Европа по Втората светска војна, ситуацијата на бојното поле останува исклучително сериозна, а целта на п...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube