Последни вести

Најважни вести

ДИК го утврди редоследот на кандидатските листи за изборите

Број 1 е Коалицијата за европска иднина предводена од СДСМ, број 2 - Коалицијата „Твоја Мак...

САД очекуваат Македонија да го одржи духот на Преспанскиот договор

На прашање на Гласот на Америка на македонски, дали Вашингтон е загрижен за можно поткупување на ...

Фаризи: Таравари знае дека треба да ги слуша своите гласачи

Во вчарашното гостување во Само Интервју, Таравари беше умерен затоа што знае дека треба да ги сл...

Универзална сала не изгоре, гореа градежни материјали-тврди фирмата што вршеше реконструкција

Универзална сала не изгоре, гореа градежни материјали-тврди фирмата што вршеше реконструкција

Арсоски објаснува дека следниот чекор по завшрувањето на увидот од надлежните органи е изработка на елаборат кој ќе ги утврди штетите на металната конструкција. Според него, пожарот не создал голема штета на самиот проект и е опт...

Тинејџер убиен со нож во предградие на Сиднеј

Тинејџер убиен со нож во предградие на Сиднеј

Друг тинејџер се здобил со тешки рани од нож и е пренесен во болница, соопшти полицијата во државата Нов Јужен Велс. Полицијата била повикана околу 15:40 часот (05:40 GMT) по нападот со нож во близина на училиште во Дунсајд во...

Германскиот Парламент усвои предлог-закон со кој луѓето полесно ќе го менуваат името и полот

Германскиот Парламент усвои предлог-закон со кој луѓето полесно ќе го менуваат името и полот

„Законот за самоопределување“ е една од неколкуте социјални реформи што ги вети либералната коалициска влада на канцеларот Олаф Шолц и ќе стапи во сила на 1 ноември. Во Долниот дом на Парламентот „за“ нацр...

Извештај: Во регионов, во Србија има најмногу, а во Македонија најмалку жени - војници

Извештај: Во регионов, во Србија има најмногу, а во Македонија најмалку жени - војници

Како што се наведува во извештајот насловен „Жените во безбедносниот систем 2024“, кој го подготви Balkan Defense Monitor, на второ место по бројот на жени професионални војници во регионот е Црна Гора со 16 отсто, до...

Видео: Хезболах истрела десетици ракети врз северен Израел

Видео: Хезболах истрела десетици ракети врз северен Израел

Во соопштението, либанската група рече дека истрелала десетици ракети Катјуша врз артилериските позиции на Израелските одбранбени сили во северен Израел. На северот на земјата се огласија неколку сирени за предупредување за ра...

Сообраќајна несреќа на експресниот пат Штип-Радовиш, повредена 21 годишна девојка

Сообраќајна несреќа на експресниот пат Штип-Радовиш, повредена 21 годишна девојка

Портпаролот на СВР-Штип, Гордана Панајотова за МИА вели дека несреќата се случила во 18:05 часот кога товарно моторно возило „Фиат дукато“ излетало од коловозната лента. Возилото е управувано од 24 - годишен возач од ...

МНР апелира да се избегнуваат патувања во Израел и регионот

МНР апелира да се избегнуваат патувања во Израел и регионот

Од МНР потсетуваат на дежурниот телефон на Амбасадата на Северна Македонија во Тел Авив + 972 549 267 378 (мејл адреса [email protected]), како и дежурните телефони на Министерството за надворешни работи +389 75 273 732/ +389 26...

АВМУ со осуда за дискредитирањето и етикетирањето на Канал 5 од страна на Апасиев

АВМУ со осуда за дискредитирањето и етикетирањето на Канал 5 од страна на Апасиев

Со објавата, лидерот на Левица покажува крајно недоличен однос, ја загрозува слободата на информирање и го нарушува достоинството на медиумските работници. Користењето на вулгарни фрази, како и изрази со кои може да поттикне гово...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube