Последни вести

Најважни вести

Колевски: Советот на јавни обвинители едногласно го прифати предлогот за разрешување на Јанева

Советот на јавни обвинители на денешната вонредна седница едногласно ја разреши специјалната јавн...

Фијаско на разговорите на Македонско – Бугарската мешовита комисија

Седмиот по ред состанок кој се одржа во Софија од двете страни беше квалификуван како најбесполез...

Дрон „улови“ потпалувач на земјоделски отпад во Сарај

За запален растителен отпад од пластеници земјоделец од сарај ја заработи првата прекршочна прија...

Пожар на Кефалонија , туристите се евакуираат (ВИДЕО)

Околу 6 часот избувна пожар на земјоделско земјиште над местото Лурдата , полно со туристички вили , во кои имало голем број туристи. Поради силните ветришта при гаснењето на пожарот се користи само еден хеликоптер и еден ...

Објавен повик за ИТ обуки- Со 35,1 милион денари ќе се преквалификуваат 1.253 невработени млади лица

„Наша цел е да ги надградиме вештините на невработените млади лица до 34 години и тоа во област за која има реална потреба на пазарот на труд. Оваа година за првпат мерките за вработување ги правевме заедно со сите засегнат...

Првата пловечка нуклеарна централа стигна на своето одредиште (ВИДЕО)

И покрај противењето на активистите за заштита на животната средина , пловечката нуклеарка го заврши патот долг 5 000 километри , откако на 23. август тргна низ водите на Арктикот. Нуклеарната агенција Росатом тврди дека стану...

Илјадници демонстранти за заштита на климата во Франкфурт (ВИДЕО)

Демонстрантите побараа активност од надлежните во справувањето со климатските промени. Барањата на организаторите на протестите се однесуваат на престанок на употребата на мотори со внатрешно согорување, климатски неутрален со...

Поп од авион го попрскал градот за да го спаси од пијанство и блуд (ВИДЕО)

Отецот Александар Горјачев и уште двајца свештеници од Руската правосклавна црква се качија во авион со 70 литри осветена вода . Од светиот сад , свештеникот го полил градот со вода за да ја спаси заедницата од гревовите , како з...

Шеста жртва на невремето во Шпанија (ВИДЕО)

Над 1100 војници се распоредени во областа Мурсија и Валенсија , за да им помогнат на луѓето кои се отсечени или кои се евакуираат поради поплавите и невремето. Последната жртва е од местото Орихуела , на 55 километри од Аликанте...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми