Последни вести

Најважни вести

Од 1 јули поскапува струјата, можно е и за повеќе од 5%?!

  Како во ковид и енергетска криза, Бислимовски вели така и сега ќе направиме се за да се за...

Мицкоски: Нема да дозволам ВМРО-ДПМНЕ да стане тоа што е СДСМ

Ќе има работа, но и одговорност, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар Христијан Мицкоски од Ве...

Сафет Бишевац и Љупчо Зиков во „Само Вистина“

Шест години од Преспанскиот договор, вредеше ли промената на името и како новата власт ќе се спра...

Миле Јанакиески излезе на слобода по шест години во притвор и затвор

Миле Јанакиески излезе на слобода по шест години во притвор и затвор

Утринава е пуштен од истражниот затвор во Шутка, потврди за Канал 5 неговиот адвокат Еленко Миланов. Таму ја издржуваше казната за предметот Титаник поврзан со изборни нерегуларности за кој призна вина. Во 2022 година беше осуден...

Османи издал наредба на Ејупи уште денеска да ѝ се изготви дипломатски пасош

Османи издал наредба на Ејупи уште денеска да ѝ се изготви дипломатски пасош

На само неколку денови пред збогување со министерската функција Бујар Османи наредил на несудената конзулка во Њујорк и поранешна ТВ презентерка Бесмира Ејупи уште денеска по итна постапка да и се изготви дипломатски пасош и најс...

За лидерите на „Вреди“, албанската репрезентација е „наша“, Славески прашува која е логиката

За лидерите на „Вреди“, албанската репрезентација е „наша“, Славески прашува која е логиката

Ова е прашањето кое на социјалните мрежи го поставува претседателот на Советот на град Скопје и член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Славески, откако дел од лидерите на коалицијата Вреди тимот на Албанија  го наре...

Капитенот на Србија: Не можe да играм 30 минути, јас сум лидер и најдобар играч

Капитенот на Србија: Не можe да играм 30 минути, јас сум лидер и најдобар играч

Сепак, ветеранот не беше задоволен од оваа одлука и јасно стави до знаење со своите зборови по натпреварот. -Ми беше тешко да ја прифатам одлуката да не бидам меѓу стартерите во натпреварот. Зборував со селекторот, но тешк...

Италија ја зафати топлотен бран, на Сицилија и Сардинија најавени 44 степени

Италија ја зафати топлотен бран, на Сицилија и Сардинија најавени 44 степени

Веб-страницата viLMeteo.it предвидува дека бранот сахарска жештина наскоро ќе ја зафати цела Италија, пренесе италијанската новинска агенција АНСА. Основачот на таа веб-страница, метеорологот Антонио Сано изјави дека денеска и...

Одбор за акредитација: Поништена акредитацијата за факултетот за здравствени науки во Струга

Одбор за акредитација: Поништена акредитацијата за факултетот за здравствени науки во Струга

 Одборот за акредитација на високото образование на денешната седница донесе Одлука за поништување на акредитацијата на проектот за основање на Факултет за здравствени науки на приватната високообразовна установа Меѓународни...

Комунална хигиена: Ѓубре се фрла на улица наместо во контејнерите

Комунална хигиена: Ѓубре се фрла на улица наместо во контејнерите

Оттаму велат дека изминатиот викенд, екипите на претпријатието низ Скопските населби отстраниле околу 40 кубни метри отпад одложен до контенјерите. Канал 5 направи обиколка во дел од централното подрачје на Скопје, каде иако н...

По пет години „затишје“, Преспанскиот договор повторно ја бранува јавноста

По пет години „затишје“, Преспанскиот договор повторно ја бранува јавноста

 Според поранешниот дипломат Ристо Никовски, Договорот е историски пораз на државата, од кој Македонија не добила ништо, освен што стана членка на НАТО. Тоа вели не е доволно бидејќи крајната цел на спогодбата не било само ч...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube