Последни вести

Најважни вести

Почна комисиската расправа за ребалансот, ќе трае најмногу 10 дена

На почетокот од 10 дневната дебата во собраниската комисија за финансирање и буџет рече дека загр...

Бизнисот ќе разговара со владата и синдикатите за недела повторно да биде работен ден

Стопанската комора одбележа 102 години од постоењето, а првиот човек на комората Азески вели тран...

„Само Интервју“ со Ивон Величковски

Отворивме теми со Грција, евроинтеграциите ни „висат“ поради Бугарија, ќе ја убедиме ...

Филипче признава дека погрешиле со измените во Кривичниот законик - Мицкоски најави нов законик

Филипче признава дека погрешиле со измените во Кривичниот законик - Мицкоски најави нов законик

Ја повика владата да го усвои новиот кривичен законик, кој е веќе подготвен од страна на експертската работна група предводена од академик Камбовски и истиот да биде ставен на увид на јавноста. Ова Филипче го посочи на днешниот б...

ОЈО бара на Палевски да му се суди заедно со другите обвинети

ОЈО бара на Палевски да му се суди заедно со другите обвинети

Оттаму потврдија и дека на Палевски му е доставено известувањето за завршена истрага и сега тече рокот од 15 дена  да изврши увид во доказите. По истекот на овој рок и поднесување обвинение, јавниот обвинител ќе предложи ...

Изгасен и последниот активен пожар во државата

Изгасен и последниот активен пожар во државата

Најавите за конечно воспоставување на соодветен систем за справување со кризи се добри, но само ако истите итно почнат да се спроведуваат и не се заборават со згаснувањето на пожарите, ова се првичните реакции на упатените кои су...

Највисоките хрватски функционери си ги зголемија платите за 83%

Највисоките хрватски функционери си ги зголемија платите за 83%

Со оваа одлука, месечните примања на претседателот Зоран Милановиќ, премиерот Андреј Пленковиќ и на претседателот на парламентот Гордан Јандроковиќ од август ќе пораснат за 2.500 евра..  Основицата на платата на околу 270...

Мицкоски: Ќе донесеме нов Кривичен законик, но согласно европските стандарди

Мицкоски: Ќе донесеме нов Кривичен законик, но согласно европските стандарди

Премиерот Христијан Мицкоски денеска му одговори на лидерот на опозициската СДСМ, Венко Филипче во врска со барањето за носење нов Кривичен законик, нагласаувајќи оти нов КЗ ќе се донесе, но по европски стандарди, а не по нечии п...

На ГП Табановце за влез во државата се чека околу еден час

На ГП Табановце за влез во државата се чека околу еден час

Од АМСМ информираа дека во текот на денот, за влез во државата на граничниот премин Табановце се чека околу 1 час, а на Граничниот премин Богородица за излез е околу 30-40 мин. На останатите гранични премини од македонска страна,...

Тошковски: Кривична пријава против три лица за „предизвикување на општа опасност“

Тошковски: Кривична пријава против три лица за „предизвикување на општа опасност“

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР до надлежното Основно јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција - Специјализирано одделение за гонење на кривични де...

Повторно активиран еден крак од пожарот на Јасен

Повторно активиран еден крак од пожарот на Јасен

- Синоќа и утрово, а и до сега, во предел на пожарите кај селото Тажево и ЈП „Јасен“ - заштитеното повеќенаменско подрачје, имаше малга помешана со чад, од којашто покрај тоа што се немало прегледност, не било безбедн...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube