Последни вести

Најважни вести

Независниот синдикат на здравствени работници најави протести

Од незвисниот синдикат најавија нови протести, велат револтот и незадоволството од ниските примањ...

Се чека епилогот од второстепената комисија за Леонид

Постои меѓуинституционална некоординираност во случајот со Леонид Индов кој беше испратен во Авст...

Дел од кандидатите за претседател на добар пат, дел на маки да ги обезбедат неопходните потписи

 Некои од нив веќе успеале да соберат повеќе од половна од потребните потписи ширум подрачни...

Почина Славе Сирачевски, познат угостител и сопственик на Аурора

Почина Славе Сирачевски, познат угостител и сопственик на Аурора

Веста на фејсбук ја објави поранешниот директор на Агенцијата за туризам Љупчо Јаневски. „Македонскиот туристички сектор загуби еден од креаторите и визионерите на македонскиот туризам. Славе Сирачевски со Аурора Турс...

Кијану Ривс посетил фабрика за ауспуси во Словенија и одржал таен состанок

Кијану Ривс посетил фабрика за ауспуси во Словенија и одржал таен состанок

Познатиот актер беше воодушевен од Кварнер, кој го посети во друштво на филмскиот продуцент Гард Холингер, со кого во 2011 година ја основаа американската компанија „Arch Motorcycles“. Ривс бил во Словенија поради ...

Во Париз утре состанок на неколку европски лидери на ЕУ за Украина

Во Париз утре состанок на неколку европски лидери на ЕУ за Украина

На средбата во Елисејската палата ќе присуствуваат европски лидери, меѓу кои и германскиот канцелар Олаф Шолц и полскиот претседател Анджеј Дуда, како и премиерите на 15 земји од ЕУ. На собирот преку видео врска ќе се обрати п...

Грчките земјоделци вечерва го блокираа преминот Евзони за влез на товарни возила

Грчките земјоделци вечерва го блокираа преминот Евзони за влез на товарни возила

Веста за МИА ја соопшти началникот на Регионалниот центар за гранични работи Југ при МВР, Славчо Богев. -Преминот Евзони е блокиран од 18:30 часот за влез на товарни возила и според информацијата од грчка страна блокадата ќе т...

Киев: Во војната со русија досега загинаа 31 илјади украински војници

Киев: Во војната со русија досега загинаа 31 илјади украински војници

Тој истакна дека победата на Украина во војната против руските сили зависи од поддршката на западот и изрази надеж дека американскиот Конгрес ќе одобри нова голема воена и финансиска помош.. Претходно, министерот за одбрана Русте...

Горат куќи во пожарите во Австралија

Горат куќи во пожарите во Австралија

 Шумските пожари кои беснеат во австралиската сојузна држава Викторија веќе неколку дена зафатија живеалишта, соопштија денеска властите предупредувајќи дека прогнозата за „екстремна“ топлина за вториот дел од не...

ЦУК: Во февруари имало вкупно 448 пожари на отворен простор

ЦУК: Во февруари имало вкупно 448 пожари на отворен простор

Како што посочуваат, од вкупниот број на пожари, во 256 случаи гореле стрништа и висока трева, во 128 пожари ниска вегетација (грмушки, ниска и деградирана вегетација) и 42 биле шумски пожари. Во февруари имало и 22 пожари во деп...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube