Последни вести

Најважни вести

Ременски дојде во Обвинителството да изврши увид во доказите

Можност за увид во доказите имаат и прво осомничениот Бојан Јовановски кој беше претседател на ор...

Суд во Солун ослободи македонски државјанин уапсен под сомнение за трговија со дрога

На 26 јануари годинава, 38-годишнкиот бил уапсен во рурален дел во близина на Кукуш, откако нелег...

Пендаровски: Повторното одложување на преговорите со ЕУ може да има непредвидливи и непоправливи последици

 Повторувањето на стратегиската грешка од октомври би можело да има многу длабоки, непредвид...

Борис Џонсон освои мнозинство гласови на изборите во Британија

Конзервативците освоија 368 мандати, додека Лабуристичката партија на Џереми Корбин – 191. Околу 46 милиони Британци вчера гласаа за новиот состав на долниот дом на Парламентот, кој има 650 пратеници. Избирачките мест...

Сотир Костов ја „поздрави“ Бугарската академија на науки (ВИДЕО)

На прашањето за негов став околу одлуката на БАН за непризнавање на македонскиот јазик и негово претставување како да е дел од бугарскиот , Сотир Костов покажа со ,,шипак” кон членовите на БАН и рече дека македонскиот јазик...

Пендаровски: Високата корупција е закана за држава

 Но, она што е моја лична дилема, а верувам и на најголемиот дел од нашите граѓани е дали државните институции суштински или само формално ги имаат усвоено и ги следат европските вредности и принципи во оваа област, рече пре...

Облачно со повремен дожд, а на планините снег

Утринската температура ќе се движи од минус еден до четири, а дневната од четири до 14 степени. Во Скопје променливо облачно со повремено умерен ветер од јужен правец. Утринската температура ќе се спушти до три, а дневната ќе ...

Големиот бугарски негатор на се што е македонско, фатен како пијан управува со возило !

Минатиот викенд, во Самоков, бил сопрен при рутинска контрола на бугарската полиција, која побарала од него да направи алко-тест. Дрегерот покажал 1,5 промили на алкохол, што значи покренување и на соодветен судски поднесок. ...

Белгиската влада мора да прими десет деца на џихадисти

Децата на возраст меѓу седум месеци и седум години мора да бидат донесени во Белгија во рок од шест недели, соопшти судот. Тие во моментот се приведени во бегалскиот камп „Ал-Хол“ во северо-источна Сирија, кој го к...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми