Последни вести

Најважни вести

Канал 5 од Будимпешта: Груевски е се уште во Унгарија и чека азил

Имено, во унгарскиот Парламент денеска се случуваше вистинска драма на пратеничките прашања. О...

На кои акти ќе се темели постапката за екстрадиција?

 Правните акти преку кои ќе се бара враќање на поранешниот премиер во земјава се Европската ...

Филип Петровски и Зоран Иванов во „Само вистина“

Драги сограѓани и сограѓанки, понеделник ден  за римеч  на политички дуел на две антаго...

Хан: Не е реален истовремен влез во ЕУ за земјите од Западен Балкан

Проширувањето на земјите од Западен Балкан останува приоритет за Брисел, но напредокот на секоја држава ќе се вреднува одделно по принципот на заслуги, порача еврокомесарот Јоханес Хан, по денешниот работен појадок во Виена со пр...

Иванов на средби со Јорданскиот државен врв: Сеопфатна и партнерска соработка меѓу Македонија и Јордан

На средбата со јорданскиот премиер Разар, претседателот Иванов, како што соопшти неговиот кабинет, истакнал дека уште од воспоставувањето на дипломатските односи, Република Македонија се стреми кон стабилни и пријателск...

МНР му врачи протестна нота на унгарскиот амбасадор во Македонија

Целта на средбата беше предавање на протестна нота од македонска до унгарска страна, а по повод последните информации поврзани со бегството на Никола Груевски и неговото барање за азил во Унгарија, соопштуваат од МНР. Во таа п...

Унгарската опозиција на седница побара одговор за специјалниот третман на Груевски

Унгарската опозиција, повикувајќи се на нивниот закон за азил, кој предвидува специјален третман само ако се работи за малолетник без придружба од возрасно лице, бремена жена, самохран родител, жртва на сексуално насилство, лично...

Ќе влезе ли Косово во Интерпол?

Станува збор за  Кина, Шпанија, Кипар, Аргентина и Суринам. Српскиот претседател Алекснадар Вучиќ, во име на Србија и во негово лично име, се заблагодари на Кина  за големата поддршка што и ја дава на Србија за зачув...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми