Последни вести

Најважни вести

МОН ги известило училиштата неработните денови да бидат одработени во саботи

Основците во мај и јуни, три саботи ќе одат на училиште за да ги исполнат законски утврдените 180...

Петрова: Вишиот управен суд оспори преку 3.000 акти за вработување во јавниот сектор

Од формирање на техничката влада до денот на распишување на изборите, вработени се 1.200 лица на ...

Анѓеловски: „Дуизацијата“ е најопасен процес на испумпување средства од буџетот

И пред кампањата започна реториката на безалтернативност на СДСМ и онаа на „зелените“...

Одбива да плати казна за сообраќаен прекршок, зашто била напишана на македонски јазик (ВИДЕО)

Одбива да плати казна за сообраќаен прекршок, зашто била напишана на македонски јазик (ВИДЕО)

„Тој не сака да ја прими казната за направен сообраќаен прекршок, затоа што таа била напишана само на македонски јазик. Според објавите на Икс, најверојатно станува збор за активист на политичка партија,кој со својот моб...

Боки-13 бара повторување на кривичната постапка за  „Рекет“

Боки-13 бара повторување на кривичната постапка за „Рекет“

Облечен во негов препознатлив стил, навидум во добра физичка состојба за која рече дека не одраз на здравствените проблеми со кои се соочува, Бојан Јовановски познат како Боки 13 за прв пат се појави пред медиумите откако доби пр...

Иранските пораки ги намалија цените на нафтата

Иранските пораки ги намалија цените на нафтата

На лондонската берза цената на барелот по пладне беше пониска за 72 центи во однос на затворањето на тргувањето вчера и изнесуваше 86,39 долари. На американскиот пазар барелот за испорака во мај се тргува по пониска цена од 66...

Франција им нареди на трговците да ги означуваат производите, на кои им го намалиле пакувањето

Франција им нареди на трговците да ги означуваат производите, на кои им го намалиле пакувањето

Тајното покачување на цените преку намаленото пакување на производите предизвикува главоболки и кај потрошувачите и кај владите, бидејќи ја инхибира потрошувачката во услови на послаба куповна моќ на домаќинствата под притисок на...

Шолц: Војната во Украина би можело да потрае уште неколку години

Шолц: Војната во Украина би можело да потрае уште неколку години

„Никој не може да каже дали оваа војна ќе трае можеби уште пет години“, рече Шолц вечерва во источниот германски град Кемниц. Тој ја бранеше германската воена помош за Украина и додаде дека заедно со неа мора да се не...

Се евакуира населението поради ерупцијата на вулкан на Индонезија, аеродромот е затворен

Се евакуира населението поради ерупцијата на вулкан на Индонезија, аеродромот е затворен

Властите наредија повеќе од 11.000 луѓе да ги напуштат своите домови, но досега тоа го направиле само околу 1.000 луѓе. Меѓународниот аеродром во градот Манадо, кој се наоѓа на помалку од 100 километри од вулканот Маунт Руанг,...

Човек се запали пред судот каде му се суди на Трамп, луѓе врескаат во шок(Вознемирувачко видео)

Човек се запали пред судот каде му се суди на Трамп, луѓе врескаат во шок(Вознемирувачко видео)

Грозоморното видео набрзо се појави на социјалните мрежи, а на него може да се види како личноста буквално ја зафати пламенот. На видеото се гледа како лицето прво клечи додека гори, а потоа паѓа на грб и се тресе, додека окол...

Политички профил на Максим Димитриевски, кандидат за претседател на „ЗНАМ“

Политички профил на Максим Димитриевски, кандидат за претседател на „ЗНАМ“

На кафе муабет и спонтани средби со граѓаните, наместо класични митинзи... претседателскиот кандидат од Движењето „За наша Македонија“ Макисм Димитриевски на еден малку поинаков начин ја бара поддршката од граѓаните з...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube