Последни вести

Најважни вести

СЗО: Сеуште е рано да се прогласи меѓународна вонредна ситуација за корона вирусот

Од таму велат дека се уште е рано за такво нешто, како и дека дел од случаите за кои имало индици...

Власта и опозицијата и натаму на црвените линии за Законот за јавно обвинителство

Власта и опозицијата се уште на црвените линии за Законот за јавно обвинителство.  Противуст...

Мирјана Најчевска и Стојанче Ангелов во „Само вистина“

Во вечерашното гостување во Само вистина професорката Мирјана Најчевска рече дека мали чекори од ...

Точката за укинување на увозот на отпад за согорување мистериозно беше прескокната од дневниот ред на Собранието

Законот за забрана за увоз на отпад наиде на собраниска блокада. Откако го помина комисискиот филтер, предлог-законот се прескокнува од дневнот ред на пленарните седници. Пратениците од СДСМ бараат гласањето да почека, бидејќи ст...

Бојан Јовановски повторно побара од Апелација да му го укине притворот

Повеќе од шест месеци откако е зад решетки Боки 13 повторно побара од Апелација да му го укине притворот. Пред судиите неговата жалба ја образложи адвокатот Сашко Дуковски. Негов главен аргумент беше здравствената состојба на Бок...

Трамп и ЕУ неочекувано најавија прекуатлантски трговски договор

„Планираме да добиеме договор за неколку недели што ќе може да го потпишеме“, рече Урсула фон дер Лејен, вчера во Швајцарија, на ден по средбата со Доналд Трамп, без да открие други детали. Целта е да се елиминира ...

Британец бил ставен во карантин поради коронавирусот : Ме одвлекоа доктори во скафандери

Крег Дилон од Лондон поминал 12 часа во болница откако се вратил дома од Австралија преку Кина и поминал многу тестови. Резултатите на крајот покажале дека тој е негативен за новиот вид коронавирус и дека всушност на патувањето д...

Научниците и го вратиле гласот на мумија стара 3 000 години , еве како звучи (ВИДЕО)

Тие биле во можност точно да репродуцираат еден звук што личи на долг спој на буквите e и a. „Звукот што го слушате го произведуваат неговите гласни жици од саркофагот“, рече електро-инженерот Дејвид Хауард од Унив...

Страшна исповед на жена врз која вршел експерименти нацистичкиот доктор Менгеле (ВИДЕО)

Преживеаните од неговата тортура страдаат до ден-денес, а неговото семејство одбива да се соочи со минатото. "Не можам да се сетам на неговото лице, само неговите прецизно чисти чизми. Кога ќе ги слушнам стапките, ќе се с...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми