ДИК: Нема ништо спорно во надградбата на фингерпринтовите

​Има ли нешто спорно во надградбата на софтверот за фингерпринт уредите пред двојните избори, што ДИК го чинеше околу половина милион евра?

„360 степени“ објави дека договорот бил склучен во „четири очи“ со германската фирма Дермалог, од која уредите беа набави пред 3 години, но од ДИК, за Канал 5 велат дека набавката била итна, со оглед дека во декмеври беше договорено изборите да бидат двојни, па наградбата на апаратите не можело да биде предвидена со планот за јавни набавки за 2024 година..

-ДИК спроведе договор за јавна набавка со преговарање без објавување на оглас во согласност со одредбите од законот за јавни набаки за набавка на услуга прилагодување на имплементиран, интегриран систем за биометриска идентификација на гласачите. Имено, законски услов за почнување на постапката за преговарање е претходно прибавено позитивно мислење од БЈН кое ДИК го обезбеди и кое јавно и транспарентно е објавено.- Радица Алексовска Тодоровска – ДИК

Претседателот на ДИК, Александар Даштевски, за Канал 5 вели дека со Дермалог веќе постои пет годишен договор од 2021 година и според истиот фирмата треба да ги врши техничките процедури, бидејќи пред се, го поседува кодот за надградба.

-Изворниот код на набавениот софтвер е во сопственост на економскиот оператор Дермалог и ДИК не може да врши било какви промени и прилагодувања во истиот ниту да се врши друг тип на набавка поврзана со набавениот систем со друг економски оператор согласно законот. Точно е дека согласно склучениот договор во 2021 година, истиот се однесува на сите видови на избори, но надградбата беше потребна бидејќи различни видови на избори се одржуваат во истиот ден.

Од ДИК велат дека се подготвени аргументите да ги презентираат пред сите заинтересирани државни инситуции, откако Антикорупциска соопшти дека отвориле предмет по анонимна пријава околу договорот за надграбта на ситемот.

Декларацијата на самитот за Украина најверојатно нема да биде потпишана од сите учесници

 Не се очекува сите учесници на мировниот самит за Украина во Швајцарија да ја потпишат завршната декларација, иако повеќе поради формулацијата отколку поради реалниот недостаток на поддршка.

Не се очекува сите учесници на мировниот самит за Украина во Швајцарија да ја потпишат завршната декларација, иако повеќе поради формулацијата отколку поради реалниот недостаток на поддршка, изјави австрискиот канцелар Карл Нехамер на маргините на самитот за Украина во Швајцарија, јави ДПА.

Сепак, како што рече, основниот заеднички став нема да биде засегнат.

-Затоа не сум толку загрижен ако не потпишат сите сега, рече канцеларот.

Тој додаде дека пред Русија да седне на преговарачката маса, може да се замисли уште една конференција во различен формат

-Навистина мора да го гледате како процес, рече тој.

Дводневната конференција на 92 држави и осум меѓународни организации треба да заврши попладне, кога треба да биде објавена и конечната декларација.

Целта на настанот е да се иницира мировен процес во кој долгорочно ќе биде вклучена и Русија. Официјални лица од Москва во оваа прилика не беа поканети и не изразија желба да присуствуваат.

Песков: Путин не ја исклучува можноста за преговори со Украина

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков денеска изјави дека рускиот претседател Владимир Путин не ја исклучува можноста за преговори со Украина, имајќи предвид дека во Украина постојат легитимни органи на власт.

-Путин не отфрла ништо. Тој не ја отфрла можноста за преговори. Тој вели дека таму има легитимни тела, во согласност со Уставот на земјата, рече Песков, пренесуваат руските медиуми.

Тој додаде дека украинскиот претседател Володимир Зеленски не е личност со која може да се склучи писмен договор бидејќи, како што наведе, „де јуре тоа би било нелегитимно“.

Зборувајќи за условите за почеток на мировните преговори кои Путин ги претстави во петокот - повлекување на украинските војници од новите региони на Русија и трајно откажување од членството во НАТО, Песков рече дека тоа не е ултиматум, туку мировен предлог.

-Тоа не беше ултиматум, тоа беше мировен предлог, кој беше претставен земајќи ја предвид реалноста на теренот, рече Песков.

Тој додаде дека договорите на хартија се резултат на многу сложени експертски преговори, рамнотежа на интереси и земајќи ја предвид реалноста на теренот, додавајќи дека така ќе биде и овојпат.

Англичаните ќе добијат бонус од 9.6 милиони фунти за европска титула

Англиските репрезентативци ќе добијат бонус од 9,6 милиони фунти доколку ја освојат титулата на Европското фудбалско првенство кое се одржува во Германија.

Информацијата денеска ја објави лондонски „Сан“.

Според истиот извор, селекторот на Англија, Герет Саутгејт, наводно ќе добие бонус од четири милиони фунти доколку неговите избраници ја освојат титулата на ЕВРО2024.

Англија вечерва го почнува настапот на ЕВРО2024 против Србија.

Избраниците на Саутгејт на 20 јуни ќе играат со Данска, а на 25 јуни со Словенија.

притисни ентер