Џиновска планета има конзистенција како шеќерна волна- научниците зачудени

Неверојатна џиновска планета наречена WASP-193b е откриена околу ѕвезда слична на Сонцето оддалечена 1.200 светлосни години.

Планетата е 50 отсто поголема од Јупитер, но нејзината маса е седум пати помала, па затоа има густина на шеќерна волна, објави Универзитетот во Лиеж.

Планетата е откриена од страна на меѓународен тим на научници од лабораторијата EXOTIC на Универзитетот во Лиеж, во соработка со Институтот за технологија во Масачусетс и Институтот за асатрофизика во Андалузија, пренесува EurekAlert.

- WASP-193b е втората планета со најниска густина откриена до денес. Прва е Kepler-51d, кој е многу помала - изјави Халид Баркауџи, постдокторски соработник во лабораторијата EXOTIC и главен автор на студијата објавена во Nature Astronomy.

– Неговата исклучително мала густина не може да се репродуцира со стандардни модели на гасни гиганти, дури и под нереална претпоставка за структура без јадро – додаде тој.

Новата планета првпат е забележана од WASP („Потрага по планети со широк агол“), меѓународна соработка на академски институции кои заеднички управуваат со две роботски опсерватории, една на северната и една на јужната хемисфера.

Помеѓу 2006 и 2008 година и од 2011 до 2012 година, јужната опсерваторија забележала повремени затемнувања кои се совпаѓале со орбитата на планетата околу ѕвездата WASP-193. Утврдиле дека се работи за планета која орбитира околу ѕвездата 6,25 дена. Мерењата дадоа проценка за големината на планетата, но само најновите анализи ја утврдија нејзината густина.

Анализите ги збунија научниците бидејќи се покажа дека густината на планетата е 0,059 грама на кубен сантиметар. За споредба, густината на Јупитер, гасовитиот џин, е 1,33 грама на кубен сантиметар, а густината на Земјата е 5,51 грам на кубен сантиметар. Еден од материјалите што по густина е најблиску до густината на оваа новооткриена планета е памукот, чија густина е 0,05 грама на кубен сантиметар, се вели во соопштението.

- Планетата е толку лесна што е тешко да се замисли како цврст материјал. Причината поради која користиме шеќерна волна за споредба е тоа што таа, како и планетата, е супер надуена и главно се состои од воздух - изјави Џулиен де Вит, професор на МИТ и коавтор на студијата.

Оваа планета, претпоставуваат тие, е составена главно од водород и хелиум.

- Не знаеме како да ја набљудуваме оваа планета во согласност со теориите за формирање на планети кои моментално ги имаме, бидејќи таа се разликува од сите нив. Ја следиме атмосферата подетално, за да го видиме и подобро да го разбереме нејзиниот еволутивен пат – изјави Франциско Позуелос, астроном од Астрофизичкиот институт во Андалузија.

- WASP-193b е космичка мистерија. Ќе биде потребна многу опсервациска и теоретска работа за да се разберат теоретските механизми што може да резултираат со таква екстремна инфлација - заклучи Калид Баркауџи.

Нова рунда дијалог меѓу Белград и Приштина на високо ниво утре во Брисел

 Нова рунда дијалог меѓу Белград и Приштина на високо ниво, во која ќе учествуваат претседателот на Србија Александар Вучиќ и премиерот на Косово, Албин Курти, ќе се одржи утре во Брисел.

Домаќин на состанокот ќе биде високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика, Жозеп Борел, а во дијалогот ќе учествува и специјалниот пратеник на ЕУ за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак.

На состаноците ќе се разгледа тоа што е постигнато досега во дијалогот што го води високиот претставник и ќе се фокусира на патот за напредок, соопшти Европската служба за надворешни работи.

Далиќ: Не можеме да влијаеме на пласманот во плејофот, се беше во наши раце

Селекторот на хрватската репрезентација Златко Далиќ е разочаран од пропуштената шанса неговата репрезентација вчеравечер да обезбеди пласман во осминафиналето на Евро 2024.

Хрватите одиграа 1:1 со Италија. Примија гол во 90+8.минута, неколку секунди пред последниот судиски свиреж.

- Хрватските играчи беа добри, особено во првото полувреме. Не примивме ниту еден гол, што не успеавме на натпреварите со Шпанија и Албанија. Можам само да им честитам на момците за одличната борба. На ова ЕП промашивме два пенала, примивме два гола во судиското надополнување, немавме среќа. Шансите за пласман во плејофот? Не можеме да влијаеме на ова, ситуацијата беше во наши раце. Благодарам на луѓето кои нè поддржаа, жал ми е за нив, најмногу од сè сум разочаран поради ова, изјави Далиќ на официјалната веб-страница на УЕФА.

Хрватска со два бода е трета во групата и само со теоретски шанси за пласман во следната фаза на ЕП во Германија.

Самка Ибраимовски: Не сум му се заканил на никого

Не сум му се заканил на никого, зошто Уставен суд своја одлука со иста иницијатива повторно да ја преиспитува.

Претседателот на Партијата за целосна еманципација на Ромите (ПЦЕР) Самка Ибраимоски денеска одржа прес-конференција на која се осврна на постапувањето на Уставниот суд кој пред неколку дена поведе нова постапка за член 2 и член 4 од Законот за изменување и дополнување на Законот за облигациските односи.

Според Ибраимовски, главниот проблем и прашање кое јавноста треба да го постави е како е можно еднаш Уставниот суд да отфрли иницијатива за преиспитување на законитоста и уставноста на измените на Законот за облигациски односи, а потоа истата своја одлука со иста иницијатива повторно да ја преиспитува.

- Најголемата лакрдија во оваа игра на Уставниот суд е тоа што при првото отфрлање на иницијативата беше детално образложено и појаснето зошто истата се отфрла, односно беше наведено дека законот се однесува за постапки кои се во тек и не се завршени и со вакво законско решение не се врши дискриминација ниту се кршат уставните начела. Тоа го потврди и Венецијанската комисија. Сега повторно на исти околности, Уставниот суд ја преиспитува сопствената одлука. Дали со ваквото постапување на највисокиот суд во државата, односно судот кој е чувар на Уставот, а со тоа и на супрематните вредности на едно општество, граѓаните ќе чувствуваат правна сигурност или пак ќе се создаде правна конфузија? Односно атомска бомба за граѓаните. Дали со ваквото постапување Уставниот суд се става на позиција на Собрание, на позиција на Влада, и како што се менуваат Уставните судии, така и ќе се менуваат стратегиите на судот, па ќе се менуваат закони и слично, истакна Ибраимовски.

Според него, Уставниот суд треба да поведе сметка за состојбата на народот, а не на одредени групи на интерес.

- Сите мои реакции овој изминат период се токму поради гласините дека големите бизнис и банкарски олигарси вршат притисок за овие измени да не профункционираат, заради тоа што директно засегаат во нивниот интерес, а за сметка на граѓаните. Единствено гласот на народот е оној кој треба да ги опомене сите институции, па дури и Уставниот суд дека тука се за народот, токму заради тоа гласно и јавно зборувам овој период на оваа тема. Зошто за ургентно за важечки уставен закон, поставувам прашања до уставните судии, или сакате да ја замајувате јавноста и да го поништите законот со тоа што ќе нанесете атомска бомба и ќе го упропастите сопствениот македонски народ, односно 200 илјади блокирани сметки. Ќе има проблеми нормално ќе останат луѓе без куќи, без плацови, без станови и ќе живеат под шатори и приколки. Затоа уште еднаш зошто ургентно за еден важечки закон кој веќе еднаш е одлучено и дел од судиите потврдија дека дел од судиите е разгледан овој закон и не треба повторно да се разгледува, рече Ибраимоски.

На новинарско прашање дали е точно дека се заканувал на уставните судии, за што пишуваа одредени медиуми, Ибраимовски посочи дека бил повикан во полиција, но тоа било за прашање поставено на социјалната мрежа Фејсбук и дека не се заканил на никого.

- Јас сум поставил само едно прашање - што ако настанат убиства? Сум го пренел гласот на народот, што ми пишуваат мене, во мојот инбокс, каде кажуваат дека: „ќе земам пиштол“ и дека: „ќе отепам некого“ или „јас ќе се отепам“. Тоа е мое едно поставено прашање, кој ќе одговара за настанати убиства ако се случат, ништо посебно закани сум имал кон судиите. Јас лично не сум се заканил нити на Ана Павлова Данева, нити на претседателот на судот. Претседателот на судот, гласаше во првиот состав, кога се одлучуваше за овој закон. Сега во второто прегласување тој гласаше против својата самостојна одлука. Дали нешто не е во ред и дали има индиции тоа треба да се позанимава јавниот обвинител затоа што овој закон е спас за народот што не се почитува веќе една година и има правосилни пресуди добиени што не ги почитуваат извршителите. Ова е една голема игра меѓу извршителите, олигарсите, судиите, истакна Ибраимоски.

Минатата 2023 година со измената на законот за облигациски односи се регулира висината на казнената камата и висината на трошоците кои треба да ги платат луѓето за заостанати долгови, што беше оценето од Ибраимоски како крај на огромните камати.

притисни ентер