ЕК предлага продолжување на привремената заштита на бегалците од Украина до 2026 година

Крајната цел на оваа мерка е да се осигура дека сите оние кои бегаат од руската агресија врз Украина ќе можат да најдат заштита во ЕУ,

Европската комисија денеска донесе одлука да му предложи на Советот на ЕУ продолжување на мерката за привремена заштита на лицата кои бегаат од руската агресија врз Украина за уште една година од 5 март 2025 година до 4 март 2026 година, информира портпаролот на ЕК за правда, еднаквост и владеење на правото Кристијан Виганд.

- Со оглед на континуираните руски напади врз цивилната и критичната инфраструктура низ Украина, во моментов не постојат сигурни и издржливи услови за враќање на овие лица во Украина. Оттука, Комисијата смета дека причините за привремената заштита и натаму постојат и дека таа треба да се продолжи за уште една година, како неопходен и соодветен одговор на актуелната состојба, додаде Виганд.

Крајната цел на оваа мерка е да се осигура дека сите оние кои бегаат од руската агресија врз Украина ќе можат да најдат заштита во ЕУ, како и да им се обезбеди што е можно поголема сигурност на речиси 4,2-те милиони Украинци кои се опфатени со привремената заштита.

Мерката за привремена заштита и овозможува непосредна заштита на овие лица и остварување на правата за престој, пристап до пазарот на трудот, сместување, социјална помош, медицинска и друга помош во ЕУ. Од друга страна, со неа им се овозможува на земјите-членки да се справуваат со бегалците од Украина на соодветен и ефективен начин.

Предлогот за продолжување на мерката ќе биде претставен в четврток на заседанието на Советот за правда и внатрешни работи на ЕУ, кој треба официјално да го усвои.

ЕУ ја воведе привремена заштита за бегалците од Украина на 4 март 2022 година со едногласна одлука на земјите членки. Таа беше автоматски продолжена за една година и дополнително уште во два наврати до 4 март 2025 година. Во моментов со неа се опфатени речиси 4,2 милиони раселени лица од Украина, од кои една третина се деца./МИА

Бесмира Ејупи заминува на неколкумесечна испомош во конзулатот во Бон,потврдија од МНР

Иако пред две години не успеа да стане конзул во Њујорк, поради притисокот од јавноста, поранешната ТВ презентерка Бесмира Ејупи сепак доби шанса да замине во странство, овој пат на испомош во дипломатско конзуларното претставништво во Бон, Германиј.

Иако пред две години не успеа да стане конзул во Њујорк, поради притисокот од јавноста, поранешната ТВ презентерка Бесмира Ејупи сепак доби шанса да замине во странство, овој пат на испомош во дипломатско конзуларното претставништво во Бон, Германија, потврдуваат од МНР за Канал 5. Министерот Бујар Османи пред напуштање на владиниот кабинет, освен за Бесмира Ејупи, потпишал решенија за испраќање и на други вработени во министерството на неколкумесечна испомош во ДКП-ата каде во летните месеци имало зголемен обем на конзуларни услуги.

„ Во текот на летните месеци во конзуларните претставништва каде има зголемен обем на работа поради тоа што нашата дијаспора патува дома се праќаат вработени од МНР на неколку месеци испомош за да се олесни издавањето на документи на шалтерите на конзуларните претставништва. “ – велат од МНР.

Освен решенија за испраќање на лица за испомош во ДКП-ата, пред напуштање на владиниот кабинет, министерот Османи пред две недели распишал и интерени конкурси за испраќање на околу 15-тина нови дипломати во дипломатско – конзуларните претставништва на Македонија ширум светот. Од МНР за ова велат дека станува збор за редовни административни циклуси, а дали ќе завршеле конкурсите зависело од новиот шеф на дипломатијата.

Ваквата одлука на Османи наиде на критика од Македонскиот дипломатски синдикат, од каде веднаш по распишувањето на огласот за Канал 5 изјавија дека процедурата за избор на нови дипломати во нормални услови трае од 1 до месец и половина, така што некоректно е, сега да се распишува конкурс во време кога за десетина дена очекуваат нов министер.

„Сметаме дека е некоректно и према колегите но и политички некоректно на 10 дена пред доаѓање на нов министер, министерот во заминување да носи одлука за тоа кој диполмати се соодветни за одредени места.-изјави Веле Трпевски – претседател на МДС .

Во меѓувреме, техничкиот премиер Талат Џафери на Фејсбук се пофали дека во галеријата уметнички слики на досегашните премиери во Владата ќе стои и негов портрет а објави и заедничка фотографија со авторот на портретот, на лпгп му се заблагодари на како што пишува маестралното сликање на неговиот премиерски портрет ..

Џафери е третиот технички премиер и согласно договорот од Пржино со владата ќе раководи до изборот на новиот владин кабинет што треба да се случи за една недела

Мареј по петти пат на Олимписки игри

Двократниот олимписки првак, од Лондон 2012 и Рио де Женеиро 2016, британскиот тенисер Анди Мареј ќе настапи ова лето во Париз на своите петти Олимписки игри, објави попладнево британскиот олимписки Комитет.

Мареј, кој се очекува да се збогува со професионалниот тенис по Игрите во Париз, во моментов е рангиран на 97 место на АТП листата.

Во машкиот тим на Велика Британија за олимпискиот турнир се и капитенот Иан Бејтс и тенисерите Џек Дрејпер, Камерон Нори и Ден Еванс. Кејти Болтер ќе биде единствената британска тенисерка во Париз.

За Велика Британија во машки двојки ќе играат Џо Салесбери и Нил Скупски.

Олимпискиот тениски турнир на програмата е од 27 јули до 4 август.

Драма на ЕУРО: Германската полиција застрела маж со секира во близина на фан зоната во Хамбург

Германската полиција денеска застрела маж со секира во близина на фан зоната за време на поворкта од холандските навивачи пред дуелот со Полска. 

Нема информации дали некој е уапсен при оваа акција на германската полиција.

Четири истрели одекнаа во близина на Рипербан во Хамбург, каде се собраа навивачи од Холандија и Полска пред денешниот меч на нивните селекции на ЕУРО 2024.

Според медиумите, напаѓачот имал и молотов коктел.

притисни ентер