Еко активистите со порака за вистински мерки за зелена транзиција

На хартија имаме многу но акција имаме нула, велат активистите. Според нив прво нешто што треба да се направи е носење на Законот за климатска акција и промени во сите сфери. Ситуацијата во земјава велат е аларменатна, а надлежните доцнат со мерки.&

Потребни се вистински мерки за зелена транзиција и подигање на свеста за влијанието од климатските промени, е пораката која еко активистите во земјава на денешниот настан „Бараме климатска акција сега “, чија цел е превенција од негативните климатски влијанија врз нашата држава.

На хартија имаме многу но акција имаме нула, велат активистите. Според нив прво нешто што треба да се направи е носење на Законот за климатска акција и промени во сите сфери. Ситуацијата во земјава велат е аларменатна, а надлежните доцнат со мерки.

„Да биде во сите сектори, бидејќи веруваме дека на тој начин ќе се намали и отпадот и загубите на храна, ќе се направи одржливост во нашето земјоделие, цените на хранта нема да рипаат како што сега рипаат. Еве што сега хранта е толку висока кај нас бидејќи приемр лани имавме многу намалени приноси на храна, најголем дел од нив е поради влијание од климатските промени,“- изјави Блажо Јосифофски – Гоу грин.

Активистите со оценка ниту граѓаните, ниту институциите не се доволно свевсни за сериозноста од последиците.

„Недостасува храброст во политиката да се соочат и воочат предупредувањата за тоа тшо се ќе ни се случи во наредните веќе до 2050 година, тоа е втората онаа временска одредница која се споменува во извештаите и тука веќе можеме да жнееме и сериозни последици ако не преземеме сериозни мерки сега во ова време што ни следи, “-изјави Јане Димески – Шанса за Центар.

„Потребно е да бидеме свесни за ризиците и проблемите кои ќе ги предизвикуваат климатските промени во иднина за да можееме подобро да се заштитме и да се справиме. Свесноства кај граѓаните за тоа дека ни се случуваат климатските промени не можам да кажам дека е на високо ниво има и натаму голем дел граѓани кои не веруваат, барем анализите го покажуваат тоа иако голем дел од промените во климата се повеќе од евиденнтни. “-изјави Бојана Станојевска Пецуроска – Центар за климатски промени.

Денешниот настан е само еден од низата настани поврзани со подигнување на свеста за влијанието од климатските промени. Граѓанските организации очекуваат час поскоро подигнување на свеста кај самите граѓани кои индивидуално може многу да променат, но и превземање вистински чекори од страна на надележните.

Мицкоски:Ветерниот парк на „Алкараз Енерџи“најголема инвестиција во делот на обновливите извори

Ветерниот парк на „Алкараз Енерџи“ најголема инвестиција во делот на обновливите извори во регионот.

Ветерен парк со 55 ветерници кои ќе произведуваат еден терават час електрична енергија ќе се гради меѓу Карбинци, Штип и Радовиш. Изградбата се очекува да започне во втората половина на 2025 година, а со оваа странска инвестиција на „Алказар Енерџи“, вредна над 500 милиони долари, се очекува да се отворат нови 630 работни места.

Ветерниот парк, како што беше посочено на денешната промоција на инвестицијата, ќе произведува електрична енергија со која ќе се задоволат потребите на околу 100 илјади домаќинства.

Според премиерот Христијан Мицкоски, се работи за најголема инвестиција во делот на обновливите извори во регионот.

- Ваквиот почеток на мандатот со ваква инвестиција покажува дека како Влада сме насочени кон проекти што се во интерес на граѓаните. Со завршување на овoј проект дури 100-тина илјади македонски семејства ќе може да се снабдуваат со електрична енергија од овие ветерници. Овој проект е значаен од многу аспекти - со него ќе се зајакне значително енергетката независност, што е наша цел, ќе го зголеми обемот на инвестиции и ќе отвори пат за нови инвестиции. Ваков тип на инвестиции покажуваат дека довербата во оваа Влада уште на самиот почеток е голема и дека како опозиција работевме и сега како Влада само ќе продолжиме да работиме со зајакнато темпо, рече Мицкоски.

Додаде дека целта на Владата е земјата да стане енергетски независна во делот на енелектричната енергија и според него, тоа може да се реализира со детален план.

- Планот го имаме, луѓето ги имаме, останува само да ја завршиме домашната задача што сами ја поставивме. Велат дека секој човек сонува за големи работи, а дека малку кој своите соништа ги креира во вистински проекти, Јас сум од оние луѓе кои сакаат да видат конкретни дела, а не се потпира само на даден збор. Така функционирам, а така ќе функционира и оваа Влада, рече Мицкоски.

Министерката за енергетика Сања Божиновска најави програма за грантови и поволни кредити за 150 илјади домаќинства во еден мандат за сопствениците на приватните куќи и станови.

- Поддршката ќе се однесува на поставување нови енергетски ефикасни фасади, прозорци и врати, исто така и субвенции за граѓаните до 50 проценти од цената за набавка и инсталација на енергетска ефикасна опрема. Домаќинствата ќе имаат можност да го продаваат вишокот од произведената електрична енергија по подобри услови со промена на постоечката регулатива. Предвидуваме и промени на начинот на пресметка за исплата на продадената вишок произведена енергија, посочи Божиновска.

„Алкараз енерџи“ е водечки независен одржлив фонд со седиште во Луксембург и тим на советници со седиште во Дубаи кои се фокусираат на големи проекти за обновлива енергија на пазарите во развој.

Најмалку 24 лица го загубија животот во поплавите и свлечиштата на Брегот на Слоновата Коска

Најмалку 24 лица го загубија животот во поплавите и свлечиштата во најголемиот град на Брегот на Слоновата Коска, Абиџан, по една недела рекордни врнежи, соопштија денеска властите.

Властите изјавија дека количината на врнежи е четири пати поголема од вообичаеното во некои области.

Поплавите и свлечиштата, исто така, предизвикаа голема штета на куќите и патиштата во градот, соопшти Националната канцеларија за цивилна заштита на Брегот на Слоновата Коска.

Ѓоковиќ: Не дојдов на Вимблдон само за да одиграм неколку кола

 Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ изјави наскоро кога ќе донесе конечна одлука за евентуалното учество на Вимблдон. 

Вториот светски рекет пристигна во Лондон на 24 јуни, каде ќе се одржи турнирот.

- Многу сум задоволен од тоа како се одвиваат работите. Сè уште не сум на 100 проценти, но се надевам дека ќе го направам тоа во следните неколку дена. Рехабилитацијата оди во вистинска насока. Ќе донесам одлука врз основа на тоа како ќе се одвиваат работите во следните четири или пет дена. Дали ќе играм само ако сум сигурен дека ќе победам? Секако, не дојдов овде само да одиграм неколку кола. Но, сè уште немам планови да се повлечам од тенисот, така што ова нема да биде мојот последен Вимблдон. Ќе донесам одлука пред ждрепката да бидам фер кон другите играчи. Се разбира, сè е непредвидливо. Не знам што може да се случи кога турнирот ќе започне, изјави Ѓоковиќ за „Дејли експрес“.

На почетокот на јуни 37-годишниот Србин успешно го оперираше коленото. Ѓоковиќ заработи повреда на менискусот во четвртото коло на Ролан Гарос каде играше против Аргентинецот Франциско Черундоло. На оваа средба победи во пет сета, но подоцна се повлече од четвртфиналето на турнирот.

Вимблдон 2024 ќе се одржи од 1 до 14 јули во Лондон (Англија).

притисни ентер