Ердоган со лидерот на Хамас во Истанбул: Израел ќе плати за своите злосторства

Ердоган ја истакна важноста од преземање напори повторно да се сврти вниманието на Газа.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска по двоиполчасовниот разговор зад затворени врати во Истанбул со лидерот на палестинската исламистичка група Хамас, Исмаил Ханија, соопшти дека Турција ќе продолжи со дипломатските напори да го привлече вниманието на меѓународната заедница кон угнетувањето на Палестинците и порача дека Израел ќе плати за своите злосторства, соопштено е од канцеларијата на турскиот претседател, пренесе НТВ Хабер.

„Барањата за прекин на огнот во Газа досега не дадоа никакви резултати. Турција продолжува со дипломатските напори и во секоја прилика ќе укаже на потребата за прекин на бруталноста и итен траен прекин на огнот. Израел еден ден ќе ја плати цената за угнетувањето на Палестинците“, рече турскиот претседател.

Тој оцени дека формирањето на независна држава Палестина е клучот за регионалниот мир и воспоставувањето траен мир во регионот. Ердоган ја потврди континуираната помош за Газа и рече дека се спроведени голем број санкции против Израел, вклучително и трговски ограничувања. Тој истакна дека Турција до денес испратила повеќе од 45.000 тони хуманитарна помош во тој регион.

Коментирајќи ги тензиите меѓу Израел и Иран, Ердоган ја истакна важноста од преземање напори повторно да се сврти вниманието на Газа со цел да се спречи, како што наведе, атмосферата на Западот која ги доведува во прашање нападите на Израел да се „распрсне“.

„Најсилниот одговор на Израел и патот до победата е преку единство и интегритет“, рече Ердоган, додавајќи дека Израел го залажува меѓународното јавно мислење и дека на тоа треба постојано да се укажува, како и на „праведноста на палестинската кауза“.

Ердоган му изразил сочувство на Ханије поради смртта на неговите тројца синови и внуци, кои неодамна загинаа во израелски напад. /МИА

Таравари: Нема документ, постои договор, јас го нареков џентлменски

Зиков: Гаши е коректен политичар, времето ќе покаже каков претседател ќе биде

Таравари: Нема документ, постои договор, јас го нареков џентлменски, Коалицијата „Вреди“ е најдобра гаранција за тоа дека Македонија ќе го продолжи европскиот пат. Во првата декларација меѓу ВМРО-ДПМНЕ и „Вреди“ имаше три точки: европски пат, брз економски развој и борба против криминал и корупција и правна држава. Не сакам да ни се повтори 2008, од тогаш до 2024 година ништо не се направи. Имаме 80 пратеници за сега, има шанси и со 110 гласови да поминат уставните измени само треба да се најде модалитет како ќе се „спакува“ во Скопје и Софија, не велам за месеци но за брзо ќе се најде решение. Гаши е еден од најчесните политичари, се надевм ќе биде одговорен и добро ќе ја води функцијата.

Зиков: Ако сакате повисоки стапки на раст треба да ги фокусирате реформите и во Македонија треба да се искристализираат фокусирани министерства, тоа не значи поголем број вработени. Ако СДСМ го дал спикерското место претходно, нема зошто ВМРО-ДПМНЕ да не го направи истото, иако тие имаа доволно пратеници да имаат своја автохтона политика, но олитички, морално и етички некоректно е што истово месеци претходно и во кампањата ВМРО-ДПМНЕ го квалификуваа како „дуизација“ на Македонија. Албанците се рамноправни граѓани како и сите други. Друго прашање е дали со темите за Албанци и Македонци дали можеби треба да се постават прашањата за другите заедници кои живеат во Македонија?

Гром уби ранчер во Колорадо, настрадаа и неговите 34 крави (ВИДЕО)

Во удар на гром во округот Џексон во американската сојузна држава Колорадо загина сточар, а настрадаа и неговите 34 крави.

Во несреќа во саботата, 51-годишниот Мајк Морган загина на својот ранч во Ренд, на околу 190 километри северозападно од Денвер, а молњите собориле околу 100 негови крави, објави Индипендент.

Годишно во САД има околу 50 смртни случаи поврзани со гром, проценува Националната управа за океани и атмосфера, наведувајќи дека шансите да ве погоди гром се еден на милион.

Податоците од американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) покажуваат дека имало 444 смртни случаи поврзани со гром во САД помеѓу 2006 и 2021 година.

Полска го ограничува правото на движење на руските дипломати: Ова да го сфатат многу сериозно

Полска ќе воведе ограничувања кога станува збор за движењето на руските дипломати на нејзина територија поради вмешаноста на Москва во хибридната војна против Европската унија, изјави денеска министерот за надворешни работи Радослав Сикорски.

Односите меѓу Полска и Русија се затегнати по избувнувањето на конфликтот во Украина во 2022 година.

Варшава ја обвинува Москва и за шпионски активности и саботажа на територијата на Полска, пренесува Ројтерс.

„Се надеваме дека Руската Федерација ќе го сфати ова како многу сериозно предупредување“, изјави Сикорски за новинарите во Брисел.

Тој додаде дека руската амбасада во Варшава ќе биде известена за оваа одлука и дека ограничувањата за движење важат за целиот персонал во амбасадата и конзулатите, освен за амбасадорот.

притисни ентер