ФИФА и ОН во борба против криминалот во фудбалот

Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) и Канцеларијата на Обединетите нации за борба против дрога и криминал (УНОДЦ) го ажурираа Меморандумот за исфрлување на криминалот од фудбалот.

Претседателот на ФИФА, Џани Инфантино и извршната директорка на УНОДЦ, Гада Вали ставија потпис на документот кој се надоврзува на Меморандумот кој двете страни го потпишаа во 2020 година во Виена.

Меморандумот за разбирање ги обврзува двете страни да ги засилат своите напори во заштита на интегритетот на фудбалот со цел фудбалско опкружување да биде заштитена зона за децата, младите и ранливите категории спортисти. Исто така, ФИФА и УНОДЦ се обврзуваат да продолжат да ги развиваат капацитетите и да ја јакнат свеста за борбата против корупцијата и криминалот во и преку фудбалот.

„Фудбалот ги обединува луѓето од сите делови на светот, млади и стари, момчиња и девојчиња. Може да промовира здрав начин на живот, да понуди нови можности и да инспирира милиони луѓе да ги остварат своите на теренот и надвор од него, изјави Вали.

„ФИФА веќе заврши многу добра работа со УНОДЦ со цел фудбалот да го направи почист и ќе продолжиме да работиме на девојчињата и на момчињата да им овозможиме шанса да ги остварат своите цели на теренот“, додаде од своја страна Инфантино.

Ли: Австралија треба да ги остави настрана несогласувањата со Кина

Премиерот на Кина, Ли Кечијанг денеска вети нова двојка џиновски панди за зоолошка градина и ја повика Австралија да ги остави настрана несогласувањата со Пекинг.

Ли доцна синоќа пристигна во главниот град на сојузната држава Западна Австралија, Аделаида. Во Западна Австралија се произведува најголемиот дел од австралиското вино извезено во Кина, откако во март беа укинати царините, поради кои беше прекината трговијата во 2020 година.

Посета на Ли во Австралија е фокусирана на дипломатијата на пандите, обновувањето на трговските и дипломатските врски откако Кина ги рестартираше односите во 2022 година. Билатералните односи помеѓу Пекинг и Канбера беа нарушени за време на деветгодишното владеење на претходната конзервативна австралиска администрација.

Шефицата на австралиската дипломатија, Пени Вонг истакна дека посетата на Ли е резултат на „двегодишната многу фокусирана и трпелива работа на оваа влада за стабилизирање на односите и отстранување на бариерите во трговијата“.

- Ќе соработуваме кога можеме, нема да се согласуваме кога треба и ќе работиме на заштита на нашите национални интереси, посочи Вонг.

Ли синоќа по пристигнувањето во Австралија потенцира оти односите помеѓу Кина и Австралија по период на подеми и падови се вратиле на правиот пат.

- Историјата докажа дека заемното почитување, барањето заеднички јазик и ставањето настрана разликите, како и заемно корисната соработка се вредни искуства во развојот на кинеско-австралиските односи, наведе Ли.

Додека премиерот на Австралија, Ентони Албанез најави дека со Ли ќе разговара за неодамнешните судири меѓу воените сили на двете земји во Јужно Кинеско Море и Жолто Море.

Ли во Австралија допатува од Нов Зеланд, а неговата турнеја низ регионот ќе заврши во Малезија.

Зеленски: Путин нема да стави крај на војната

 Киев утре ќе одржи мировни преговори со Русија ако Москва се повлече од целата украинска територија, изјави претседателот на Украина, Володимир Зеленски по завршувањето на дводневната мировна конференција во Швајцарија.

- Но, Владимир Путин нема да стави крај на војната. Затоа, мораме да го спречиме со какви било средства, било воени или дипломатски. Западната помош не беше доволна за да се добие војната, но самитот покажа дека меѓународната поддршка за Украина не слабее, посочи Зеленски.

Прво реми на ЕУРО2024, Данска и Словенија одиграа 1-1

Данска и Словенија го одиграа вечерва првиот натпревар на ЕВРО2024 кој заврши без победник, ремизирајќи 1-1 во воведниот натпревар во групата Ц.

Данска, на дуелот во Штутгарт кој од трибините го следеа 60.449 гледачи, поведе во 17 минута со голот на Ериксен.

Словенија избегна стартен пораз во групната фаза со голот на Јанжа во 77 минута.

Првото коло во групата Ц ќе биде комплетирано вечерва со дуелот меѓу Англија и Србија.

притисни ентер