Франција трага по Валентин (15), откако во запалената куќа ги нашле телата на неговите родители

Француската полиција ги повика граѓаните да им помогнат да пронајдат момче (15), чии родители биле пронајдени мртви во куќа и се верува дека е убиено.

Цела Франција е во потрага по Валентин, кој живеел со неговите родители чии тела биле пронајдени во куќа која била изгорена до темел. Во текот на истрагата било утврдено дека мажот и жената биле застрелани пред нивните тела да бидат уништени во пожарот.

Грозоморниот случај бил откриен на 27 ноември во утринските часови. Како што пренесуваат француските медиуми, пожарникарите добиле повик нешто пред 7 часот да го изгаснат пожарот кој зафатил куќа и штала во градот Шатовилан. Кога успеале да го локализираат пожарот, под урнатините нашле изгорени тела на маж и жена.

Според обвинителот, на двете тела биле констатирани прострелни рани, во пределот на главата и градниот кош.

Се верува дека станува збор за брачен пар кој поголемиот дел од годината го поминал во таа куќа. Мажот имал 58 години, а неговата сопруга 52. Нивните имиња не се официјално соопштени, но објавено е името на помалиот син Валентин по кого се уште се трага.

BMFTV јавува дека нивниот постар син (17) ден претходно отишол во градот каде што посетува училиште и дека е добро и безбеден. Ист е случајот и со неговите две полусестри, кои исто така не биле во куќата за време на злосторството.

Сега полицијата ги повикува граѓаните да им помогнат да го пронајдат Валентин, кој би можел да биде клучен сведок на она што се случило во куќата тој кобен ден. Според француските медиуми, момчето има Лајмска болест.

Во исто време полицијата го пронашла автомобилот со кој што таткото патувал на работа. Оштетеното возило било пронајдено на околу 40 километри од куќата која била уништена во пожарот. Автомобилот бил пронајден кога полицијата тргнала да контролира друг имот што парот го поседувал во областа.

Безбедносните камери снимиле дека возилото го управувало машко лице, но не е утврдено дали се работи за младиот Валентин или некој друг.

Според соседите, брачниот пар ја поседувале куќата во Шатовилан околу 15 години и редовно престојувале таму. Тие наведуваат дека тоа е место во кое живеат околу 800 луѓе, дека сите добро се познавале.

„Го познавав семејството, немам ништо друго освен пофални зборови за нив“, рекол еден сосед кој бил шокиран од нивната смрт.

Хамилтон ќе се обиде да научи италијански пред да се приклучи на Ферари

Седумкратниот светски шампион Луис Хамилтон одговори на прашањето дали ќе научи италијански пред да се приклучи на Ферари во 2025 година.

- Во сите овие години не можев да научам други јазици, но секако дека ќе се обидам. Се сеќавам кога се тркав со картинг во Италија, можев да научам нешто, па се надевам дека брзо ќе се сетам на овие фрази, изјави Хамилтон за официјалната веб-страница на Формула 1.

Британецот вози за Мерцедес од 2013 година. На 1 февруари се дозна дека на крајот на сезоната 2024 година ќе го напушти германскиот тим и ќе се приклучи на Ферари. Беше објавено дека Хамилтон потпишал долгорочен договор со Скудерија.

Минатата сезона, 39-годишниот Хамилтон го освои третото место во генералниот пласман на возачи, со 234 поени. /МИА

Кржовска:Случајот е пријавен во надлежните институции, ученичката доби опомена пред исклучување

Доцна попладнево со став излезе директорката на гимназијата Јосип Броз Тито, Силвана Кржовска.

Таа потврдува дека во врска со вчерашни случувања било пријавено во надлежните институции кои имаат надлежност за понатамошно постапување, без да наведе повеќе детали за какво вознемирување станувало збор.. Таа посочува дека бил одржан наставнички совет, кој едногласно изрекол педагошка мерка опомена пред исклучување за ученичката, а дека не се работело за префрлување во друг клас како што е презентирано во јавноста..

Земјоделци го навредуваа и исвиркаа Макрон на Саем за земјоделство

Земјоделците денеска го исвиркаа и навредуваа францускиот претседател Емануел Макрон на Саемот за земјоделство во Париз, незадоволни од неговата политика и барајќи мерки за подобрување на состојбата во земјоделството.

Макрон го отвори Саемот со четири и пол часа задоцнување поради судирите меѓу полицијата и земјоделците кои упаднаа на Саемот.

Иако се чинело дека ситуацијата се смирила, кога Макрон ја пресекол лентата, земјоделците извикувале „Оставка!“, „Губи се!“, „Ѓубре!“, пренесе Бета.

Сепак, францускиот претседателот разговараше еден час со земјоделците од три синдикални организации чии членови учествуваа во судирот со полицијата и рече дека „преферира дијалог наместо конфликт“. /МИА

притисни ентер