Галант: Хамас го прекрши договорот за враќање на уште 15 жени и 2 деца

Израелскиот министер за одбрана Јоав Галант го обвинува Хамас за прекршување на договорот за примирје со Израел, рече тој на денешната прес-конференција.

„Хамас експлицитно го прекрши договорот што го постигнавме со САД, Египет и Катар“, рече Галант.

Примирјето меѓу Израел и Хамас пропадна откако Хамас вети дека ќе ги врати преостанатите 15 жени и две деца, но не го исполни, рече Галант.

Галант се осврна и на тврдењето на Хамас во средата дека две мали деца - 4-годишниот Ариел и 10-месечниот Кфир Бибас - биле убиени во израелски воздушен напад, наведувајќи дека претходно биле фотографирани живи, објави Си-Ен-Ен.

„Хамас вети дека ќе донесе жени и деца; останаа 17. Ни требаат сите 17, две деца од семејството Бибас и 15 жени“, рече Галант.

„Ова е нивна обврска бидејќи се договоривме“, рече тој.

Си-Ен-Ен претходно објави дека преговорите меѓу Израел и Хамас пропаднале, откако Израел продолжил да инсистира на ослободување на група жени, а Хамас одбил, според извор запознаен со разговорите. Како што преговорите застанаа во ќорсокак околу жените, Хамас се заложи за почеток на преговори за ослободување на мажите - веројатно за различен сет на услови, според изворот. Израел ја отфрли таа идеја, инсистирајќи дека е императив прво да бидат ослободени сите жени.

Израелските и американските власти веруваат дека Хамас продолжува да држи како заложници голем број жени на возраст од приближно 20 до 30 години - многу од нив киднапирани од музичкиот фестивал Нова - претходно објави CNN.

Хамас инсистираше на тоа дека некои од преостанатите жени што ги држеле како заложници се сметаат за дел од израелските одбранбени сили, што Израел го негира.

Министерот за одбрана додаде дека операциите на израелските одбранбени сили во Газа ќе продолжат.

„Градот Газа е повеќе од половина од моќта на Хамас“, рече Галант. Имаме уште работа таму. Ќе продолжиме да дејствуваме насекаде околу Појасот Газа“.

На прашањето дали израелското бомбардирање на Газа може да влијае на преостанатите заложници, Галант изрази дека „агресивната акција“ преземена од ИДФ е неопходна.

„Ние земаме сѐ во предвид“, рече тој.

Европратениците ги избраа петмината квестори на Европскиот парламент

Европскиот парламент денеска го продолжи своето прво заседание по јунските евроизбори со избор на петмина квестори од редовите на европратениците со мандат од две и пол години. 

Од шестмината предложени кандидати за квестори, во првиот круг потребното апсолутно мнозинство од валидните гласови на пратениците кои гласаа го добија четворица и тоа Андреј Ковачев од партијата Граѓани за европски развој на Бугарија (ГЕРБ)/Европска народна партија (ЕПП) кој освои 559 гласа, Марк Ангел од Социјалистичката работничка партија на Луксембург (ЛСАП)/ Прогресивна алијанса на социјалистите и демократите (СД) со 461, Миријам Лексман од словачкото Христијанско демократско движење (КДХ)/Европска народна партија (ЕПП) со 459 и Фабиен Келер од француската партија Ренесанса (РЕ)/Да ја обновиме Европа (РЕ) со 398 гласа.

Останатите двајца кандидати, Косма Злотовски од полската партија Право и правда (ПИС)/Европски конзервативци и реформисти (ЕЦР) и Пал Секереш од Фидес – Унгарска граѓанска алијанса (Фидес)/Патриоти за Европа (ПФЕ) освоија 260, односно 174 и не го исполнија условот за добивање поддршка од мнозинството европратеници кои гласаа.

Вкупно гласаа 669 европратеници, а валидни беа 641 глас, при што за да биде избран на секој кандидат му беа потребни најмалку 321 гласа. Секој европратеник имаше право да гласа за најмалку три, а најмногу петмина кандидати за квестори.

По ова се премина на вториот круг на гласање меѓу двајцата кандидати кои не освоија апсолутно мнозинство во првиот круг. И при ова гласање за да биде избран на кандидатот му требаше апсолутно мнозинство од валидните гласови на европратениците кои го искористија своето гласачко право.

Во овој круг вкупно гласаа 612 европратеници, а валидни беа 465 глас и за да бидат избрани на предложените кандидати им беа потребни најмалку 233 гласа. Злотовски освои 335 гласа со што беше избран за петти квестор, додека Секереш доби 113 гласа.

Функција на квесторите е да ги надгледуваат административните и финансиските прашања кои директно ги засегаат европратениците, а вршат и другите должности што им се доделени со Деловникот или Бирото на Европскиот парламент. Бирото на Европарламентот го сочинуваат претседателот, потпретседателите и квесторите.

Во попладневното продолжение на заседанието европратениците ќе гласаат за бројниот состав на постојаните комисии, поткомисии и интерпарламентарните делегации на Европарламентот, чии членови ќе ги номинираат пратеничките групации во Европскиот парламент. Составот на овие парламентарни тела треба да биде објавен на последниот ден од заседанието в петок.

Потоа европратениците треба да гласаат за Предлог-резолуција за потребата од континуирана поддршка на ЕУ за Украина. Дебатата по оваа тема се одржа претпладнево.

Утре на дневниот ред на заседанието е реизборот за претседателка на Европската комисија, предвидено за в четврток. Утрешното заседанието ќе започне со обраќање на Фон дер Лајен, која пред европратениците ќе ги претстави својата визија и планови за работа за следните пет години, по што е предвидена е парламентарна расправа по презентираната програма за работа.

Гласањето, кое е закажано за во 13 часот, ќе биде тајно, а за да биде реизбрана Фон дер Лајен треба да добие апсолутно мнозинство гласови од вкупниот број пратеници или 361 глас.

МЗ: Внесувајте повеќе течности, но избегнувајте алкохол

Внесувајте повеќе течности, но избегнувајте алкохол, избегнувајте термички необработени производи.

Поради високите температури, кои деновиве ја зафатија територијата на државата, Министерството за здравство апелира да се почитуваат општите препораки за заштита на здравјето:

– Останете во затворени простории пред се климатизирани носете светла и лесна облека, а при директна изложеност на сонце заштитни очила и капа. За сончање користете крема со висок заштитен фактор.

Внесувајте поголеми количества течности, најдобро вода, избегнувајте алкохолни пијалаци. Внесувајте помало количество храна, претежно овошје и зеленчук, помалку мрсна храна.при влегување во возило, прво тоа да се проветри.

-Поради високите температури и зголемената можност за појава на труења со храна и цревни заразни заболувања, се препорачува:

– Задолжително миење на земјоделско градинарските производи пред нивна употреба, термичка подготовка на храната и нејзино консумирање во многу кус рок по подготовката, а подготвената храна да се стави во фрижидер на +4 степени целзиусови, пред употребата да се загрее на +100 степени. Избегнувајте термички необработени производи.

Тиквеш пристигна во Исланд, утре игра реванш натпревар со Бреидаблик

Екипата на Тиквеш, која го освои Купот на Македонија, доцна синоќа пристигна на Исланд, каде утре треба да го одигра реванш натпреварот од 1. коло во Конференцуската лига на УЕФА против тамошниот претставник Бреидаблик.

Кавадарчани во Скопје пред една недела со пресврт славеа над исландскиот тим со 3.2, па сега со позитивни мисли заминаа на реваншот кој е на програмата утре.

„Јас на полувреме им реков на играчите дека ќе биде греота за сите нас ако не иизедначиме, барем на 2:2. Го имавме и оној психолошки момент кај некој играчи. Јас знам како можат да изиграат. Тиквеш може многу многу повеке од ова. Тиквеш денеска покажа само 50% од своите можности. Одиме и во четврток да победиме, нема да се браниме, напротив. Знам дека сега ќе не гледат со други очи“, изјави тренерот на Тиквеш по натпреварот во Скопје.

притисни ентер