Германија ја легализира марихуаната, сепак ќе има и ограничувања

Германскиот парламент го поддржа новиот закон со кој се дозволува рекреативна употреба на канабис.

Според законот, возрасните во Германија ќе можат да поседуваат значителни количини канабис, но строгите правила ќе го отежнат купувањето на дрогата, јавува Би-Би-Си.

Пушењето канабис на многу јавни места ќе стане легално од 1 април.

На јавни места ќе биде дозволено поседување до 25 g, што е еквивалент на десетици силни џоинтови. Во приватните куќи законската граница би била 50 грама. Полицијата во некои делови на Германија, како што е Берлин, често замижува пред пушењето во јавност, иако поседувањето на дрога за рекреативна употреба е нелегално и може кривично да се гони.

Употребата на дрога кај младите со години е во пораст и покрај постоечкиот закон, вели министерот за здравство Карл Лаутербах, кој ги предводи реформите. Тој сака да го ослабне црниот пазар, да ги заштити пушачите од контаминиран канабис и да го намали приходот на организираните криминални банди.

Но, легалните кафулиња за канабис нема да се појават низ целата земја одеднаш. Жестоката дебата за декриминализацијата на канабисот беснее со години во Германија, при што медицинските групи изразија загриженост за младите луѓе, а конзервативците тврдат дека либерализацијата ќе ја поттикне употребата на дрога.

Симоне Борхарт од опозициската конзервативна ЦДУ изјави пред Бундестагот, германскиот парламент, дека владата продолжува со својот „целосно непотребен, збунет закон“ и покрај предупредувањата од лекарите, полицијата и психотерапевтите. Сепак, Лаутербах вели дека сегашната ситуација повеќе не е одржлива:

„Бројот на потрошувачи на возраст од 18 до 25 години е двојно зголемен во последните 10 години“, рече тој.

Како што често се случува во Германија, законот одобрен од пратениците попладнево е комплициран. Пушењето канабис во близина на училишта и спортски терени ќе продолжи да биде нелегално. Клучот е што пазарот ќе биде строго регулиран, па купувањето дрога нема да биде лесно.

Првичните планови да им се дозволи на лиценцираните продавници и аптеки да продаваат канабис се укинати поради загриженоста на ЕУ дека тоа може да доведе до пораст на извозот на дрога.

Наместо тоа, клубовите на некомерцијалните членови, наречени „социјални клубови за канабис“, ќе растат и ќе дистрибуираат ограничена количина на дрога. Секој клуб ќе биде ограничен на 500 членови, нема да биде дозволено консумирање канабис на лице место, а членството ќе биде достапно само за германските граѓани.

Ќе биде дозволено и одгледување сопствен канабис, со дозволени до три растенија марихуана по домаќинство. Тоа значи дека Германија би можела да се најде во парадоксална ситуација да дозволи поседување на доста големи количини на дрогата, а во исто време да го отежне легалното купувањето.

Редовните пушачи би имале корист, но случајните корисници ќе се мачат да го купат легално, а туристите би биле исклучени. Критичарите велат дека тоа едноставно ќе го зајакне црниот пазар. Во текот на следните неколку години, владата сака да го процени влијанието на новиот закон и на крајот да воведе лиценцирана продажба на канабис.

Но, со оглед на тоа колку напорна беше дебатата досега, ништо не е сигурно.

Во меѓувреме, опозициските конзервативци велат дека доколку дојдат на власт следната година, целосно ќе го укинат законот.

Жена дошла во банка со мртов човек за да подигне кредит: Тој е молчелив (Вознемирувачко видео)

Неверојатна приказна доаѓа од Рио де Жанеиро, каде жена била уапсена откако наводно се обидела да добие кредит од банка, во друштво на мртов човек?!

Приказната за прв пат ја објави ТВ Глобо од Бразил, а видеото се појави на социјалните мрежи.

На видеото гледаме жена која стои покрај блед постар маж во инвалидска количка. Се гледа како го држи за врат и го нарекува „чичко“.

Таа наводно се претставила како внука на мажот и побарала кредит од 3.400 долари.

„Вујко, слушаш ли? Треба да го потпишете договорот за заем. Ако не потпишеш, нема шанси, бидејќи не можам да го сторам тоа за тебе“, вели таа.

Вработената во банката, која ја снимила снимката, одговара: „Изгледа не му е добро, неговата боја“.

Жената возврати: „Таков е тој. Тој не зборува ништо“.

Вработените во банката набрзо повикале полиција.

„Тој веќе беше мртов во банката. Главната работа е да се продолжи со истрагата за да се пронајдат членовите на семејството и да се дознае повеќе за случајот“, изјавил началникот на полицијата Фабио Луиз за ТВ Глобо.

Ако се покаже дека жената е виновна, таа може да биде одговорна за обид за измама.

Надлежните ги истражуваат околностите под кои мажот починал, а неговото тело е пренесено во Институтот за судска медицина.

Јонуз: Полека но сигурни влегуваме во „бугарско“ сценарио

„За година и пол до две сум сигурен дека ќе имаме предвремени избори“

Тоа што некој е помудар од тебе и тоа што подобро игра од шах од тебе, не значи дека ги надминал границите. Легитимно право, законско право е да се поставува услов. Алал да им е на Албанците 100:0 тепаат наспроти Македонците. Полека но сигурни влегуваме во „бугарско“ сценарио. За година и пол до две сум сигурен дека ќе имаме предвремени избори. На овие избори тврдам дека ВМРО-ДПМНЕ ќе „растури“ на овие избори затоа што имаат доследност, кичмата крива ли е, ја држат, другите се камелеон. Во Македонија овде кога би не оставиле сами да го делиме парчето торта, очите ќе си ги извадиме. Албанците тоа што го имаат, Македонците го немаат, а тоа е едиство, рече Агим Јонуз во Само Вистина.

Нарко босот „Ел Чапо“ се жали дека во затворот не му дозволувале никаков контакт со семејството

Мексиканскиот нарко бос Хоакин „Ел Чапо“ Гузман, поранешен водач на картелот Синалоа, тврди дека не смее да прима телефонски повици или посети во максимално безбедниот американски затвор во Колорадо, каде што издржува доживотна затворска казна.

Гузман, кој неколкупати бегаше од затворите во Мексико, на крајот на март му напиша писмо на судијата на Окружниот суд на САД, Брајан М.

Тој е осуден за водење на операција за шверц на дрога од индустриски размери и отслужува казна во затвор со максимална безбедност во Флоренс, Колорадо, според АП.

„Во мај 2023 година, објектот престана да ми ги пренесува повиците на моите ќерки, а јас седум месеци немав повици од нив. Прашав кога ќе ми дозволат да разговарам со моите ќерки и вработените ми кажаа дека агентот на ФБИ кој ги надгледуваше повиците не одговара“, напиша Гузман.

Ел Чапо смета дека е изложен на „дискриминација без преседан“ и дека официјалните лица го казнуваат со тоа што не му дозволуваат контакт со семејството.

Гузман, исто така, побарал од судијата да ја посети неговата сопруга Ема Коронел, но не кажа кога последен пат му било дозволено да ја види.

Коронел, исто така, се изјаснила за виновна за обвиненијата за трговија со дрога во 2021 година, но подоцна беше ослободена.

„Ве молам на Коронел да ѝ дозволите да ме посети и да ги донесете моите ќерки да ме посетат, бидејќи тие можат да ме посетат само кога се на одмор, бидејќи студираат во Мексико“, додаде Гузман во писмото до судијата. .

Судијата Коган одговори минатата недела, велејќи дека по изрекувањето на пресудата на Гузман, сè е на американското биро за затвори и дека нема моќ да интервенира.

Во декември, 95-годишната мајка на Гузман почина во северната мексиканска држава Синалоа, а таа наводно не го видела својот син откако беше испратен во затвор во Колорадо во 2019 година.

Гузман го предводеше картелот Синалоа во борбата против нарко бандите, во кои загинаа илјадници Мексиканци.

Тој двапати избегал од мексиканските затвори, еднаш преку тунел долг километар ископан низ ќелијата во која престојувал.

Откако беше екстрадиран во Њујорк, неговото тримесечно судење вклучуваше приказни за убиства, политички исплати, кокаин скриен во лименки халапења и пиштоли со скапоцени камења.

Во 2023 година, Мексико екстрадираше еден од синовите на Ел Чапо, Овидио Гузман Лопез, во САД за да се соочи со обвиненија за трговија со дрога и перење пари.

Се вели дека Гузман Лопез го водел картелот Синалоа за време на операциите за производство и извоз на фентанил во САД, за кој се верува дека предизвикува 70.000 смртни случаи годишно.

притисни ентер