Хаос во Собранието: Крмов искрши монитор и микрофони, па со Апасиев фрлаа хартии кон Мисовски

Хаос во Собранието попладнево направија двајцата пратеници од Левица, револтирани што не беа прифатени нивните амандмани на новиот Деловник...

Крмов кршеше компјутери, телефони и микрофони, а заедно со Апасиев фрлаа со хартија по потпретседателот на Собранието Горан Мисовски, барајќи од него да ја прекине седницата...

Во Собранието е Сандра Спасовска.. Сандра, Мисовски два пати даваше пауза..

Првични податоци за новиот „Галакси“ телефон со преклоп

„Самсунг“ наскоро ќе го претстави паметниот телефон „Галакси Зет флип-6“, па како што и обично се случува, информациите околу спецификациите „протекоа“ пред самиот настан.

Така, првичните податоци говорат дека телефонот ќе има 6,7-инчен „Динамик АМОЛЕД 2x“ екран на преклопување со резолуција од 1.080 x 2.640 пиксели и брзина на освежување од 120 херци. Тука е и надворешниот 3,4-инчен „Супер АМОЛЕД“ екран со резолуција од 720 x 748 пиксели. Уредот се напојува со „Снепдрагон ген 3“ процесор на „Квалком“, а што се однесува до внатрешната меморија, кипувачите ќе може да избираат меѓу 256 и 512 ГБ.

„Галакси флип-6“, се вели, ќе користи главна камера од 50 МП, којашто е вградена и во серијата „Галакси С-24“ и „Галакси Зет фолд-5“. Ултра широката камера од 12 МП е преземена од „Флип-5“. За „селфи“ фотографии, телефонот ќе има и камера од 10 МП.

Телефонот, инаку, според неофицијалните наводи, поддржува „Ви-фи 6Е“, „Блутут 5.3“ и УСБ 3.2. Димензиите му се 165,1 x 71,9 x 6,9 мм при отворање, а тежи 187 грама. Батеријата ќе биде со капацитет од 4.000 мАх.

Цената, како и другите подробности, се чини, официјално ќе бидат познати на 10 јули, кога „Галакси флип-6“ и званично ќе биде претставен, заедно со часовниците „Воч 7“ и „Воч ултра“, како и „паметниот прстен“ наречен „Галакси ринг“.

Анализа на „BBC“: Грчката крајбрежна стража предизвикала смрт на најмалку 43 мигранти

Би-Би-Си објави анализа во која, повикувајќи се на сведоци, тврди дека грчката крајбрежна стража е одговорна за смртта на најмалку 43 мигранти во Средоземното море.

Во период од три години, вклучително и девет кои биле намерно фрлени во водата. Како што се наведува во текстот, станува збор за 15 одделни инциденти со мигранти кои биле протерани од грчките води или вратени во морето откако стигнале до грчките острови. Во пет случаи, мигрантите рекле дека биле фрлени во вода од припадници на грчката крајбрежна стража, додека во други случаи рекле дека биле фатени на грчките острови и вратени во гумени чамци, кои потоа се издишувале или изгледале како да се дупнати. Најужасно сведоштво дал сомалиски мигрант кој за Би-би-Си тврдел дека крајбрежната стража му ги врзала рацете зад грб, а потоа го фрлила во море. Грчката крајбрежна стража категорично ги отфрли сите обвинувања за незаконски активности. Европската комисија денеска соопшти дека очекува Грција да ги провери податоците од сторијата на Би-Би-Си.

Комунална хигиена: Ѓубре се фрла на улица наместо во контејнерите

Наместо во контејнерите граѓаните фрлаат ѓубре околу нив, со што настануваат диви депонии кои се сериозна закана за ширење на заразни болести, особено во летниот период, алармираат од ЈП Комунална хигиена-Скопје. 

Оттаму велат дека изминатиот викенд, екипите на претпријатието низ Скопските населби отстраниле околу 40 кубни метри отпад одложен до контенјерите.

Канал 5 направи обиколка во дел од централното подрачје на Скопје, каде иако најголем дел од контејнерите беа испразнети, сепак имаше неколку кои беа преполни, како внатре, така околу нив.

Дека состојбата сметот околу контејнерите е лоша, потврдуваат и граѓаните. Оние кои ги анкетиравме се жалат на постојана непријатна миризба и нередовно празнење на контејнерите, но и од невнимателни сограѓани кои несовесно фрлаат отпад.

- Катастрофа е поготово малите населби кај што живеам во Ѓорче, тоа е ужас со денови не го собираат, катастрофа невидена. Мириса се буниме тие што сме на приземје тука ни се терасите и онака што одиме не сме педантни многу.

- Воопшто не чистат добро. Само позади зградите чистат, па чекај ги плаќаме како може тоа.

- Голема вина имаат граѓаните за тоа, не се одговорни не се на ниво на местото каде што живеат и тоа е за жалење посебно за младите тоа што го прават.

Според претседателот на ЗЕЛС Орце Ѓорѓиевски, Комунална хигиена и Град Скопје не ја вршат соодветно својата работа. Решението го гледа во расформирање на претпријатието, но и воведување на комунална полиција, за што од ЗЕЛС веќе имаат покренато иницијатива за Законски измени.

- Треба да се расформира Комунална хигиена и соодветно, парцијално према бројот на жители да се подели механизацијата, но и одговорностите на градоначалниците. На тој начин секој градоначалник соодветно би можел да си ја менаџира и администрира од овој аспект својата територија. Формирање на комунална полиција, со надлежности кај тие комунални инспектори коишто ќе може и оние малкумина кои работат на штета на самиот колектив во Скопје и на сите граѓани и имаат девијантни појави кај себе да бидат казнувани посоодветно и поекспедитивно.

Од Комунална хигиена апелираат граѓаните да престанат со несовесно исфрлање на отпад на јавни површини и потсетуваат дека секое одлагање на отпад надвор од наменски поставените садови е кршење на Законот за јавна чистота, за што следи соодветна санкција.

притисни ентер