Untitled Document
01

Могерини пред пратениците: Време е да почнеме да трчаме заедно

Имајте го јасно пред себе патот кој што се трасираше и се потврди оваа недела.

01

Димитров: Фокусирани сме на планот „А“

Фокусирани сме на планот „А“ да докажеме дека местото на Македонија и е во ЕУ и НАТО, вели министерот за надворешни работи Никола Димитров на прашање на Канал 5, дали владата размислува на друго сценарио доколку преговорите со Грција запнат.

01

Фросина Ташевска Ременски: За процесот за името има сериозни гаранции за идентитетските прашања - Митко Јанчев: ВМРО ДПМНЕ е за влегување во НАТО и ЕУ но не по секоја цена

Ставот на ВМРО ДПМНЕ е дека нема да прифатат промена на Уставот со цел да се промени името. Сме за влегување во НАТО и ЕУ но не по секоја цена, рече потпретседателот на ВМРО ДПМНЕ Митко Јанчев кој во гостувањето во „Само Вистина“ забележа дека неговата партија нема доволно информации за процесот. Фросина Ременски потпретседателката на СДСМ, нагласи дека за прв пат во Македонија има ситуација за средби со колеги од Грција на кои средби се разговара за отворени и помалку отворени прашања и дека има информации дека има гаранција за задржување на терминот Македонија во името кое што се нуди во предлозите на Нимиц и има сериозни гаранции за идентитетските прашања по однос на идентитетот на македонскиот народ и за македонскиот јазик изјави таа во вечерашното издание на „Само Вистина“.

01

Драма во Белград: сопственик на хотел се заканувал дека ќе скокне од кров поради долг од 300.000 евра

49 годишниот Бојан Радовановиќ рано утрово се заканил дека ќе изврши самоубиство со скок од кровот на хотелот “Престиж”.

01

“Заборавените“ средношколци од Неготино се одмаздиле со голема нужда среде соба во хотелот

Се уште не се знае чиjа била одлуката двајцата средношколци од гимназијата св. Кирил и Методиј во Неготино да не го продолжат патот од Италија каде биле на екскурзија кон Франција.