Иницијатива за нова спомен-плоча и за отворање легат за Мисирков во Одеса

Партијата Македонски концепт ќе упати барање и ќе се координира со новите министри за надворешни работи и за култура за да се постави нова меморијална плоча и да се отвори легат за Крсте Петков Мисирков во Одеса.

Партијата Македонски концепт ќе упати барање и ќе се координира со новите министри за надворешни работи и за култура за да се постави нова меморијална плоча и да се отвори легат за Крсте Петков Мисирков во Одеса, а исто така и да се разгледа можноста за отворање македонски конзулат во тој украински град.

Претседателот на Македонски концепт, Петар Богојески, и потпретседателот Самуел Наумовски Викиус, иницирале средба со градоначалникот на Одеса, Генадиј Труханов, и со директорот на Одделот за култура, меѓународни односи и европска интеграција, Иван Липтуга, за да се дискутира за македонското културно-историско наследство во Украина и, конкретно, во Одеса.

-Во фокус на разговорот беше спомен-куќата во која живеел и творел македонскиот апостол и борец за македонската кауза, Крсте Петков Мисирков. Дискутиравме за достојно одбележување на неговото име и дело со поставување нова меморијална плоча на куќата каде што Мисирков живеел од 1909 до 1913 година, на улица „Канатна“ број 28. Македонски концепт побара таа да биде задолжително и на македонски јазик и на неа да биде изгравирано македонското знаме, соопшти денеска Македонски концепт.

Општината Одеса, како што наведуваат, ја поддржала таа идеја и било дадено ветување дека постапката ќе почне наскоро.

-Дополнително, побаравме отворање легат (спомен-соба) на Мисирков, со помош на македонската Влада и документација која може да се најде во украинските архиви. Исто така, ја разгледавме можноста за отворање македонски конзулат на ова свето место за нас, Македонците, и за македонската кауза, информира партијата на Богојевски. Додаваат дека нивните домаќини во Украина се подготвени за можноста и некоја од улиците во Одеса во иднина да биде именувана по Мисирков.

Како што информира, од општината Одеса одлучиле да почнат со истражување во нивните архиви со цел да најдат што е можно повеќе информации за делото и трагите на Мисирков и за сегашниот сопственички статус на Куќата музеј на архитектурата и историјата.

Разбеснет кит скока врз бротче и ги катапултира рибарите - исплашен тинејџер снимал (ВИДЕО)

Застрашувачката снимка е снимена на брегот на Њу Хемпшир, кога рибарски брод бил на удар на разбеснет грбав кит.

Двајца рибари се катапултирале во морето откако монструозното животно „скокнало“ на пловилото! Сцената ја забележале млади луѓе на брод, а еден од нив имал камера.

Бродот плутал некое време, а потоа почнал да тоне. Сепак, бил извлечен на брегот со акција на другите рибари.

Според извештаите, за време на инцидентот немало повредени, пишува Дејли Мејл.

Корисниците на социјалните мрежи беа шокирани од глетката, особено затоа што грбавите китови - за разлика од орките, ретко напаѓаат бродови.

„Ова е неверојатно и не е случајно“, напишало едно лице, додека друго додаде: „Целосно луда сцена“.

Експертите за морски животни веруваат дека китот е стар две години и претходно бил забележан околу границата на Мејн и Њу Хемпшир.

Останува нејасно што го поттикнало да го нападне рибарскиот брод.

Мистеризона смрт: Излегла на вечера со пријателите, се разболела и починала по два дена

Сицилијанка ненадејно починала за време на викендоv, откако излегла на вечера со пријателите.

Официјалните лица наредија обдукција за да се утврдат причините за смртта, објави РАИ.

Џулијана Фарачи (40) од областа Месина на Сицилија, во петокот вечерта излегла со пријателите на вечера. Првите симптоми на болеста се појавиле во саботата попладне.

Џулијана се пожалила на треска и повраќање, а бидејќи состојбата ѝ се влошила во неделата, повикала итна помош и лекарите направиле електрокардиограм. Следното утро била пронајдена без знаци на живот.

Џулијана починала во сон, а нејзиното тело е пренесено на обдукција.

Заменик-обвинителот Андреа Аполонио отвори истрага за случајот, а сестрата на Џулијана, придружувана од адвокатот Салваторе Манкузо, отиде во полициска станица да поднесе пријава и да побара обдукција за да се разјаснат причините за смртта.

Според адвокатот, Џулијана за време на вечерата со пријателите не јадела суши или сирова риба, со што ги демантираше натписите кои кружеа во некои медиуми.

„Тоа што некои весници го пишуваат не е точно, самоволно претпоставувајќи ја можната причина за труење со храна и смртта како последица. Ги чекаме резултатите од обдукцијата за да добиеме медицинско-правни појаснувања за причините за оваа трагична и прерана смрт“, вели адвокатот.

Според него, ниту една од нејзините пријатели со кои вечерала не се разболела.

Меѓу жителите на Санта Агата ди Милитело, каде што живеела Џулијана, владее шок и тага. Никому не му е јасно како дошло до оваа мистериозна смрт, додека истрагата продолжува.

Хали Бери позира топлес со мачки: Засекогаш останува Жена-мачка (ФОТО)

Актерката Хали Бери (57) е активна на својот Инстаграм профил.

Овој пат со објава покажа колку е горда на себе и улогата која ја одигра во филмот Catwoman од 2004 година.

„Денес се навршуваат 20 години откако ја имав честа да му дадам живот на овој легендарен лик. Секогаш ќе ја чувам во моето срце и засекогаш ќе бидам Patience Phillips, или Catwoman “, напишала Хали заедно со фотографиите на кои позира во гаќички со маска на лицето. Градите ги покрила со своите миленици, мачките кои неодамна ги посвоила.

„Ова е најжешката жена досега“, „Безвременска убавица“, „Најдоброто од најдобрите“, „Подготвени сме за продолжение“, беа само дел од коментарите на нејзините фанови.

Пред неколку недели објави дека мачките со кои сега позира се викаат Бутс и Коко и дека ги пронашла заедно со уште две мачиња и нивната мајка во својата градина. "Ја стерилизирав нивната мајка и ја пуштив назад во мојата градина и сега е наша! Ги посвоив другите две бебиња што ги најдовме, а овие две малечки сега се нашите нови љубови! Секогаш имаме полна куќа", напишала Хали.

притисни ентер