Искусниот Ник Калатес го напушта Истанбул и се сели во Монако

Грчкиот кошаркар Ник Калатес реши да ја прифати понудата на Монако и следната сезона да игра во францускиот шампионат.

Само ден по поразот на неговиот Фенербахче во полуфиналето на Евролигата, специјализираниот кошаркарски портал „BeBasket“ ја пренесе веста дека Ник Калатес заминува од Истанбул и се сели во Монако.

Поранешниот грчки репрезентативец, како што додава истиот извор, нема да го продолжи договорот со турскиот гигант бидејќи добил понуда од клубот на српскиот тренер Саша Обрадовиќ, Монако.

Веќе извесно време се шпекулираа дека Монако е заинтересиран за ангажман на искусниот плеј Ник Калатес, а клучна улога во целата зделка имал Саша Обрадовиќ.

Српскиот тренер ги цени квалитетите на искусниот плеј и е еден од иницијаторите Монако да започне преговори со Калатес за соработка за следната сезона.

Ник Калатес имаше турбулентна година во дресот на Фенербахче. Минатото лето Гркот беше на излезната врата на турскиот гигант, но успеа да го преживее „резовите“ на сонародникот Димитрис Итудис.

Откако грчкиот стратег беше заменет со Шарунас Јасикевичиус, Калатес доби нова шанса во Истанбул. Што искусниот бек знаеше да ја искористи.

Од доаѓањето на литванскиот тренер, Калатес стана еден од најважните играчи на Фенербахче.

Ник Калатес во текот на кариерата инаку играше и за Панатинаикос, Барселона, Локомотив Кубањ и Мемфис, а се шпекулира дека во Монако ќе заработува околу 1.400.000 евра по сезона. Годинава во Евролигата Калатес за нешто повеќе од 23 минути на теренот има просек од 7,2 поени, 4,8 асистенции и 4,2 скока по натпревар.

Лунин се извини по катастрофалниот пораз од Романија

Голманот на украинската репрезентација Андреј Лунин се извини за поразот од Романија (0:3) во првото коло на групниот турнир на Евро 2024 година.

-Сакам да му се извинам на тимот, на сите. Уште не е готово. Немаме избор, треба брзо да се опоравиме, да се префрлиме на следниот натпревар, да направиме се што е можно и невозможно за да стигнеме понатаму, изјави Лунин за украинските медиуми.

Голманот на Реал Мадрид беше виновник за два од примените три гола.

Во следниот натпревар Украина ќе игра против Словачка на 21 јуни. /МИА

In memoriam: Почина новинарот Иван Андреевски – Маче

Синоќа на 77 годишна возраст ненадејно почина новинарот Иван Андреевски – Маче. 

Роден е во 1947 година во Доленци, Демирхисарско.

Андреевски својата кариера ја почнува во Радио Телевизија Скопје, веднаш по завршувањето на факултетот за политички науки во Белград во 1971 година, како новинар во документарната редакција, работејќи на репортажи, документарни филмови и фељтони. Бил директор и одговорен уредник во Радио Телевизија Скопје од 1986 до 1990 година, бил ангажиран и како дописник на Ројтерс, Радио Слободна Европа и Јутел, а своевремено член и претседател на Советот за радиодифузија. Продолжува да ја гради професијата Македонската радио телевизија, основач е на скопската програма и утринската програма на МРТ.

Од 1997 до 2006 година бил претседател на Здружението на новинари на Македонија, а добитник е и на наградата „Мито Хаџивасилев – Јасмин“.

Погребот ќе биде на 21 јуни, во неговото родно село Доленци.

ОН: Во 2023 година за 72 проценти зголемен бројот на цивилни жртви во конфликтите ширум светот

 Бројот на цивилни жртви во вооружените конфликти ширум светот минатата година се зголеми за 72 отсто, изјави денеска Високиот комесар за човекови права на ОН, Волкер Турк.

Тој посочи дека алармантно е зголемен бројот на убиени жени и деца во споредба со 2022 година.

Според податоците на ОН двојно е зголемен процентот на убиени жени во 2023 година, додека бројот на деца жртви е трипати поголем. /МИА

притисни ентер