Каде граѓаните ќе ги поминат новогодишните празници?

Туристичките агнеции со полни раце работа. Истанбул, Прага, Будимпешта, Будва, Италија се топ 5 дестиинациите за македонците за прослава на новогодишните и божиќните празници.

Пикот на побарувачката го очекуваат во последните десетина дена пред доаѓањето на Новата година, вели во изјава за Канал 5 Силвана Јованова, сопственичка на туристичка агенција.

„Овој период од годината претежно се актуелни оние европски дестинации каде што има божиќни маркети. Има голем интерес за Прага, Будимпешта, тука се и Италија, од поблиските дестинации Белград е секогаш актуелна дестинација. Будва е доста барана годинава со оглед на добрите програми кои што ги имаат на плоштадите и нормално да не го заборавиме и Истанбул како вечно пополарна дестинација.“- Силвана Јованова – сопственик на туристичка агенција

Иако и агенциите ги чувствуваат последиците од кризите, како ковид, така и енергетска и економската, сепак велат интерес за патување кај граѓаните има и покрај повисоките цени, кој од година во година се менувааат. Јованова вели цените не зависат од нас, се обидуваме да напаравиме баланс помеѓу понудата и побарувачката.

„Секогаш за нова година цените на аранжманите биле поскапи, но оваа година и хотелите ги поскапеа аранжманите, самите места кој што се посетуваат, влезници во локалитети, бродови за крстарење, автобуските, авионските превози се е накачено, така што да за жал се накачени цените, но ние се обидуваме тука да бидеме некој баланс помеѓу понудата и побарувачката за да им понудиме нешто што можат да си го дозволат.“- Силвана Јованова – сопственик на туристичка агенција

Во соседство, но и европските мертополи веќе се чувствува новогодишната еуфорија - светнаа и новогодишните елки, стартуваа со работа новогодишните базари.

Скопјани се во исчекување на новогодишната елка на плоштад Македонија. Од градските власти побаравме одоговор дали и кога Метрополата ќе светне во новогодишно руво, но засега одговор не добивме. Лани градот беше украсен десетина дена пред дочекот на Новата година. Празничната еуфорија, пак веќе се забележува во дел од градови низ земјава.

Франција протера радикален имам веднаш по пристигнувањето во земјата

Француските власти вчера протераа туниски имам обвинет за проповедање омраза кон жените и Евреите, објави министерот за внатрешни работи Жералд Дарманин.

Махџуб Махџуби, имам во малиот град Бањолс-сур-Сезе на југот на Франција, бил вратен во Тунис за „помалку од 12 часа по неговото апсење“, порача Дарманин во објава на X, порано Твитер, пренесе Би-Би-Си.

Тој додаде дека овој пример докажува како неодамна донесениот закон за имиграција „ја прави Франција посилна“. Законот, кој ги заострува условите за миграција, се смета за дел од одговорот на владата на подемот на екстремната десница во француските анкети. На ова остро се спротивставија партиите на левицата.

„Цврстината сега е правило“, рече Дарманин, кој остро го критикуваше, како што рече, „радикалниот имам кој даваше неприфатливи коментари“.

Во официјалната одлука за протерување, се наведува дека во своите проповеди во февруари тој дал „ретроградна, нетолерантна и насилна“ слика за исламот што поттикнува однесување против француските вредности, дискриминација на жените, „тензии со еврејската заедница“ и „џихадистичка радикализација“.

Имамот, исто така, „го нарече еврејскиот народ непријател“, се вели во пресудата, исто како што Маџуби повика на „уништување на западното општество“. Адвокатот на имамот, Самир Хамрун, рече дека ќе поднесе жалба на протерувањето. Минатата година, Франција протера еден марокански имам и еден Алжирец, кои беа службеници во џамијата, која што била затворена во 2018 година.

Иако доаѓа без обештетување, Реал на Мбапе ќе му даде милиони за потписот

Реал официјално нема да му плати на Пари Сен Жермен никакво обештетување за трансферот на Килијан Мбапе, бидејќи договорот на Французинот истекува летово, но далеку од тоа дека „кралскиот клуб“ ќе избегне „да го отвори кесето“.

Имено, како што тврди италијанскиот новинар Фабрицио Романо, Реал ќе мора да му плати на играчот од 100 до 150 милиони евра во период од пет години само заради потписот на Мбапе.

Токму толку Мбапе ќе потпише со Реал, а се наведува дека неговата плата ќе биде фиксен дел од 14 милиони евра, односно со бонуси би можела да порасне и до 30 милиони.

Реал и Мбапе се уште официјално го немаат потпишано договорот, иако веќе се е јасно - потврди и првиот човек на ПСЖ, Насер Ал Хелаифи. Шпанските медиуми додаваат дека останува само да се разјаснат некои ситници во односот помеѓу клубот и играчот.

Латас: Овие 80% на избори треба дадат доволно гласови да не зависат од тие 20%

Јонуз: Не е Ахмети виновен што ти не си способен да водиш држава.

Латас: Во која општина според ЕВН не може 80% да наплати струја? Ако за нешто Македонија нема држава нема поради што едно малцинство ја води цела држава, тоа што Агим го кажа 20% држат за врат 80% и тоа е од некого поддржано и не е од Македонија туку е од надвор, во смисла промена на устав, во смисла два пати СДСМ губи на избори по ред од ВМРО-ДПМНЕ но со Албанските партии останува на власт ете тоа е цената. Значи јас ќе бидам со тебе, но ова чекам од тебе... Затоа овие 80% на избори треба дадат доволно гласови на некоја друга опција за не зависат од тие 20%. Во војната 2001 Бранко излегуваше на Тв и го демотивираше сопственото членство да не се активира во одбрана на државата и тој беше претседател од СДСМ, сме виделе кој како се однесува во кризните ситуации и како ќе се однесува во иднина.

Јонуз: Не е Ахмети виновен што ти не си способен да водиш држава. Ахмети вели сум нашол село без кучиња и ќе си правам што сакам. Тој ја држи цела Македонија вклучително и неалбанското население. Имаш народ што не знае како да води држава и виновен ти е Албанецот. Тој се обединил направил кохерентност во сопственото ткиво, поставил цели и задачи и успеал. Ти ќе правиш конгрес во Солун, го направи? Моделот на водење политика во Македонија е проблемот.

притисни ентер