Како брзо да го исчистите замрзнатото ветробранско стакло на автомобилот (видео)

Мразот се собира на ветробранското стакло дури и кога нема снег, доволно е температурите во текот на ноќта да паднат под нулата.

Зимата е време кога наутро возачите имаат проблем со чистењето на замрзнатите стакла на автомобилот. Повеќето возачи користат лопатки односно стругалки за мраз.

@ekwthegamer How to get ice off your windshield the easy way #fyp #fypシ #shocking #mindblown #tiktoktips ♬ Sneaky Snitch - Kevin MacLeod

Изгледа чудно, но...

Експертите за автомобили и автомеханичарите советуваат да избегнувате истурање топла вода врз замрзнатото ветробранско стакло бидејќи тоа може да предизвика пукање на стаклото. Доколку користите гребалки, ризикувате да го изгребете стаклото.

Дури и кога нема снег, доволно е во текот на ноќта температурата да падне под нулата и стаклата да замрзнат.

Меѓутоа, неодамна на социјалните мрежи се појави многу необичен начин за брзо и ефикасно отстранување на мразот од прозорците на автомобилите. Многумина што го пробале, тврдат дека функционира, па не е чудно што ваквите видеа се споделуваат во толкав број.

Како што можете да видите на видеото што го објавил еден од корисниците на мрежата, мажот прво се обидува да го изгребе мразот со кредитна картичка, но тоа не му успева. И потоа се досетува. Се враќа дома и во една обична најлонска кеса полни ладна вода од чешма, ќесата ја затвора за да не истекува, а потоа со таа кеса лесно го отстранува мразот од шофершајбната.

Следеа бројни реакции на неговата објава.

- Само истурам чаша ладна вода и мразот веднаш го снемува.

- Дали некој од вас слушнал за течност за чистење стакло?

- Можете да испрскате алкохол, мразот веднаш паѓа, а стаклата стануваат беспрекорно чисти.

- Луѓе, ова функционира толку добро што повеќе нема да трошам пари на гребалки за мраз.

- Ми изгледаше глупаво, но кога го пробав овој метод, лично се уверив дека навистина функционира – беа дел од коментарите на неговата објава.

Искусните возачи советуваат при паркирањето навечер да го свртите автомобилот кон исток, мразот ќе се стопи при првите сончеви зраци дури и кога е студено. Некои сметаат дека ставањето картон или стара крпа врз шофершајбната во текот на ноќта може да помогне. Во секој случај, на вас останува да изберете што најмногу ви одговара.

Извор: srecna.republika.rs

Пад на заболени од грип, вирусот најактивен во Кавадарци и Ресен

Во текот на седмата недела од 2024 година, од 12 до 18 февруари, во  Македонија се пријавени 1.384 случаи на групни пријави за заболени од грип - заболувања слични на грип. 

Тоа претставува 26,2 отсто помалку во споредба со претходната недела. Бројот на пријавени лица оваа недела, споредено со седмата недела од минатата сезона, е зголемен за 1,7 пати, се наведува во најновиот извештај на Институтот за јавно здравје.

- Заболените се пријавени од 30 ЦЈЗ/ПЕ, во Кавадарци - 302, Струмица - 177, Скопје - 151, а во останатите, бројот на пријавени е помал или еднаков на сто. Во девет извештајни единици што пријавија случаи во текот на оваа недела, се регистрира многу ниска, во 11 сезонска, во пет средна, во Дебар, Крушево и Кратово - висока и во Кавадарци и Ресен - многу висока активност на вирусот на грип, пишува во извештајот.

Во однос на возрасната дистрибуција, 781 лице се на возраст од 15 до 64 години, 341 се деца на возраст од пет до 14 години, 143 се лица на возраст над 65 години и 119 се деца на возраст до четири години. Највисока инциденца се регистрира кај децата на возраст од пет до 14 години.

Во сезоната 2023 - 2024, вкупниот број случаи на грип - заболувања слични на грип, изнесува 11.921, што во споредба со истиот период од минатата сезона, бројот на пријавени случаи е зголемен за 62,8 отсто, а во однос на моделот од последните 13 сезони, има намалување од 10,0 проценти.

Во досегашниот тек на сезоната на грип, регистрирани се девет починати лица асоцирани со грип.

Заклучно со седма недела, во државата вакцинирани се вкупно 61.702 лица со бесплатна или комерцијална вакцина против грип.

Новите корисници на ученички и студентски стипендии ги добија средствата со месец февруари

Новите корисници на ученички и студентски стипендии ги добија средствата заклучно со месец февруари

Министерството за образование и наука информира дека исплатени се ученичките и студентските стипендии на сите нови корисници, кои доставиле договор за стипендија во предвидениот рок. Станува збор за 3300 ученици и 3000 студенти, нови корисници на кои исплатени им се средства заклучно со месец февруари 2024 година.

Одбиените кандидати за стипендија ќе имаат можност за жалба, откако електронски ќе го добијат решението во кое ќе биде наведена причината поради која апликацијата не е прифатена. Електронската испорака на решенијата се врши преку порталот https://e-uslugi.mon.gov.mk и документот се доставува директно на профилот на ученикот, односно студентот. Ова е новина која за прв пат се воведува годинава.

Роковите за жалба ќе течат од моментот кога ученикот/студентот ќе го прими решението. Изработката и испраќањето на решенијата се одвива етапно, по групи на стипендии и сите апликанти за стипендија ќе добијат решение.

Министерство за образование и наука

Лозановска: ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи никогаш повеќе да се прави пиар со болни како со Леонид

ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи никогаш повеќе да се прави пиар со болни како што е случајот со Леонид, а пари за лекување нема затоа што СДС и ДУИ седум години само местеа тендери и крадеа.

ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи никогаш повеќе да се прави пиар со болни како што е случај со Леонид, а пари за лекување нема затоа што СДСМ и ДУИ, седум години само местеа тендери и крадеа.

Владеењето на СДС и ДУИ многу ги чини граѓаните, цената на чинење често во овие седум години се покажа дека е и во човечки животи.

Последен случај е оној со младиот Леонид Индов со кој се сликаа и наводно го пратија на лекување на 6 февруари, но за две недели веќе му рекоа нема да се плати лекувањето.

Фондот за здравствено осигурување вели барањето за Леонид било за извршување медицинска услуга-рехабилитација, а не упатување на лекување, односно законот познавал само лекување, а не и услуги.

Прво, зарем рехабилитацијата не е лекување, а второ, ако треба да се прецизира во закон што правеле седум години.

Дополнително на ова на страна 142 од програмата на СДСМ за парламентарните избори во 2016 година насловена како План за живот, ветуваа Фонд за лекување во странство на деца до 18 години.

Леонид има 18 години, ама Фондот ветен за лекување во 2016 го нема.

Во целиот овој случај, како и во сите други кога станува збор за лекување, поентата е да се делува, да се лекува, а не менаџерите во здравството да се фотографираат со пациентот.

На сите им е јасно дека пари за лекување нема затоа што оваа ненародна власт само крадеше седум години, местеше тендери. Затоа сведочевме на случајот Онокологја, местење на тендери како последниот за РЕК Битола.

Нема да дозволиме наместо Фондот за здравство да обедзбедува средства за лекување, тоа да го прават граѓаните.

ВМРО-ДПМНЕ во иднина нема да дозволи вакви злоупотреби на болни лица. Нема да дозволиме никогаш повеќе да се прави пиар од болни лица.

ВМРО-ДПМНЕ ќе направи се за да се обезбедат средства за лекување, а не да го краде народот како што тоа се случуваше седум години.

Олга Лозановска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

притисни ентер