Кина им воведува санкции на американските производители на оружје

Кина воведе санкции за група американски компании поврзани со воената индустрија и нивни високи функционери, објави Министерството за надворешни работи.

Кина воведе санкции за група американски компании поврзани со воената индустрија и нивни високи функционери, објави Министерството за надворешни работи, наведувајќи ги како причини американското вооружување на Тајван и санкциите против кинеските компании.

Групата американски компании ги опфаќа филијалите на Локхид Мартин, Рејтеон и Џенерал Динамикс, соопшти Министерството за надворешни работи.

Мерките, кои вклучуваат замрзнување на имотот во Кина и забрана за влез на нејзините високи функционери, стапија на сила денеска, се вели во соопштението на Министерството.

Потегот на Кина уследи по „недискриминирачкото воведување на незаконски еднострани санкции на САД против бројни кинески компании врз основа на таканаречените фактори поврзани со Русија“, се вели во соопштението на Министерството.

Кина објави дека Соединетите Држави ја „игнорирале нивната објективна и непристрасна позиција за украинската криза“ и наместо тоа „се ангажирале во еднострано малтретирање и економска принуда“.

Министерството додаде дека САД, исто така, продолжиле да му продаваат оружје на Тајван, што „сериозно го прекршува“ принципот на една Кина и заедничките коминикеа на двете земји и „сериозно го поткопува“ суверенитетот и територијалниот интегритет на Кина.

Во јануари, Кина воведе санкции за американските производители на оружје BAE Systems Land and Armament, Alliant Techsystems Operation, ViaSat и Data Link Solutions, замрзнувајќи ги нивниот движен и недвижен имот и забранувајќи им на кинеските граѓани и организации да соработуваат и да прават бизнис со санкционираните компании.

Во понеделникот, Министерството за трговија објави дека ги ставил General Atomics Aeronautical Systems, General Dynamics Land Systems и Boeing Defense, Space & Security на списокот на „недоверливи субјекти“ за продажба на оружје на Тајван.

На компаниите им е забранет извозот и увозот поврзан со Кина и новите инвестиции во Кина, на високите лидери им е забранет влезот во Кина и им се укинати работните дозволи и дозволите за престој.

Министерството за трговија усвои и посебен пакет мерки за американската компанија Caplugs, тврдејќи дека ги заобиколува санкциите со пренесување на кинески производи на компании на списокот на „неверодостојни субјекти“. „Властите ги презедоа овие мерки за да го заштитат националниот суверенитет, безбедноста и развојните интереси на Кина“, се вели во соопштението.

Известување од Канал 5 ТВ до македонската јавност!

Следејќи ги обврските кои произлегуваат од Законот за Аудио и Аудиовизуелни медиумски услуги, ТРД Канал 5 ДООЕЛ Скопје ја известува нашата јавност за следново:

Канал 5 ТВ ја известува јавноста дека со последните измени на Законот за Аудио и Аудиовизуелни медиумски услуги (ЗААВМУ), членот 141 а , ставови 2 и 3, обврзани сме јавно да ги повикаме кабелските оператори за склучување на нови комерцијални договори.

Истовремено ја информираме целата јавност во Македонија но и надвор од неа, дека нашата земја е единствена во Европа каде комерцијалните кабелски и останати оператори кои го реемитуваат нашиот сигнал, не ни плаќаат за нашите авторски и сродни права, што пак не е случај со регионалните и останатите странски ТВ канали кои се реемитуваат во Македонија.

Затоа, почитувајќи ги позитивните законски прописи, објавуваме дека од 1ви Септември 2024 год. очекуваме од операторите на јавни комуникациски мрежи , односно кабелските оператори, од претплатата која ја наплатуваат од граѓаните на Македонија, да одвојат максимум 15 ден. + ДДВ по еден претплатник.

Оваа сума ќе остане на сила до моментот на промена на истата.

Менаџмент на Канал 5 Телевизија

Почина француската глумица Анук Еме

На 93-годишна возраст, денеска во Париз, почина француската глумица Анук Еме. Веста за смртта ја соопшти претставник на агенцијата „Тајмарт“ (TimeArt), а ја потврди нејзината ќерка Мануела Папатакис на Инстаграм.

Анук Еме е позната по улогите во филмот на Клод Лелуш - „Еден маж и една жена“ (1967) и „Долче вита“ (1960) на Федерико Фелини.

Зад себе има 92 филмски и ТВ-проекти, номинација за „Оскар“ за главна женска улога во „Еден маж и една жена“, како и 20-на други одличја и номинации. Последен филм каде што таа глуми е „Најдобрите години од еден живот“ од 2019 година. /МИА

За време на четиридневниот топлотен бран во Грција избувнале околу 200 пожари

Кикиљас посочи дека од денеска и за време на викендот, постои зголемена опасност од пожари во земјата.

Минатата седмица за време на четиридневниот топлотен бран избувнаа околу 200 пожари со кои навремено се справивме пред да се прошират, благодарение на огромните напори на пожарникарите и сите сили на цивилната заштита, истакна министерот за климатски кризи и цивилна заштита на Грција Василис Кикиљас, јави дописничката на МИА од Атина.

Кикиљас посочи дека од денеска и за време на викендот, постои зголемена опасност од пожари во земјата, односно како што рече „картата на опасност ќе биде чекор пред црвеното ниво на тревога“, поради сувата вегетација од високите температури во изминатиот период, во комбинација со новото зголемување на температурата и силниот ветер.

-Станува збор за најопасниот коктел за појава на пожари кој за неколку минути може да достигне неконтролирани размери, истакна Кикиљас.

Порача дека сè што во овој период може да предизвика дури и најмала искра, како што е горењето или скарата е забрането со закон за време на сезоната на пожари и истакна дека целиот државен механизам ќе биде во состојба на готовност со зголемени патроли на копно и со помош на дронови од воздух./МИА

притисни ентер