Македонија доби нов собраниски состав, Африм Гаши избран за претседател

Македонија го доби новиот парламентарен состав... 

Само неколку часа откако беше конституирано новото мнозинство на ВМРО-ДПМНЕ, ВРЕДИ И ЗНАМ, пратениците го избраа Африм Гаши од Алтернатива за нов претседател на Собранието. Тој веднаш потоа положи свечена заклетва пред новоизбраните пратеници и им се обрати од собраниската говорница со порака дека ќе се залага сите да имаат исти права во Собранието. Потоа следуваше време за честитки и симболично примопредавање на функцијата од досегашниот спикер Јован Митрески.

На изборот на новиот претседател на зкаонодавниот дом претходеше дебата на која беа пријавени за збор само Изет Меџити од коалицијата „Вреди“ и сите шестмина пратеници од Левица кои го критикуваа предлогот Гаши да биде избран за собраниски спикер. Реплицираа единствено пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, меѓу кои и идниот мандатар Христијан Мицкоски.

За дискусија не се пријави ниту еден пратеник од СДСМ, тие и не гласаа за изборот на Гаши. Пратениците на ДУИ ја напуштија собраниската сала уште пред да почне дебатата, веднаш по верификацијата на мандатите. Кои се причините, засега нема официјално објаснување. „Интегративците“ за првпат после 16 години на власт, денеска седеа на опозициската страна од собраниските клупи.

Собранието ќе брои 120 пратеници, но на конститутивната седница со која претседаваше најстарата пратеничка Мерита Колчи Коџаџику им беа верификувани мандати на 118 пратеници. За два мандата за кои се прегласуваше минатата среда сè уште течат жалбените постапки. Во меѓувреме и претседателот на БЕСА, Биљал Касами се откажа од пратеничкиот мандат за да остане градоначалник на Тетово.

Видео: Унгарската фудбалска федерација се огласи за тешко повредениот репрезентативец

Фудбалскиот сојуз на Унгарија ја објави состојбата на Барнабас Варга, кој се здоби со тешка повреда на натпреварот против Шкотска на ЕУРО 2024.

Варга се повреди при судир со голманот на Шкотска Ангус Ган во 68. минута од натпреварот, а по тој судир Варга остана без свест.

Нему му била укажана помош на неколку минути, по што бил изнесен на носилки, опкружен со пехарници.

„Состојбата на Барнабас Варга е стабилна. Фудбалерот на Ференцварош моментално се наоѓа во болница во Штутгарт. Доколку има некаква вест за неговиот статус, веднаш ќе ве известиме“, соопштија од Унгарската фудбалска федерација.

Унгарија инаку на крајот го доби мечот од 3 коло во групата А и ги задржа шансите за пламсна во следната рунда. Шкотска е победена со голот на Кевин Чобот во 100. минута од натпреварот.

Градоначалникот Ѓорѓиевски на терен со екипите за расчистување на штетите по невремето

Градоначалникот Орце Ѓорѓиевски и екипите за расчистување на теренот по големото невреме што го зафати Скопје, а не ја поштеди ни општина Кисела Вода, вечерва активно работат на санација на штетите.

Како што истакна, немало премногу повици за интервенција, но секаде каде што е побарана помош, се реагира веднаш. Ги извести граѓаните дека и тој и екипите стануваат на терен и дека сите кои имаат проблем можат да го пријават на телефонските броеви 071391250 и 070259942.

-Драчево и околината на Кисела Вода денес ги зафати силно невреме проследено со обилни врнежи од град кои направија штета. Не голема, но доволно за интервенција. За среќа, имавме многу малку повици за поплавени домови и неколку паднати дрвја, каде што веднаш интервениравме!

За жал, не можеме да ги спречиме временските непогоди но можеме да бидеме рака под рака со граѓаните и заедно да го поминеме ова. Да ги санираме штетите и да делуваме таму каде што е најпотребно. Заедно со екипите сме на терен.

Сите служби се на располагање, вклучувајќи ме и мене и ве повикувам сите кои имате било каков проблем и потреба да се јавите на:

071391250 и 070259942-изјави градоначалникот Орце Ѓорѓиевски.

Христијан Мицкоски - претседател на Владата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кој ќе ја предводи новата Влада, е роден во Скопје на 29.09.1977 година.

Мицкоски е на чело на ВМРО-ДПМНЕ од декември 2017 година.

Дипломирал, магистрирал и докторирал на Машински факултет во Скопје

Во периодот 2016-2017 година бил генерален директор и претседател на УО на АД Електрани на Македонија, а од 2015 до 2017 бил советник на Претседателот на Владата на Република Македонија за енергетика.

Од 2019 година е редовен професор на Машинскиот факултет во Скопје, а претходно бил вонреден професор, доцент, асистент и помлад асистент. Во 2021 и 2012 година работел во ФОНКО клима како главен и одговорен проектант на термотехнички инсталации.

Има објавено 35 меѓународни публикации и научни трудови, како и десетина домашни, автор е на триесеттина стручни апликации, а учествувал и во неклку меѓународни, развојни и научно-истражувачки проекти.

Добитник е шест меѓународни домашни признанија и награди.

Од компјутерски вештини познава AutoCAD, MATLAB/Simulink, Microsoft Visual C++.

Мајчин јазик му е македонскиот, а англискиот го познава одлично, а италијанскиот добро.

притисни ентер