Македонка избодена до смрт пред очите на малолетниот син во Германија

Германската полиција, трага по мотивите за грозморното убивство на 41 годишна Ванеса од Кавадарци, која до смрт била избодена од страна на нејзинот сопруг. 

Со повреди облеана во крв жената била пронајдена во семејниот стан во градот Есен, од страна на нејзниот 16 годишен син, кој веднаш ја алармирал полицијата. Лекар од Итната медицинска помош и болничари се обиделе да ја реанимираат мајката, но таа им подлегнала на повредите.

Убиството се случило на 15 овој месец, а полицијата на самото место пронашла докази кои, според соопштението, укажуваат дека осомничен е 47-годишен маж со македонско потекло. Пред да биде уапсен, по него била распишана потреница, го барале повеќе од 100тина полициски служееници, а во потрагата бил вклучен и полициски хеликоптер, но подоцна тој сам се пријавил во полиција.

„Имало докази за 47-годишниот осомничен (Македонец), кој е сопруг на починатата жена. Полицијата покренала потрага по осомничениот, кој бил во бегство, мажот бил приведен откако, преку итен повик се пријавил во полиција во Гелзенкирхен и бил уапсен во соседниот град без да пружа отпор на службите за итни случаи.“

Се наведува во извештајот на полицијата во Есен, Германија

Жртвата била мајка на 7 деца, а мажот убиството го извршил пред нивниот најмал 8 годишен син. Децата веднаш биле згрижени од страна на тамошните центри, а подоцна и од страна на роднини на семејството. Братот на убиената македонка, за Фокус, изјави дека неговата сестра, Ванеса со која не разговарале со години, токму поради закани од страна на нејзниот маж, е погребана денеска на градските гробишта во Есен. Тој раскажува дека Ванеса била контролирана од нејзниот сопруг, кој бил многу љубоморен и не и дозволувал да контактира со семејството.

Според изјавата на братот, таа неколку пати го пријавила сопругот поради насилно однесување во полиција, но на крај ги повлекувала пријавите.

За само неколку дена ова е втор случај, пред три дена германските медиуми јавија дека во градот Есен, викендот, бил убиен 32-годишен македонски државјанин. Тој бил претепан до смрт од страна на двајца Еритрејци на возраст од 25 и 29 години кои, како што јавија медиумите, го тепале со пивско шише додека тој не изгубил свест.

Драматична снимка на спасување од автомобил во пламен- попусто ја отвораат вратата (ВИДЕО)

Група добри Самарјани успеале да скршат запален автомобил и да спасат маж заробен внатре, додека драматичниот момент на спасувањето бил снимен во Минесота.

На видеото се гледа група луѓе околу автомобил зафатен од пламен. Тие очајнички се обидуваат да ја отворат вратата пред некој да го скрши прозорецот на возачот и потоа да го повлече на безбедно.

Инцидентот се случил минатиот четврток околу 18 часот и 30 минути.

Властите соопштија дека Хонда скршнала надесно и удрила во столб од светло, а потоа и во заштитна ограда пред да се запали, создавајќи чад и голем пожар.

Возачот потоа бил пренесен во болница, но за среќа не се здобил со сериозни повреди.

Нарачувале бифтеци, купишта десерти, испиле 15 шишиња вино, а потоа извеле познат трик (ВИДЕО)

Италијанскиот ресторан Bella Ciao во Порт Талбот, западно од Свонси, Британија, обвини група гости, најверојатно членови на исто семејство, дека си заминале без да си ја платат сметката.

Менаџерот тврди дека нарачале скапи бифтеци, двојни десерти и 15 шишиња вино, а кога дошло време да се платат работите „станале чудни“.

На видеата и фотографиите, кои ресторанот ги објави на Фејсбук, се гледа дека жена, најверојатно мајка, се обидува со картичка да плати сметка од 380 евра.

Плаќањето било одбиено двапати, а вработените тврдат дека жената рекла дека нејзиниот син ќе ја чека во барот додека таа „одеше да земе друга картичка“, пишува Дејли мејл.

Претставниците на ресторанот наведуваат дека таа не се вратила, а и момчето побегнало од местото на настанот.

„Мојот син сакаше да тргне по него, но јас му реков да престане“, изјавил менаџерот Тајрон Рис.

Тој додава дека не успеал да стапи во контакт со групата гости бидејќи бројот со кој ја направиле резервацијата бил „лажен“. Случајот подоцна го пријавил во полиција.

Снимката што беше објавена стана вирална во текот на викендот, а Тајрон Рис тврди дека добил многу повици од други ресторани кои имале слични инциденти со семејството (кое не платило).

Тој додава дека е „разочаран од реакцијата на властите“.

„Плаќам даноци, но се чини дека сум немоќен. Ме нервира кога знам дека ова се случува и дека се извлекуваат со тоа“.

Итно е евакуиран хотел во Рим поради токсично испарување од базенот, настрадале пет лица

Најмалку пет лица се затруени во хотел во центарот на Рим, кога од базенот се испуштале штетни испарувања.

Наредена е итна евакуација на сите присутни гости и вработени.

Според италијанските медиуми, повредените се во болница, а едно лице е во многу тешка состојба.

Вработените во хотелот се затруени, а најмалку 35 лица се евакуирани.

Во моментот кога алармот се вклучил, во хотелот имало само неколку туристи кои престојувале на појадок.

Отровните испарувања „доаѓале“ од бањата и велнес центарот на долниот кат од хотелот, а се сомневаат дека се од базенот.

Полицијата го обезбедувала и просторот во непосредна близина на хотелот, а поради отровните испарувања биле затворени околните улици.

притисни ентер