Мицкоски утре ќе го стави предлогот за Влада до Собранието, ќе се гласа викендот

Четворицата потпретседатели на ВМРО-ДПМНЕ стануваат министри, мандатарот Христијан Мицкоски синоќа по состаноците на партиските тела го потврди конечниот список на кадрите од неговата партија за идната Влада.

На чело на клучните ресори, по различните варијанти што се споменуваа во јавноста минатите недели, дефинитвниот распоред е Тимчо Муцунски во МНР, Владо Мисајловски во одбрана, во финансии Гордана Кочоска Димитриеска, додека пак Александар Николоски истовремено ќе биде вицепремиер и министер за транспорт и врски.

Освен него, ќе има уште четворица вицепремиери – прв ќе биде Изет Меџити, кој истовремено ќе биде и министер за екологија, од Вреди ќе биде и Арбен Фетаи за добро владење, а од коалицијата „Твоја Македонија“ ќе бидат и Љупчо Димовски како вицепрмеиер за политички систем, како и Иван Стоилковиќ кој ќе биде истовремено и министер за односи меѓу заедниците...

Во Владата на Мицкоски, остануваат и скоро сите кадри на ВМРО-ДПМНЕ во техничката влада, освен Ѓоко Велковски. Панче Тошковски останува на позицијата во МВР, а дополнителните заменици во земјоделство Цветан Трипуновски и Стефан Андоновски во информатичко општество сега ќе бидат министри.. Како луѓе кои се експерти во своите области Мицкоски ги претстави и Весна Јаневска за министерка за образование, Зоран Љутков во култура, Борко Ристовски министер за спорт, а Сања Божиновска во новоформираното министерство за енергетика. Име кое за првпат беше споменато е предложениот министер за локална самоуправа Златко Перински.

Според политичкиот аналитичар Петар Арсосвски кадрите на ВМРО-ДПМНЕ не се големо изненадување, бидејќи уште од почетокот на коалициските преговори беше извесно дека партискиот врв ќе се пресели на Илинденска..

„ Во составот генерално, местата за кои се зборуваше и луѓето за кои се зборуваше се најдоа на тие места. Можеби не на тие места за кои се шпекулираше во изминатиот период, меѓутоа поголеми изненадувања не гледам во составот на кабинетот. Се уште е рано да цениме како ќе се покажат, за тоа треба малку повеќе време, и треба да имаме предвид дека новиот променет закон за државна управа има многу подзаконски акти и амандмани во други закони кои треба да се сменат за тие ингеренции навистина да се случат. “-Петар Арсовски – политички аналитичар

Пред неколку дена и коалициските партнери на ВМРО-ДПМНЕ ги официјализираа своите кадри.. Од редовите на „Вреди“, Орхан Муртезани ќе биде министер за европски прашања, Арбен Таравари за здравство, Фатмир Лимани во социјална политика, а Бесар Дурмиши во економија. Во ресорот администрација оди Горан Минчев од партијата Знам, додека пак неговиот сопартиец Игор Филков ќе биде министер за правда. Како министер без ресор задолжен за декадата на Ромите во владата ќе биде и Шабан Салиу, коалициски партнер на ВМРО-ДПМНЕ.Следниот чекор на мандатарот Мицкоски е како што најави, утре до Собранието да го достави целиот владин состав заедно со програмата за следните четири години. Веќе е договорено седницата за избор на влада да започне во сабота во 11 часот, кога ќе заврши со гласање зависи од дебатата на пратениците, но крајниот рок е в недела надоцна до полноќ.

Разбеснет кит скока врз бротче и ги катапултира рибарите - исплашен тинејџер снимал (ВИДЕО)

Застрашувачката снимка е снимена на брегот на Њу Хемпшир, кога рибарски брод бил на удар на разбеснет грбав кит.

Двајца рибари се катапултирале во морето откако монструозното животно „скокнало“ на пловилото! Сцената ја забележале млади луѓе на брод, а еден од нив имал камера.

Бродот плутал некое време, а потоа почнал да тоне. Сепак, бил извлечен на брегот со акција на другите рибари.

Според извештаите, за време на инцидентот немало повредени, пишува Дејли Мејл.

Корисниците на социјалните мрежи беа шокирани од глетката, особено затоа што грбавите китови - за разлика од орките, ретко напаѓаат бродови.

„Ова е неверојатно и не е случајно“, напишало едно лице, додека друго додаде: „Целосно луда сцена“.

Експертите за морски животни веруваат дека китот е стар две години и претходно бил забележан околу границата на Мејн и Њу Хемпшир.

Останува нејасно што го поттикнало да го нападне рибарскиот брод.

Мистеризона смрт: Излегла на вечера со пријателите, се разболела и починала по два дена

Сицилијанка ненадејно починала за време на викендоv, откако излегла на вечера со пријателите.

Официјалните лица наредија обдукција за да се утврдат причините за смртта, објави РАИ.

Џулијана Фарачи (40) од областа Месина на Сицилија, во петокот вечерта излегла со пријателите на вечера. Првите симптоми на болеста се појавиле во саботата попладне.

Џулијана се пожалила на треска и повраќање, а бидејќи состојбата ѝ се влошила во неделата, повикала итна помош и лекарите направиле електрокардиограм. Следното утро била пронајдена без знаци на живот.

Џулијана починала во сон, а нејзиното тело е пренесено на обдукција.

Заменик-обвинителот Андреа Аполонио отвори истрага за случајот, а сестрата на Џулијана, придружувана од адвокатот Салваторе Манкузо, отиде во полициска станица да поднесе пријава и да побара обдукција за да се разјаснат причините за смртта.

Според адвокатот, Џулијана за време на вечерата со пријателите не јадела суши или сирова риба, со што ги демантираше натписите кои кружеа во некои медиуми.

„Тоа што некои весници го пишуваат не е точно, самоволно претпоставувајќи ја можната причина за труење со храна и смртта како последица. Ги чекаме резултатите од обдукцијата за да добиеме медицинско-правни појаснувања за причините за оваа трагична и прерана смрт“, вели адвокатот.

Според него, ниту една од нејзините пријатели со кои вечерала не се разболела.

Меѓу жителите на Санта Агата ди Милитело, каде што живеела Џулијана, владее шок и тага. Никому не му е јасно како дошло до оваа мистериозна смрт, додека истрагата продолжува.

Хали Бери позира топлес со мачки: Засекогаш останува Жена-мачка (ФОТО)

Актерката Хали Бери (57) е активна на својот Инстаграм профил.

Овој пат со објава покажа колку е горда на себе и улогата која ја одигра во филмот Catwoman од 2004 година.

„Денес се навршуваат 20 години откако ја имав честа да му дадам живот на овој легендарен лик. Секогаш ќе ја чувам во моето срце и засекогаш ќе бидам Patience Phillips, или Catwoman “, напишала Хали заедно со фотографиите на кои позира во гаќички со маска на лицето. Градите ги покрила со своите миленици, мачките кои неодамна ги посвоила.

„Ова е најжешката жена досега“, „Безвременска убавица“, „Најдоброто од најдобрите“, „Подготвени сме за продолжение“, беа само дел од коментарите на нејзините фанови.

Пред неколку недели објави дека мачките со кои сега позира се викаат Бутс и Коко и дека ги пронашла заедно со уште две мачиња и нивната мајка во својата градина. "Ја стерилизирав нивната мајка и ја пуштив назад во мојата градина и сега е наша! Ги посвоив другите две бебиња што ги најдовме, а овие две малечки сега се нашите нови љубови! Секогаш имаме полна куќа", напишала Хали.

притисни ентер