Министерството за правда најави промени за Судскиот совет врз основа на оценската мисија од ЕУ

По 23 состаноци, Работната група што ја формираше Министерството за правда за измени на законот за судски совет, согласно препораките на оценската мисија на ЕУ излезе со првичната верзија.

Предлгаат 5 клучни промени.. Од редот на судиите, членови да може да бидат избрани со најмалку 15 години стаж, наместо сегашните 6, и тоа само доколку на изборите гласаат барем половина од судиите.. Од редот пак на т.н. истакнати правници што ги избира Собранието, се воведува услов да имаат нјамалку 20 години стаж, наместо 15, но и претходно да поминат јавни интервјуа слично како што се избираат членовите на Антикорупциска... Дополнително, на огласот на Собранието, предвидено е свои предлози да дадат и универзитетите од редот на професорите, како и адвокатската комора..

Дополнително, ќе се воведе механизам и за дисциплински постапки против избраните членови..

-Во делот на дисциплинските постапки има одредени промени, правото на жалба пред Врховниот суд се предлага два пти да се даде таква можност. Имаше одредени појаснувања во делот на транспарентноста, изборот на членовите на Судскиот совет во насока истите да презентираат свое видување, свои планови и програми, нешто слично како што е кај ДКСК.- Маргарита Цаца Николовска – Поранешен судија во ЕСЧП во Стразбур

Предлозите доаѓаат во период кога идната власт најавува дека целосно ќе го распушти Судскиот совет, и таму во иднина да се избираат само челнвои од редот на судиите. Но, минстерот за правда кој за ова со писмо им се пожали на ЕУ и САД, смета дека нема да има меѓународна поддршка.

Сегашниот модел според кој 8 од 15 члениот Совет ги избираат самите судии, 5 Собранието, а членови шпо функција се и претседателот на Врховниот суд и министерот за правда, е регулиран со Уставот, а за негова промена ќе биде потребно 2/3 мнзоинство./..

Од правда велат дека работната верзија сега ќе биде објавена на ЕНЕР а потоа ќе се чека мислење од Венецијанската и Европската комисија, па предлог законот ќе бидат доставени до Собранието.

Видео: Унгарската фудбалска федерација се огласи за тешко повредениот репрезентативец

Фудбалскиот сојуз на Унгарија ја објави состојбата на Барнабас Варга, кој се здоби со тешка повреда на натпреварот против Шкотска на ЕУРО 2024.

Варга се повреди при судир со голманот на Шкотска Ангус Ган во 68. минута од натпреварот, а по тој судир Варга остана без свест.

Нему му била укажана помош на неколку минути, по што бил изнесен на носилки, опкружен со пехарници.

„Состојбата на Барнабас Варга е стабилна. Фудбалерот на Ференцварош моментално се наоѓа во болница во Штутгарт. Доколку има некаква вест за неговиот статус, веднаш ќе ве известиме“, соопштија од Унгарската фудбалска федерација.

Унгарија инаку на крајот го доби мечот од 3 коло во групата А и ги задржа шансите за пламсна во следната рунда. Шкотска е победена со голот на Кевин Чобот во 100. минута од натпреварот.

Градоначалникот Ѓорѓиевски на терен со екипите за расчистување на штетите по невремето

Градоначалникот Орце Ѓорѓиевски и екипите за расчистување на теренот по големото невреме што го зафати Скопје, а не ја поштеди ни општина Кисела Вода, вечерва активно работат на санација на штетите.

Како што истакна, немало премногу повици за интервенција, но секаде каде што е побарана помош, се реагира веднаш. Ги извести граѓаните дека и тој и екипите стануваат на терен и дека сите кои имаат проблем можат да го пријават на телефонските броеви 071391250 и 070259942.

-Драчево и околината на Кисела Вода денес ги зафати силно невреме проследено со обилни врнежи од град кои направија штета. Не голема, но доволно за интервенција. За среќа, имавме многу малку повици за поплавени домови и неколку паднати дрвја, каде што веднаш интервениравме!

За жал, не можеме да ги спречиме временските непогоди но можеме да бидеме рака под рака со граѓаните и заедно да го поминеме ова. Да ги санираме штетите и да делуваме таму каде што е најпотребно. Заедно со екипите сме на терен.

Сите служби се на располагање, вклучувајќи ме и мене и ве повикувам сите кои имате било каков проблем и потреба да се јавите на:

071391250 и 070259942-изјави градоначалникот Орце Ѓорѓиевски.

Христијан Мицкоски - претседател на Владата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кој ќе ја предводи новата Влада, е роден во Скопје на 29.09.1977 година.

Мицкоски е на чело на ВМРО-ДПМНЕ од декември 2017 година.

Дипломирал, магистрирал и докторирал на Машински факултет во Скопје

Во периодот 2016-2017 година бил генерален директор и претседател на УО на АД Електрани на Македонија, а од 2015 до 2017 бил советник на Претседателот на Владата на Република Македонија за енергетика.

Од 2019 година е редовен професор на Машинскиот факултет во Скопје, а претходно бил вонреден професор, доцент, асистент и помлад асистент. Во 2021 и 2012 година работел во ФОНКО клима како главен и одговорен проектант на термотехнички инсталации.

Има објавено 35 меѓународни публикации и научни трудови, како и десетина домашни, автор е на триесеттина стручни апликации, а учествувал и во неклку меѓународни, развојни и научно-истражувачки проекти.

Добитник е шест меѓународни домашни признанија и награди.

Од компјутерски вештини познава AutoCAD, MATLAB/Simulink, Microsoft Visual C++.

Мајчин јазик му е македонскиот, а англискиот го познава одлично, а италијанскиот добро.

притисни ентер