Мордиќ ја прифати понудата на Реал, останува таму уште една година

Фудбалерот на Реал Мадрид, Лука Модриќ ја прифати понудата за продолжување на соработката, па и следната сезона ќе го носи дресот на „бланкос“.

Имено, според шпанскиот весник „Марка“, актуелниот договор на Модриќ истекува за еден месец, а се очекува наскоро да парафира нов, со што ќе се обврзе на едногодишна соработка.

- Реал му понуди на Модриќ продолжување на договорот со значително помала плата. Лука го прифати бидејќи сака да ја заврши кариерата во Реал. Неговата амбиција е да биде капитен на Реал Мадрид и сака да влезе во историјата со освојување нови трофеи и особено уште една Лига на шампиони - објави Марка.

Голем интерес за Модриќ покажаа клубови од Саудиска Арабија, но тој реши да остане во Реал, со кој досега има освоено пет европски трофеи, четири шампионски титули на Шпанија и два Копа дел Реј.

Исто така, тој беше добитник на Златната топка во 2018 година.

Досега дресот на „бланкос“ го има облечено на 531 натпревар, а успеа да постигне 36 голови и да запише заслуга за 86 гола.

Лунин се извини по катастрофалниот пораз од Романија

Голманот на украинската репрезентација Андреј Лунин се извини за поразот од Романија (0:3) во првото коло на групниот турнир на Евро 2024 година.

-Сакам да му се извинам на тимот, на сите. Уште не е готово. Немаме избор, треба брзо да се опоравиме, да се префрлиме на следниот натпревар, да направиме се што е можно и невозможно за да стигнеме понатаму, изјави Лунин за украинските медиуми.

Голманот на Реал Мадрид беше виновник за два од примените три гола.

Во следниот натпревар Украина ќе игра против Словачка на 21 јуни. /МИА

In memoriam: Почина новинарот Иван Андреевски – Маче

Синоќа на 77 годишна возраст ненадејно почина новинарот Иван Андреевски – Маче. 

Роден е во 1947 година во Доленци, Демирхисарско.

Андреевски својата кариера ја почнува во Радио Телевизија Скопје, веднаш по завршувањето на факултетот за политички науки во Белград во 1971 година, како новинар во документарната редакција, работејќи на репортажи, документарни филмови и фељтони. Бил директор и одговорен уредник во Радио Телевизија Скопје од 1986 до 1990 година, бил ангажиран и како дописник на Ројтерс, Радио Слободна Европа и Јутел, а своевремено член и претседател на Советот за радиодифузија. Продолжува да ја гради професијата Македонската радио телевизија, основач е на скопската програма и утринската програма на МРТ.

Од 1997 до 2006 година бил претседател на Здружението на новинари на Македонија, а добитник е и на наградата „Мито Хаџивасилев – Јасмин“.

Погребот ќе биде на 21 јуни, во неговото родно село Доленци.

ОН: Во 2023 година за 72 проценти зголемен бројот на цивилни жртви во конфликтите ширум светот

 Бројот на цивилни жртви во вооружените конфликти ширум светот минатата година се зголеми за 72 отсто, изјави денеска Високиот комесар за човекови права на ОН, Волкер Турк.

Тој посочи дека алармантно е зголемен бројот на убиени жени и деца во споредба со 2022 година.

Според податоците на ОН двојно е зголемен процентот на убиени жени во 2023 година, додека бројот на деца жртви е трипати поголем. /МИА

притисни ентер