Нов бизарен тренд на ТикТок: Напаѓаат луѓе на улица за да ги снимаат реакциите (ВИДЕО)

Луѓето кои шетаат безгрижно по главните улици во Британија често се напаѓани, загрозени и ограбувани - сето тоа поради новиот „тренд на измама“ што ги зафати YouTube и TikTok.

Зад ваквите напади стојат „шегобијци“ кои намерно им предизвикуваат непријатности на пешаците, а потоа објавуваат видеа од нивните реакции на Интернет, најчесто без нивна согласност.

Минатата недела, 18-годишниот ТикТокер со прекар Мизи, вистинско име Бакари-Бронз О'Гаро, беше уапсен поради споделување видеа на кои краде кучиња на пензионери и провалува во туѓи домови.

Тој на крајот бил ослободен со кауција и го чека судењето во јули. „Сѐ што правам очигледно е лошо, тоа сакаш да ми го кажеш. Но, јас сум на вестите на Би-Би-Си, мислам, ајде ве молам“, коментира младиот човек.

Џош Мекдоналд (33) предизвика гнев во јавноста кога во 2021 година упадна во супермаркет облечен како Спајдермен со други мажи кои практикуваат боречки вештини и удира со тупаници и клоци работник во супермаркет додека тој не се онесвести.

На суд завршија и Џорџ О'Бојл (30), Софи Робертс (19) и Рики Мекензи (37).

О'Бојл влегол во продавницата облечен како Али Џи и физички ја нападнал, додека Робертс, облечен во Црвенкапа, исто така го признал нападот предизвикувајќи физичка повреда. Мекензи, од друга страна, се маскирал како лажен инвалидитет и е обвинет за нарушување на мирот и закана со насилство.

Но, тоа не е сѐ. Во Сиднеј, Австралија, тројца Јутјубери се обиделе да ограбат банкомат, а еден завршил со скршен нос.

Орбан разговараше со Мелони и Моравјецки во пресрет на состанокот на лидерите на ЕУ

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска се сретна со италијанската премиерка Џорџа Мелони, со која разговараше за резултатите од изборите за Европскиот парламент, соопшти портпаролот на Орбан, Берталан Хаваши.

Хаваши рече дека Орбан и Мелони разговарале и за прашањата кои се однесуваат на европската десница и за задачите кои се пред Европскиот совет, кој ги собира лидерите на ЕУ, како и за претстојното претседавање на Унгарија со Советот на ЕУ, пренесува МТИ.

„Орбан во Брисел разговараше и со поранешниот премиер на Полска, Матеуш Моравјецки за обединување на европската десница“, додаде Хаваши.

Заев: Со Алексис му ја предадовме првата Награда за мир Преспа, на амбасадорот Метју Нимиц

Заедно со Алексис му ја предадовме првата Награда за мир Преспа, на амбасадорот Метју Нимиц кој имаше трпение повеќе од две децении од својот живот да им посвети на барање решение за спорот за името, објави на својот профил на фејсбук Зоран Заев. 

Со неговата поддршка и посветеност изградивме меѓусебна соработка и дојдовме до решение не само за името, туку отворивме порта за соработка за двете земји за подобра иднина на нашите народи, но и за иднината на регионот.

Му благодарам на амбасадорот Метју Нимиц кој ни помогна да стигнеме до решение кое денес е модел за решавање многу спорови.

Нимиц ни порача да го чуваме и негуваме Преспанскиот договор и целосно да го имплементираме, стои во објавата на екс премиерто Зоран заев на фејсбук.

Роналдо е амбициозен да игра на Светското првенство во 2026 година

 Кристијано Роналдо има намера да игра и на Светското првенство во 2026 година, објави во понеделникот „Релево“.

39-годишниот напаѓач на Португалија планира да продолжи да настапува на највисоко можно ниво и дава најава за следното Светско првенство. Турнирот во 2026 година ќе се одржи во САД, Канада и Мексико.

Кристијано Роналдо во моментов се подготвува со селекцијата на Португалија за ЕП 2024. Иберијците во првиот натпревар од групната фаза на турнирот во Германија ќе се соочат со Чешка.

Напаѓачот оваа сезона постигна 35 гола и даде 11 асистенции на 31 натпревар за Ал-Наср во лигата на Саудиска Арабија.

Роналдо со португалскиот тим стана европски шампион во 2016 година. До денес, стрелецот учествувал и се пријавил на пет последователни Светски првенства, а своето деби на Светското првенство го имаше во 2006 година.

притисни ентер