Ова природно средство што го имате во вашата кујна ги штити вашите билки од инсекти!

Разни мушички, полжави, црви може да ја уништат вашата градина, предизвикувајќи оштетување на разни култури, нивно гниење и венење. Ако вашите билки изгледаат нездраво, тоа може да биде резултат на наезда од штетници.

Жолти и струткани лисја, појава на мувла или дупчиња по листовите на вашата билка, обично значи дека вашето растение има проблем со штетници. Повеќето луѓе во вакви ситуации веднаш одлучуваат да користат хемиски пестициди за да се ослободат од паразитите, меѓутоа, факт е дека хемикалиите можат да бидат токсични за многу други организми, на пример, птиците и корисните инсекти.

Како што пренесува Експрес, Лора Харнет од една компанија за еко-чистење, споделила едноставен совет за борба против штетниците без изложување на растенијата на штетни хемикалии. Иако повеќето домаќинки по употребата или кога расчистуваат, многу кујнски производи ги фрлаат во ѓубре, Лора Харнет предупредува дека со нив мора да се внимава бидејќи некои од нив се јаки пестициди.

- Следниот пат, кога ќе користите чили во готвењето, не фрлајте ги семките што не ги користите. Едноставно, во шише со распскувач наполнете вода и ставете ги семките од лутата пиперка, или остатокот од чилито, и оставете ги да откиснат 24 часа. Така ќе направите јак пестицид што ќе ги заштити билките од бубачки и мушички без да користите штетни хемикалии – истакнала Харнет.

Чилито се покажало како добар природен пестицид бидејќи содржи капсаицин (супстанца што ја дава лутината на пиперките, а со својата миризба ги одбива инсектите). Овој домашен пестицид може да се користи на лисјата на погодените билки без страв дека ќе ги оштети. Чилито во прав може да се користи и како пестицид така што со него ќе се попрска околу коренот на растението. Ова ќе ги избрка мравките, црвите и полжавите од вашето растение.

Како алтернатива, стручњаците од областа на градинарството посочуваат дека чилито може да се сади покрај други растенија, така исто ќе ги одврати штетниците. Покрај овој домашен пестицид може да се додаде и лук како антибактериски елемент, што дава дополнителна корист.

Производите од лута пиперка исто така се покажаа како ефикасни во одбивањето на верверичките, кои честопати ги копаат растенија и јадат од хранилката за птици. Тие имаат ниска толеранција на капсаицинот, па ќе им биде непријатно додека бараат извори на храна.

Од понеделник отпочнуваат градежните на наплатната станица Глумово

Јавното претпријатие за државни патишта денеска информира дека од понеделник ќе отпочнат градежните и инсталатерски работи на наплатната станица Глумово. 

Градежните работи и реконструкцијата, предвидено е да звршат во рок од шест месеци.

При извршувањето на градежните работи, како што е најавено, наплатната станица Глумово ќе биде во делумна функција и сообраќајот ќе се одвива со времен режим одобрен од МВР и од Министерството за транспорт и врски. Од ЈП за државни патишта апелираат на одговорно учество во сообраќајот и на почитување на времениот режим.

Инаку, потсетуваат од Државни патишта, реконструкцијата се инвестира преку заем од ЕБОР во вредност од 948.261,21 EUR. Изведувач на работите е конзорциумот Аселсан Жикол, а надзор е Институтот за патишта, Дооел Велес. Кон крајот на месец октомври ќе отпочне реконструкцијата и на наплатна станица Желино.

Извештај на Стејт департмент: Кина врши манипулација на информацијата

Кина врши манипулација на информацијата и шири  глобална пропаганда и дезинформации за промоција на „дигитален авторитаризам“.

Американскиот Стејт департмент објави синоќа забележително предупредување за тоа дека кинеската Влада ги проширила своите напори за контрола на информацијата, ширење пропаганда и дезинформација за промоција на „дигитален авторитаризам“ во Кина и низ целиот свет, јави дописникот на МИА од Вашингтон.

-Претседателот Си (Џинпин) изврши значително ширење на напорите на НРК да ја обликува глобалната информациска околина, се наведува во извештајот обвинувајќи ја Кина за трошење милијарди долари годишно за манипулација со маѓународната информација.

Си „врши силен притисок државните медиуми на КНР да ги зацврстат нивните напори за пропаганда и да кројат ‘прецизни комуникациски методи’ за влијание врз странската публика глобално“.

Извештајот, објавен од Центарот за глобален ангажман кој се бори со странската пропаганда и дезинформација, предупредува дека Кина „има потенцијал да ја реоформи глобалната информациска околина“. Се истакнува загриженоста на САД за тоа дека Кина не е само главен воен соперник туку и клучен ривал во борбата за идеите и дезинформацијата глобално.

-Пекинг развива хируршки прецизни можности да ја обликува информацијата конзумирана од одредени групи па дури и индивидуи. Со тоа, меѓународниот информациски пејзаж би се карактеризирал со значајни празнини и својствени про-НКР предрасуди, се заклучува во извештајот од речиси 60 страници.

-Тоа што научивме е дека постои темна страна на глобализацијата и ако не направиме оваа манипулација на информацијата да биде запрена, ќе се случува бавно но постојано уништување на демократските вредости и безбедниот свет на правила и права, изјави на брифингот синоќа Џејмс Рубин, специјален претставник на Стејт департментот и координатор на Центарот за глобален ангажман.

Од кинеската амбасадата во Вашингтон за Си-ен-ен укажаа дека не се запознале целосно со извештајот „но брз преглед на предговорот укажува за што станува збор: Разгорување идеолошка конфронтација, ширење дезинформација, и оцрнување на кинеските домашни и странски политики. Напишано во менталитет на Студената војна, извештајот е уште една алатка за запирање на Кина и засилување на американската хегемонија.“

Напорите на Кина се како отворени така и прикриени и промоцијата на своите тактики за контрола се посебно фокусирани на Азија, Африка и Јужна Америка, се вели во извештајот и се даваат повеќе примери.

Еден е социјалната мрежа ТikТok на компанијата ByteDance.

- ТikТok одржува и регуларно обновува внатрешни списоци што идентификуваат луѓе кои најверојатно биле блокирани или имаат забрана на сите платформи на ByteDance затоа што се застапуваат за независноста на провинцијата Ујгур.

Во земја од Источна Африка кинеската влада склучила договор со локален весник „и весникот се согласил дека платени прилози (од КНР) нема да имаат директна врска со КНР“. Во Литванија, телефони произведени од кинеската компанија Xiaomi биле препрограмирани на далечинско цензурирање на околу 450 фрази користени од корисниците, вклучувајќи „слободен Тибет“ и „демократско движење“. Околу 24 отсто од телефоните во Европа во 2021 година биле Xiaomi.

Во извештајот исто така се говори за кибернападите на Пекинг од 1997 до 2022 година против 5,500 странски семејства роднини на Ујгурите. При што влади од цела Азија, Блискиот Исток и Северна Африка задржале 1,150 Ујгури а 424 екстрадирале во НРК.

Кина, исто така, ја зголемила соработката со Русија за ширење дезинформација за Украина, и Пекинг рутински ги одразува тврдењата на Кремљ како аргументот за „де-нацификација“ на Украина.

Во својот заклучок извешатјот сепак дава надеж дека напорите на Пекинг „се судриле со големи проблеми“ во демократските земји.

-Но ако не се спротивставиме на масивните операции на Кина, таа ќе пресретне помал отпор во реоформувањето на меѓународниот поредок а на штета на индивидуалните слободи и националниот суверенитет низ целиот свет.

Почнува новата сезона во АБА лигата

Со дуелот меѓу Сплит и СЦ Дерби денеска почнува натпреварувачкиот дел во регионалната кошаркарска АБА лига во која по испаѓањето на МЗТ Скопје Аеродром сезонава нема да има претставник на македонската клупска кошарка.

Титулата ја брани белградски Партизан кој минатата сезона во финалето го совлада градскиот ривал Црвена ѕвезда со 3-2.

Преостанатите двојки од воведното коло кое ќе финишира в понеделник се Цедевита – Мега, Будуќност – Задар, Игокеа – Црвена ѕвезда, Борац – Цибона, ФМП – Крка и Партизан – Морнар.

Пласман во плејофот ќе обезбедат првите осум пласирани екипи.

Четвртфиналните и полуфиналните серии ќе се играат до две победи, а финалната серија до три победи.

притисни ентер